REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są wymagania w procedurze przekształcenia spółki?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Ostatnim etapem w procedurze przekształceniowej jest etap rejestracji i ogłoszenia.
Ostatnim etapem w procedurze przekształceniowej jest etap rejestracji i ogłoszenia.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku z elastycznością podmiotów gospodarczych na rynku możliwe jest przekształcenie spółki w inną. KSH precyzuje procedurę przekształcania spółek, która jest podzielona na fazy.

REKLAMA

Pierwszą fazą są czynności przygotowawcze, wśród których najważniejszymi są przygotowanie planu przekształcenia spółki wraz z załącznikami oraz opinia biegłego rewidenta. Plan jest przygotowany przez zarząd (w przypadku spółki kapitałowej) lub wszystkich wspólników prowadzących sprawy spółki (w przypadku spółki osobowej). Minimalne wymagania co do treści planu oraz załączników do niego określa art. 558 KSH. Plan musi być sporządzony w formie pisemnej, pod rygorem nieważności, zaś jeśli spółką przekształcaną ma być spółka jednoosobowa, konieczna jest forma aktu notarialnego. Plan musi zostać poddany badaniu, na wniosek spółki, przez wyznaczonego przez sąd rejestrowy, biegłego rewidenta. Zarząd lub wspólnicy są zobowiązani współpracować z biegłym i przedstawiać mu żądane dokumenty i wyjaśnienia.

REKLAMA

Następnym etapem jest zawiadomienie wspólników o zamiarze podjęcia uchwały w sprawie przekształcenia. Istotne elementy zawiadomienia określa KSH. Po zawiadomieniu, a przed planowanym dniem podjęcia uchwały, wspólnicy mogą zapoznawać się z planem przekształcenia, załącznikami i i opinią biegłego. Oprócz tego przepisy wymagają, aby bezpośrednio przed uchwałą wspólnicy zostali poinformowani o najważniejszych elementach planu przekształcenia oraz opinii biegłego rewidenta.
Dopiero po tym możliwe jest głosowanie nad uchwałą, której konieczna treść jest określona przez przepisy KSH. W każdym przypadku uchwała musi być zaprotokołowana przez notariusza. Uchwała może być zaskarżona przez wytoczenie powództwa, bądź o uchylenie, bądź o stwierdzenie nieważności.

Porównaj: Jak podejmowane są uchwały w spółce osobowej?

Po powzięciu uchwały spółka, wzywa wspólników do deklaracji w sprawie uczestnictwa w przekształconej spółce. Mają oni miesiąc, po podjęciu uchwały na złożenie takiego oświadczenia spółce. Jeżeli wspólnik nie zamierza uczestniczyć w przekształconej spółce, uzyskuje roszczenie o zapłatę kwoty równej jego udziałom lub akcjom w dotychczasowej spółce. Spółka dokonuje wypłaty w terminie sześciu miesięcy od dnia podjęcia uchwały o przekształceniu.

Ostatnim etapem w procedurze przekształceniowej jest etap rejestracji i ogłoszenia. Rejestracji, tj. wpisu do rejestru dokonuje zarząd lub wspólnicy mający prawo reprezentacji w nowej spółce. Z tą chwilą sąd z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Umowy w firmie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA