REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odmienności proceduralne, czyli na co warto zwrócić uwagę przy przekształcaniu spółek kapitałowych

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Jeżeli spółką przekształcaną ma być spółka komandytowo – akcyjna, pozostają także kwestie związane z dokumentami akcji.
Jeżeli spółką przekształcaną ma być spółka komandytowo – akcyjna, pozostają także kwestie związane z dokumentami akcji.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks spółek handlowych dopuszcza liczne wariacje związane z przekształcaniem spółek. Przepisy nadają procedurze tej pewne sztywne ramy, jednak w przypadku różnych form organizacyjno – prawnych ulega ona modyfikacjom. Tak więc, przy przekształceniu spółki kapitałowej w osobową, podobnie jak przy przekształcaniu spółki kapitałowej w kapitałową, występują poza wymaganiami ogólnymi także pewne warunki szczególne.

Podstawowym wymogiem w procedurze przekształceniowej jest większość konieczna do podjęcia uchwały. I tak przy tym typie przekształcenia konieczne jest aby opowiedziała się za nim większość reprezentująca 2/3 kapitału zakładowego. W tym przypadku kodeks daje również możliwość zawarcia w umowie spółki lub statucie surowszych wymogów.

REKLAMA

Dodatkowe wymogi pojawiają się także jeżeli spółką przekształconą ma być spółka komandytowa, lub komandytowo – akcyjna. W takim wypadku oprócz wymaganej większości konieczne jest także uzyskanie zgody wspólników którzy mają zostać w przekształconej spółce komplementaruszami, czyli wspólnikami odpowiadającymi za zobowiązania bez ograniczeń. Ich zgoda musi zostać wyrażona na piśmie pod rygorem nieważności.

Oznacza to, że zgoda wyrażona np. telefonicznie jest nieważna.

Porównaj: Pozycja wspólników w spółce komandytowej

REKLAMA

Pozostali wspólnicy, nie wyrażający zgody na bycie komplementariuszem stają się, w przypadku spółki komandytowej – komandytariuszami (wspólnikami odpowiadającymi do wysokości sumy komandytowej), a w przypadku spółki komandytowo – akcyjnej, akcjonariuszami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli spółką przekształcaną ma być spółka komandytowo – akcyjna, pozostają także kwestie związane z dokumentami akcji. Należy do nich zastosować przepisy kodeksu odnoszące się do akcji w spółce akcyjnej. Tak więc wspólnik, który ma zostać akcjonariuszem obowiązany jest do wniesienia pełnego wkładu na akcje, a wpłaty na nie powinny być dokonane równomiernie. Terminy i wysokość wpłat na akcje powinien określać statut lub uchwała walnego zgromadzenia. Walne zgromadzenie może jednak upoważnić do tego zarząd. Art. 328 KSH określa dokładnie jak powinien wyglądać dokument akcji.

Polecamy serwis Windykacja

Dodatkowo,jeżeli mamy do czynienia z przekształceniem spółki akcyjnej w spółkę komandytowo – akcyjną, stare zaś są unieważniane z dniem przekształcenia. W związku z tym konieczne jest wydanie nowych dokumentów akcji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA