REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Składanie sprawozdań finansowych - krok po kroku

Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
MB Brzozowska
W każdym sprawozdaniu finansowym obligatoryjnie powinny się znaleźć: bilans, rachunek zysków i strat, informacja dodatkowa (zawierająca wprowadzenie do sprawozdania) oraz wszelkie inne informacje dodatkowe i objaśnienia.
W każdym sprawozdaniu finansowym obligatoryjnie powinny się znaleźć: bilans, rachunek zysków i strat, informacja dodatkowa (zawierająca wprowadzenie do sprawozdania) oraz wszelkie inne informacje dodatkowe i objaśnienia.

REKLAMA

REKLAMA

Kto jest odpowiedzialny za sporządzenie sprawozdaniu finansowego i w jakim terminie sprawozdanie to powinno być zatwierdzone? Jakie podstawowe informacje powinny się znaleźć w sprawozdaniu finansowym? Jakie kary grożą spółce za wszelkie nieprawidłowości w sprawozdaniu? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule.

W jakim terminie i kto sporządza sprawozdanie finansowe

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych oraz obowiązującą ustawą o rachunkowości spółki, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym tj. jego zakończenie przypada na dzień bilansowy 31 grudnia powinny w terminie nie przekraczającym 6 miesięcy doprowadzić do zatwierdzenia przez kompetentny organ (w tym wypadku zwyczajne zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie akcjonariuszy) corocznego sprawozdania finansowego.

REKLAMA

REKLAMA

Organem odpowiedzialnym za sporządzenie oraz przedstawienie zgromadzeniu omawianego sprawozdania jest w przypadku spółki kapitałowej jej zarząd. Dokument musi zostać opatrzony podpisami każdego członka zarządu -mimo przysługujących indywidualnych uprawnień do samodzielnej reprezentacji spółki- zasadniczo w ciągu 3 miesięcy od zakończenia roku obrotowego.

Może się zdarzyć, że spółka została zobligowana do zatwierdzenia sprawozdania przez biegłego rewidenta. W takim przypadku opinia ta wraz z ewentualnym raportem uzupełniającym powinny zostać przedłożone członkom zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy najpóźniej 15 dni przed planowanym zebraniem mającym na celu zatwierdzenie sprawozdania finansowego. Ponadto spółka akcyjna udostępnia akcjonariuszom sprawozdanie rady nadzorczej i komisji rewizyjnej. 

Warto zaznaczyć, że obowiązkiem przekazania sprawozdania do zbadania przez biegłego rewidenta objęte zostały spółki, których:

  • średnia zatrudnienia w roku poprzedzającym w przeliczeniu na pełne etaty przekroczyła 50 osób,
  • przychody netto w przeliczeniu na obowiązującą walutę polską przekroczyły równowartość 5.000.000,00 EUR, 
  • suma aktywów bilansu rocznego stanowiła równowartość przynajmniej 2.500.000,00 EUR,

przy czym wystarczającym staje się spełnienie choćby dwóch z przytoczonych warunków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Kto i kiedy zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy w S.A.?

Co powinno zawierać sprawozdanie finansowe?

W każdym sprawozdaniu finansowym obligatoryjnie powinny się znaleźć: bilans, rachunek zysków i strat, informacja dodatkowa (zawierająca wprowadzenie do sprawozdania) oraz wszelkie inne informacje dodatkowe i objaśnienia. 

REKLAMA

Ponadto spółki, których sprawozdania finansowe podlegają badaniu przez biegłego rewidenta powinny uwzględnić również zestawienie zmian w kapitale własnym a także rachunek przepływów pieniężnych. Istotną kwestią jest również konieczność dołączenia do sprawozdania finansowego sprawozdania z działalności spółki, w którym zgodnie z art. 49 ustawy o rachunkowości powinny być zawarte informacje o stanie majątkowym spółki tj. większej wagi zdarzenia minionego roku obrotowego, kierunki rozwoju spółki, stan zatrudnienia, uwzględnienie czynników ryzyka czy też opis zagrożeń dla działalności spółki.

Przekazane przez zarząd spółki do Urzędu Skarbowego oraz odpowiedniego sądu rejestrowego sprawozdanie wraz z ewentualną opinią biegłego rewidenta podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski B”.

Jakie kary?

Zaznaczyć również należy, że za błędy oraz wszelkie nieprawidłowości występujące w sprawozdaniu finansowym grożą spółce wysokie grzywny a nawet kary pozbawienia wolności dla osób, których podpisy widnieją pod tekstem sprawozdania. W związku z powyższym w spółkach powinien funkcjonować taki system kontroli wewnętrznej, który da zarządowi pewność stworzenia rzetelnego, zgodnego z prawdą sprawozdania rocznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA