| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Jak funkcjonuje sukcesja ochrony wynikająca z interpretacji indywidualnej?

Jak funkcjonuje sukcesja ochrony wynikająca z interpretacji indywidualnej?

Regulacje Ordynacji podatkowej przewidują, że osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych, osobowych spółek handlowych, osobowych i kapitałowych spółek handlowych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Zasadę powyższą stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych) a także osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Instytucja sukcesji uniwersalnej wskazanej w art. 93 Ordynacji podatkowej polega więc na tym, że osoba prawna powstała przez przejęcie innej osoby prawnej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przejmowanej. Oznacza to, ze spółka przejmująca jako następca prawny może dochodzić kwot nadpłaconych lub nienależnie uiszczonych podatków, ale również jest obciążona zapłatą zaległości podatkowych swego poprzednika prawnego.

Polecamy: Co warto wiedzieć o skutkach połączenia się spółek?

Sukcesja praw obejmuje również prawa związane z uzyskaną przez spółkę przejmowaną pozytywną interpretacja indywidualną. Stanowisko powyższe potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 11 czerwca 2010 r. (sygn. III SA/Wa 99/10). W wyroku tym Sąd rozpatrywał właśnie sytuację przejęcia spółki, kiedy interpretacja została wydana podmiotowi przejmowanemu – a więc temu, który traci podmiotowość z dniem przejęcia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że interpretacja wydana takiemu podmiotowi dawać będzie ochronę spółce przejmującej. Z tego wynika, że w sytuacji połączenia spółek, podmiot przejmujący korzysta z ochrony wynikającej z interpretacji uzyskanej przez podmiot przejmowany.

Polecamy: Jakie wymagania są w procedurze przekształcania spółki?

Należy jednak pamiętać, że jeżeli wydana interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, to zastosowanie jej do innego stanu faktycznego (podobnego), który zaistniał lub zaistnieje w przyszłości w spółce przejmującej będzie wymagało każdorazowego zbadania, czy ten stan faktyczny będzie odpowiadał przedstawionemu organowi we wniosku o interpretację, a tym samym zastosowanie się do interpretacji będzie obarczone ryzykiem w zakresie identyczności zaistniałych stanów faktycznych.

Czytaj także

Eksperci:

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sukcesja praw obejmuje również prawa związane z uzyskaną przez spółkę przejmowaną pozytywną interpretacja indywidualną.
Sukcesja praw obejmuje również prawa związane z uzyskaną przez spółkę przejmowaną pozytywną interpretacja indywidualną.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »