REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto i kiedy zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy w S.A.?

Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
MB Brzozowska
Zwołanie nadzwyczajnego i zwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy wymaga zgody wszystkich członków zarządu (w zasadzie), ale jeśli nie wszyscy się zgodzą to nie może to być podstawą stwierdzenia jego nieważności.
Zwołanie nadzwyczajnego i zwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy wymaga zgody wszystkich członków zarządu (w zasadzie), ale jeśli nie wszyscy się zgodzą to nie może to być podstawą stwierdzenia jego nieważności.

REKLAMA

REKLAMA

Zgromadzenie akcjonariuszy w S.A. zwoływane jest przez zarząd spółki, przy czym dotyczy to zarówno zgromadzenia zwyczajnego jak i nadzwyczajnego. Rada Nadzorcza zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy jeżeli zarząd w ciągu 2 tygodni od dnia upływu statutowego terminu na zwołanie walnego zgromadzenia akcjonariuszy nie zwołał go, bądź też nie zwołał go w terminie 2 tygodni od zgłoszenia żądania zwołania.

Statut określa w jakim terminie zarząd jest zobowiązany zwołać walne zgromadzenie akcjonariuszy, a ustawa stanowi, że zwołanie musi nastąpić w ciągu 6 miesięcy od dnia zakończenia roku obrotowego. Zgromadzenie może również zwołać grupa akcjonariuszy upoważniona do tego przez sąd rejestrowy, jeżeli zarząd nie zwoła zgromadzenia w terminie 2 tygodni od zgłoszenia tego żądania.
Kodeks spółek handlowych określa minimalne terminy między zwołaniem a odbyciem walnego zgromadzenia akcjonariuszy (statut może jedynie zwiększyć te terminy kodeksowe):
1) 3 tygodnie od ogłoszenia w Monitorze Sadowym i Gospodarczym,
2) 2 tygodnie od dnia wysłania zaproszenia w przypadku akcji imiennych.

REKLAMA

W przypadku zmiany statutu w wezwaniu trzeba podać dotychczasowe i nowe brzmienie statutu, a w przypadku zmiany wysokości kapitału zakładowego – wysokość starego i nowego kapitału.

Zarząd spółki jest zobowiązany do wyłożenia listy akcjonariuszy uprawnionych do wzięcia udziału w zgromadzeniu. Uprawnionymi są posiadacze akcji imiennych, wpisani do księgi akcyjnej, co najmniej na 7 dni przed zgromadzeniem akcjonariuszy, przy czym dzień odbycia zgromadzenia nie wlicza się do tego okresu. Ponadto muszą oni złożyć oświadczenie, że nie pozbędą się akcji imiennych przed zakończeniem zgromadzenia.

Przeczytaj również: Jak zaskarżyć uchwałę walnego zgromadzenia?

REKLAMA

Posiadacze akcji na okaziciela muszą złożyć akcje zarządowi, w banku lub w biurze maklerskim wraz z oświadczeniem, że nie wycofają swoich akcji przed zakończeniem zgromadzenia.
W zgromadzeniu muszą brać udział członkowie zarządu i Rady Nadzorczej bez względu na to czy są akcjonariuszami, oraz członkowie którzy nimi byli (za rok obrotowy w którym ustało członkostwo). Na liście akcjonariuszy powinny się też znaleźć osoby, których zaproszenia wymaga statut np. posiadacze akcji użytkowych oraz imiennych i świadectw udziałowych. Zgromadzenie otwiera przewodniczący Rady Nadzorczej, chyba że określa go już statut, lub jego zastępca. Jeżeli są oni nieobecni, to dokonuje tego przewodniczący zarządu lub osoba wyznaczona uchwałą zarządu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwołanie nadzwyczajnego i zwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy wymaga zgody wszystkich członków zarządu (w zasadzie), ale jeśli nie wszyscy się zgodzą to nie może to być podstawą stwierdzenia jego nieważności. Statut może określać przewodniczącego zgromadzenia, a jeśli nie określa, to dokonuje się jego wyboru w głosowaniu tajnym. W praktyce dokonuje się tego przez aklamację. Jest ona tajna w przypadku gdy jest minimum dwóch kandydatów lub gdy co najmniej jeden z akcjonariusz tego zażąda. Przewodniczącym obrad zgromadzenia może być jedynie akcjonariusz lub jego pełnomocnik, przy czym pełnomocnictwo musi zostać udzielone pisemnie.

Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie

Statut może określać, że pełnomocnikiem akcjonariusza na zgromadzeniu może być tylko inny akcjonariusz. Pełnomocnictwa udziela się także w formie pisemnej, a pełnomocnik może reprezentować kilku akcjonariuszy jednocześnie. Pełnomocnikiem podmiotów wpisanych do KRS może być prokurent, przy czym jeśli jest to prokura łączna – muszą prokurenci działać wspólnie, chyba że udzielą sobie pełnomocnictwa.

W imieniu małoletnich nieposiadających zdolności do czynności prawnych występują ich przedstawiciele ustawowi, którzy tylko na żądanie przedstawiają dokumenty na potwierdzenie tego.
Ustawowymi przedstawicielami są też:
1) Syndyk,
2) Wykonawca testamentu,
3) Kurator majątku.

Muszą oni dołączyć pełnomocnictwo/dokument do protokołu zgromadzenia. Dokument ten musi zwierać upoważnienie do zarządzania majątkiem upadłego/spadkobiercy. 


Przewodniczący zarządza sporządzenie listy obecności na zgromadzeniu, która to lista obejmuje podanie ilość przypadających akcji oraz głosów na poszczególnych uczestników. Akcjonariusze reprezentujący 10% kapitału zakładowego mogą zażądać sprawdzenia listy. Podpisuje ją przewodniczący zgromadzenia. Lista obecności, w razie wątpliwości co do kworum, powinna być sprawdzona przez przewodniczącego przed każdy głosowaniem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA