| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowo-akcyjna > Kształt firmy, a zasady odpowiedzialności wspólników

Kształt firmy, a zasady odpowiedzialności wspólników

Podmioty gospodarcze występują w obrocie pod firmą. Firma jest elementem identyfikującym przedsiębiorcę. Podlega wpisowi do KRSu, jest niezbywalna oraz korzysta z ochrony prawnej. W przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej firmą jest ich nazwa. Kodeks spółek handlowych dokładnie precyzuje jak firma w przypadku każdej spółki powinna wyglądać.

Kwestia kształtowania firmy ma niezwykle ważne znaczenie w przypadku spółki komandytowej i komandytowo – akcyjnej. W spółkach tych mamy do czynienia z różnymi reżimami odpowiedzialności za zobowiązania. Komplementariusze odpowiadają za nie solidarnie ze spółką, całym swoim majątkiem. Komandytariusze (akcjonariusze) natomiast nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania. Te różne reżimy odpowiedzialności wpływają na kształt firm tych spółek. Kodeks spółek handlowych precyzyjnie określa wygląd każdej z nich.

Firma spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowa”. Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „sp. k.”. 

Przeczytaj także: Jakie są organy spółki europejskiej?

Jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna, firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem „spółka komandytowa”.

Nie wyklucza to zamieszczenia nazwiska komplementariusza, który jest osobą fizyczną. Ta część firmy wygląda podobnie w przypadku spółki komandytowo – akcyjnej. Powinna ona też zawierać nazwiska jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowo – akcyjna”. W obrocie również możliwe jest skrótu „S.K.A.”. Jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna, firma spółki komandytowo - akcyjnej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem „spółka komandytowo-akcyjna”. Nie wyklucza to zamieszczenia nazwiska komplementariusza, który jest osobą fizyczną.

Polecamy serwis Odszkodowania

Jak zostało wcześniej wspomniane konstrukcja firmy determinuje ukształtowanie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania. Tym sposobem w firmie spółki nie może znaleźć się nazwisko lub nazwa komandytariusza lub akcjonariusza. W przypadku zamieszczenia nazwiska lub firmy (nazwy) komandytariusza w firmie spółki komandytowej lub akcjonariusza w firmie spółki komandytowo – akcyjnej, wspólnicy ci ponosić będą odpowiedzialność wobec osób trzecich tak jak komplementariusze, a więc bez ograniczeń, całym swoim majątkiem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »