REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Składanie sprawozdań finansowych - krok po kroku

Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
MB Brzozowska
W każdym sprawozdaniu finansowym obligatoryjnie powinny się znaleźć: bilans, rachunek zysków i strat, informacja dodatkowa (zawierająca wprowadzenie do sprawozdania) oraz wszelkie inne informacje dodatkowe i objaśnienia.
W każdym sprawozdaniu finansowym obligatoryjnie powinny się znaleźć: bilans, rachunek zysków i strat, informacja dodatkowa (zawierająca wprowadzenie do sprawozdania) oraz wszelkie inne informacje dodatkowe i objaśnienia.

REKLAMA

REKLAMA

Kto jest odpowiedzialny za sporządzenie sprawozdaniu finansowego i w jakim terminie sprawozdanie to powinno być zatwierdzone? Jakie podstawowe informacje powinny się znaleźć w sprawozdaniu finansowym? Jakie kary grożą spółce za wszelkie nieprawidłowości w sprawozdaniu? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule.

W jakim terminie i kto sporządza sprawozdanie finansowe

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych oraz obowiązującą ustawą o rachunkowości spółki, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym tj. jego zakończenie przypada na dzień bilansowy 31 grudnia powinny w terminie nie przekraczającym 6 miesięcy doprowadzić do zatwierdzenia przez kompetentny organ (w tym wypadku zwyczajne zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie akcjonariuszy) corocznego sprawozdania finansowego.

REKLAMA

REKLAMA

Organem odpowiedzialnym za sporządzenie oraz przedstawienie zgromadzeniu omawianego sprawozdania jest w przypadku spółki kapitałowej jej zarząd. Dokument musi zostać opatrzony podpisami każdego członka zarządu -mimo przysługujących indywidualnych uprawnień do samodzielnej reprezentacji spółki- zasadniczo w ciągu 3 miesięcy od zakończenia roku obrotowego.

Może się zdarzyć, że spółka została zobligowana do zatwierdzenia sprawozdania przez biegłego rewidenta. W takim przypadku opinia ta wraz z ewentualnym raportem uzupełniającym powinny zostać przedłożone członkom zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy najpóźniej 15 dni przed planowanym zebraniem mającym na celu zatwierdzenie sprawozdania finansowego. Ponadto spółka akcyjna udostępnia akcjonariuszom sprawozdanie rady nadzorczej i komisji rewizyjnej. 

Warto zaznaczyć, że obowiązkiem przekazania sprawozdania do zbadania przez biegłego rewidenta objęte zostały spółki, których:

  • średnia zatrudnienia w roku poprzedzającym w przeliczeniu na pełne etaty przekroczyła 50 osób,
  • przychody netto w przeliczeniu na obowiązującą walutę polską przekroczyły równowartość 5.000.000,00 EUR, 
  • suma aktywów bilansu rocznego stanowiła równowartość przynajmniej 2.500.000,00 EUR,

przy czym wystarczającym staje się spełnienie choćby dwóch z przytoczonych warunków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Kto i kiedy zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy w S.A.?

Co powinno zawierać sprawozdanie finansowe?

W każdym sprawozdaniu finansowym obligatoryjnie powinny się znaleźć: bilans, rachunek zysków i strat, informacja dodatkowa (zawierająca wprowadzenie do sprawozdania) oraz wszelkie inne informacje dodatkowe i objaśnienia. 

REKLAMA

Ponadto spółki, których sprawozdania finansowe podlegają badaniu przez biegłego rewidenta powinny uwzględnić również zestawienie zmian w kapitale własnym a także rachunek przepływów pieniężnych. Istotną kwestią jest również konieczność dołączenia do sprawozdania finansowego sprawozdania z działalności spółki, w którym zgodnie z art. 49 ustawy o rachunkowości powinny być zawarte informacje o stanie majątkowym spółki tj. większej wagi zdarzenia minionego roku obrotowego, kierunki rozwoju spółki, stan zatrudnienia, uwzględnienie czynników ryzyka czy też opis zagrożeń dla działalności spółki.

Przekazane przez zarząd spółki do Urzędu Skarbowego oraz odpowiedniego sądu rejestrowego sprawozdanie wraz z ewentualną opinią biegłego rewidenta podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski B”.

Jakie kary?

Zaznaczyć również należy, że za błędy oraz wszelkie nieprawidłowości występujące w sprawozdaniu finansowym grożą spółce wysokie grzywny a nawet kary pozbawienia wolności dla osób, których podpisy widnieją pod tekstem sprawozdania. W związku z powyższym w spółkach powinien funkcjonować taki system kontroli wewnętrznej, który da zarządowi pewność stworzenia rzetelnego, zgodnego z prawdą sprawozdania rocznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA