REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są wymagania w procedurze przekształcenia spółki?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant

REKLAMA

REKLAMA

W związku z elastycznością podmiotów gospodarczych na rynku możliwe jest przekształcenie spółki w inną. KSH precyzuje procedurę przekształcania spółek, która jest podzielona na fazy.

REKLAMA

Pierwszą fazą są czynności przygotowawcze, wśród których najważniejszymi są przygotowanie planu przekształcenia spółki wraz z załącznikami oraz opinia biegłego rewidenta. Plan jest przygotowany przez zarząd (w przypadku spółki kapitałowej) lub wszystkich wspólników prowadzących sprawy spółki (w przypadku spółki osobowej). Minimalne wymagania co do treści planu oraz załączników do niego określa art. 558 KSH. Plan musi być sporządzony w formie pisemnej, pod rygorem nieważności, zaś jeśli spółką przekształcaną ma być spółka jednoosobowa, konieczna jest forma aktu notarialnego. Plan musi zostać poddany badaniu, na wniosek spółki, przez wyznaczonego przez sąd rejestrowy, biegłego rewidenta. Zarząd lub wspólnicy są zobowiązani współpracować z biegłym i przedstawiać mu żądane dokumenty i wyjaśnienia.

REKLAMA

Następnym etapem jest zawiadomienie wspólników o zamiarze podjęcia uchwały w sprawie przekształcenia. Istotne elementy zawiadomienia określa KSH. Po zawiadomieniu, a przed planowanym dniem podjęcia uchwały, wspólnicy mogą zapoznawać się z planem przekształcenia, załącznikami i i opinią biegłego. Oprócz tego przepisy wymagają, aby bezpośrednio przed uchwałą wspólnicy zostali poinformowani o najważniejszych elementach planu przekształcenia oraz opinii biegłego rewidenta.
Dopiero po tym możliwe jest głosowanie nad uchwałą, której konieczna treść jest określona przez przepisy KSH. W każdym przypadku uchwała musi być zaprotokołowana przez notariusza. Uchwała może być zaskarżona przez wytoczenie powództwa, bądź o uchylenie, bądź o stwierdzenie nieważności.

Porównaj: Jak podejmowane są uchwały w spółce osobowej?

Po powzięciu uchwały spółka, wzywa wspólników do deklaracji w sprawie uczestnictwa w przekształconej spółce. Mają oni miesiąc, po podjęciu uchwały na złożenie takiego oświadczenia spółce. Jeżeli wspólnik nie zamierza uczestniczyć w przekształconej spółce, uzyskuje roszczenie o zapłatę kwoty równej jego udziałom lub akcjom w dotychczasowej spółce. Spółka dokonuje wypłaty w terminie sześciu miesięcy od dnia podjęcia uchwały o przekształceniu.

Ostatnim etapem w procedurze przekształceniowej jest etap rejestracji i ogłoszenia. Rejestracji, tj. wpisu do rejestru dokonuje zarząd lub wspólnicy mający prawo reprezentacji w nowej spółce. Z tą chwilą sąd z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Umowy w firmie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

  Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

  Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

  Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  REKLAMA

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

  Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

  Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

  Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

  Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

  W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

  REKLAMA

  Firmy z sektora przemysłowego mają problemy z pozyskaniem kadr

  Ponad połowa firm z sektora przemysłowego ma problem z pozyskaniem kadr. Wciąż potrzebna jest promocja zawodów technicznych wśród młodzieży.

  Koncern Amazon pozywa za złamanie prawa antymonopolowego

  Pozew antymonopolowy przeciwko koncernowi Amazon złożyła we wtorek Amerykańska Federalna Komisja ds. Handlu (FTC). Zarzucono gigantowi technologicznemu wyrządzanie szkód konsumentom przez wprowadzanie wysokich cen.

  REKLAMA