REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co jest konieczne przy przekształcania spółek kapitałowych w osobowe?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Dodatkowe wymogi pojawiają się także jeżeli spółką przekształconą (nową) ma być spółka komandytowa, lub komandytowo – akcyjna.
Dodatkowe wymogi pojawiają się także jeżeli spółką przekształconą (nową) ma być spółka komandytowa, lub komandytowo – akcyjna.

REKLAMA

REKLAMA

Funkcjonujące w obrocie gospodarczym spółki kapitałowe mogą być przekształcane w spółki osobowe. Procedura przekształceniowa składa się z trzech części, a mianowicie z fazy przygotowawczej, podejmowania uchwał oraz rejestracji i ogłaszania. Jednak w związku z faktem, że każdy typ spółki ma pewne cechy charakterystyczne, procedura przekształcania poszczególnych spółek jest wzbogacona o pewne dodatkowe regulacje związane z konkretnym typem spółki.

W przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w osobową, podobnie jak przy przekształcaniu spółki kapitałowej w kapitałową, występują poza wymaganiami ogólnymi także pewne warunki szczególne. Podstawowym wymogiem jest większość konieczna do podjęcia uchwały. I tak przy tym typie przekształcenia konieczne jest aby opowiedziała się za nim większość reprezentująca dwie trzecie kapitału zakładowego. Wspólnicy mają jednak możliwość zawarcia w umowie spółki lub statucie surowszych wymogów. Prawo to daje im art. 575 kodeksu spółek handlowych.

REKLAMA

Dodatkowe wymogi pojawiają się także jeżeli spółką przekształconą (nową) ma być spółka komandytowa, lub komandytowo – akcyjna. W takim wypadku oprócz wymaganej większości konieczne jest też uzyskanie zgody wspólników, którzy mają zostać w przekształconej spółce komplementaruszami, czyli wspólnikami odpowiadającymi za zobowiązania bez ograniczeń.

Porównaj: Składanie sprawozdań finansowych - krok po kroku

Ich zgoda musi zostać wyrażona na piśmie pod rygorem nieważności. Pozostali wspólnicy, nie wyrażający zgody na bycie komplementariuszem stają się, w przypadku spółki komandytowej, komandytariuszami (wspólnikami odpowiadającymi do wysokości sumy komandytowej), a w przypadku spółki komandytowo – akcyjnej akcjonariuszami.
Jeżeli w wyniku przekształcenia ma powstać spółka komandytowo – akcyjna, pozostają jeszcze kwestie związane z dokumentami akcji. Należy do nich zastosować przepisy kodeksu odnoszące się do akcji w spółce akcyjnej. Tak więc wspólnik, który ma zostać akcjonariuszem obowiązany jest do wniesienia pełnego wkładu na akcje, a wpłaty na nie powinny być dokonane równomiernie.

Polecamy serwis ABC spółek

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Terminy i wysokość wpłat na akcje powinien określać statut lub uchwała walnego zgromadzenia. Walne zgromadzenie może jednak upoważnić do tego zarząd. Art. 328 KSH określa dokładnie jak powinien wyglądać dokument akcji.

Dokumenty akcji są związane ściśle ze spółką, dlatego też, jeżeli spółka akcyjna jest przekształcana w spółkę komandytowo - akcyjną, konieczne jest wydanie nowych dokumentów akcji, stare zaś są unieważniane z dniem przekształcenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA