| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Co oznacza „wspólny cel gospodarczy” wspólników spółki cywilnej?

Co oznacza „wspólny cel gospodarczy” wspólników spółki cywilnej?

Wspólnicy spółki cywilnej zawierając umowę spółki zobowiązują się dążyć do wspólnego celu gospodarczego. Co oznacza pojęcie „wspólnego celu gospodarczego” i czy w umowie spółki wspólnicy mogą postanowić, że niektórzy z nich lub każdy z nich będzie się zajmował określonym rodzajem działalności?

Cel spółki cywilnej musi być określony w umowie spółki. Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów (art. 860 Kodeksu cywilnego – k.c.). Pojęcie celu gospodarczego oznacza w praktyce dążenie wspólników do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, materialnego, mającego na celu osiąganie zysków.

W orzecznictwie sądowym zwraca się uwagę na specyfikę spółki cywilnej w kontekście dążenia do wspólnego celu gospodarczego. W postanowieniu z dnia 9 listopada 2006 r., sygn. akt IV CSK 216/06 Sąd Najwyższy stwierdził, że właściwość (natura) spółki cywilnej jest tak ukształtowana, że nie dopuszcza prowadzenia w spółce wyodrębnionych rodzajów działalności na rachunek i odpowiedzialność każdego ze wspólników z osobna. Sąd stwierdził we w/w postanowieniu, że umowa spółki cywilnej można określać, że każdy ze wspólników będzie zajmował się określonym rodzajem działalności.

Porównaj: Jakie są zasady łączenia się spółek?

Nie można natomiast w umowie spółki postanowić, że wspólnik zajmujący się deficytowym rodzajem działalności będzie pozbawiony udziału w zyskach, bowiem taka umowa pozostawałaby nie tylko w sprzeczności z naturą spółki cywilnej, ale także z art. 867 § 1 k.c. W myśl art. 867 § 1 k.c każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. W umowie spółki można inaczej ustalić stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach. Można nawet zwolnić niektórych wspólników od udziału w stratach. Natomiast nie można wyłączyć wspólnika od udziału w zyskach.

Spółka cywilna świadczy usługi transportowe. Czy pojęcie wspólnego celu gospodarczego, do którego wspólnicy powinni dążyć oznacza, że każdy ze wspólników tej spółki cywilnej powinien posiadać własną licencję na posiadanie tej działalności?
Licencja udzielona przedsiębiorcy – wspólnikowi spółki cywilnej, spełniającemu warunki ustawowe do otrzymania licencji na wykonywanie transportu drogowego uprawnia wszystkich wspólników do podjęcia wspólnego przedsięwzięcia gospodarczego – prowadzenia przedsiębiorstwa transportowego. Posiadanie licencji przez jednego ze wspólników spółki cywilnej uprawnia go do podjęcia, w formie spółki, wspólnej działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób i rzeczy (np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 października 2006 r., sygn. akt VI SA/Wa 1161/06).

Polecamy ABC spółek

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »