reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Kiedy można domagać się sprostowania protokołu rozprawy?

Kiedy można domagać się sprostowania protokołu rozprawy?

Z przebiegu rozprawy sądowej sporządza się protokół. Czasem zdarza się, że w protokole protokolant sądowy nie zapisał ważnych faktów, które podała strona postępowania sądowego lub twierdzenia te zostały zapisane nieprecyzyjnie lub niejasno. W takich przypadkach można domagać się od sądu sprostowania protokołu rozprawy.

Warto wiedzieć, w jakim czasie można żądać sprostowania protokołu rozprawy, czy na postanowienie sądu odmawiające sprostowania protokołu rozprawy przysługuje zażalenie oraz czy można żądać sprostowania dźwiękowego zapisu przebiegu rozprawy.

Strony (powód, pozwany) mogą żądać sprostowania lub uzupełnienia protokołu, nie później jednak niż na następnym posiedzeniu, a jeśli chodzi o protokół rozprawy, po której zamknięciu nastąpiło wydanie wyroku - dopóki akta sprawy znajdują się w sądzie (art. 160 Kodeksu postępowania cywilnego – k.p.c.). Są to terminy, których niedotrzymanie skutkuje odmową dokonania sprostowania lub uzupełnienia protokołu przez sąd.

Nieskorzystanie przez stronę z wniosku o sprostowanie bądź uzupełnienie protokołu rozprawy przed sądem pierwszej instancji powoduje, że zarzut dotyczący treści protokołu nie może być uznany za usprawiedliwioną podstawę skargi kasacyjnej od wyroku (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 września 1998 r., sygn. akt I PKN 322/98).

Przeczytaj również: Kiedy można domagać się wyłączenia biegłego?

Jeśli strona nie zażądała sprostowania protokołu rozprawy w przewidzianym w art. 160 k.p.c. terminie i sąd odrzucił jej prośbę o sprostowanie protokołu z powodu niedotrzymania terminu na wniesienie takiej prośby, stronie nie przysługuje odwołanie od zarządzenia przewodniczącego sądu w kwestii sprostowania lub uzupełnienia protokołu, gdyż odwołanie to nie jest zażaleniem (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 3 sierpnia 1972 r., sygn. akt II PR 211/72).

Pozwany w toku rozprawy zażądał sprostowania części protokołu rozprawy w zakresie wypowiedzianych przez niego słów, które jego zdaniem zostały w protokole ujęte zbyt skrótowo. Sąd odmówił sprostowania protokołu rozprawy podkreślając, że twierdzenia pozwanego w kwestionowanej części protokołu są jasne, precyzyjne i nie wymagają sprostowania protokołu rozprawy. Czy na postanowienie sądu odmawiające sprostowania protokołu rozprawy przysługuje zażalenie?
Na postanowienie sądu, którego przedmiotem jest sprostowanie lub odmowa sprostowania protokołu rozprawy nie przysługuje zażalenie. Tak wynika np. z postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 18 listopada 1982 r., sygn. akt I CZ 115/82.

Jeśli strona postępowania wniosła o sprostowanie protokołu rozprawy i sąd dokonał takiego sprostowania, strona ta lub też strona przeciwna również nie może wnieść zażalenia na sprostowanie protokołu rozprawy dokonane przez sąd.

Polecamy serwis Spółki

Strona postępowania sądowego może w trybie określonym w art. 160 k.p.c. domagać się wprowadzenie do protokołu pominiętych, w ocenie strony, słów. Strona może się także domagać rozwinięcia zbyt skrótowo lub niejasno zapisanej treści protokołu, wyjaśnienia lub wniosku strony, jak też usunięcia słów, których – jej zdaniem – nie powiedziała, a które zostały zapisane w protokole. Bez wykorzystania trybu żądania sprostowania protokołu rozprawy strona nie może skutecznie twierdzić, że przebieg rozprawy był inny, niż zapisany w protokole.
Zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku nie podlega sprostowaniu.reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Strona postępowania sądowego może w trybie określonym w art. 160 k.p.c. domagać się wprowadzenie do protokołu pominiętych, w ocenie strony, słów.
Strona postępowania sądowego może w trybie określonym w art. 160 k.p.c. domagać się wprowadzenie do protokołu pominiętych, w ocenie strony, słów.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama