reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Jak funkcjonuje sukcesja ochrony wynikająca z interpretacji indywidualnej?

Jak funkcjonuje sukcesja ochrony wynikająca z interpretacji indywidualnej?

Regulacje Ordynacji podatkowej przewidują, że osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych, osobowych spółek handlowych, osobowych i kapitałowych spółek handlowych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Zasadę powyższą stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych) a także osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Instytucja sukcesji uniwersalnej wskazanej w art. 93 Ordynacji podatkowej polega więc na tym, że osoba prawna powstała przez przejęcie innej osoby prawnej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przejmowanej. Oznacza to, ze spółka przejmująca jako następca prawny może dochodzić kwot nadpłaconych lub nienależnie uiszczonych podatków, ale również jest obciążona zapłatą zaległości podatkowych swego poprzednika prawnego.

Polecamy: Co warto wiedzieć o skutkach połączenia się spółek?

Sukcesja praw obejmuje również prawa związane z uzyskaną przez spółkę przejmowaną pozytywną interpretacja indywidualną. Stanowisko powyższe potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 11 czerwca 2010 r. (sygn. III SA/Wa 99/10). W wyroku tym Sąd rozpatrywał właśnie sytuację przejęcia spółki, kiedy interpretacja została wydana podmiotowi przejmowanemu – a więc temu, który traci podmiotowość z dniem przejęcia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że interpretacja wydana takiemu podmiotowi dawać będzie ochronę spółce przejmującej. Z tego wynika, że w sytuacji połączenia spółek, podmiot przejmujący korzysta z ochrony wynikającej z interpretacji uzyskanej przez podmiot przejmowany.

Polecamy: Jakie wymagania są w procedurze przekształcania spółki?

Należy jednak pamiętać, że jeżeli wydana interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, to zastosowanie jej do innego stanu faktycznego (podobnego), który zaistniał lub zaistnieje w przyszłości w spółce przejmującej będzie wymagało każdorazowego zbadania, czy ten stan faktyczny będzie odpowiadał przedstawionemu organowi we wniosku o interpretację, a tym samym zastosowanie się do interpretacji będzie obarczone ryzykiem w zakresie identyczności zaistniałych stanów faktycznych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Eksperci:

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sukcesja praw obejmuje również prawa związane z uzyskaną przez spółkę przejmowaną pozytywną interpretacja indywidualną.
Sukcesja praw obejmuje również prawa związane z uzyskaną przez spółkę przejmowaną pozytywną interpretacja indywidualną.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama