REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy można domagać się sprostowania protokołu rozprawy?

Strona postępowania sądowego może w trybie określonym w art. 160 k.p.c. domagać się wprowadzenie do protokołu pominiętych, w ocenie strony, słów.
Strona postępowania sądowego może w trybie określonym w art. 160 k.p.c. domagać się wprowadzenie do protokołu pominiętych, w ocenie strony, słów.

REKLAMA

REKLAMA

Z przebiegu rozprawy sądowej sporządza się protokół. Czasem zdarza się, że w protokole protokolant sądowy nie zapisał ważnych faktów, które podała strona postępowania sądowego lub twierdzenia te zostały zapisane nieprecyzyjnie lub niejasno. W takich przypadkach można domagać się od sądu sprostowania protokołu rozprawy.

Warto wiedzieć, w jakim czasie można żądać sprostowania protokołu rozprawy, czy na postanowienie sądu odmawiające sprostowania protokołu rozprawy przysługuje zażalenie oraz czy można żądać sprostowania dźwiękowego zapisu przebiegu rozprawy.

REKLAMA

REKLAMA

Strony (powód, pozwany) mogą żądać sprostowania lub uzupełnienia protokołu, nie później jednak niż na następnym posiedzeniu, a jeśli chodzi o protokół rozprawy, po której zamknięciu nastąpiło wydanie wyroku - dopóki akta sprawy znajdują się w sądzie (art. 160 Kodeksu postępowania cywilnego – k.p.c.). Są to terminy, których niedotrzymanie skutkuje odmową dokonania sprostowania lub uzupełnienia protokołu przez sąd.

Nieskorzystanie przez stronę z wniosku o sprostowanie bądź uzupełnienie protokołu rozprawy przed sądem pierwszej instancji powoduje, że zarzut dotyczący treści protokołu nie może być uznany za usprawiedliwioną podstawę skargi kasacyjnej od wyroku (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 września 1998 r., sygn. akt I PKN 322/98).

Przeczytaj również: Kiedy można domagać się wyłączenia biegłego?

REKLAMA

Jeśli strona nie zażądała sprostowania protokołu rozprawy w przewidzianym w art. 160 k.p.c. terminie i sąd odrzucił jej prośbę o sprostowanie protokołu z powodu niedotrzymania terminu na wniesienie takiej prośby, stronie nie przysługuje odwołanie od zarządzenia przewodniczącego sądu w kwestii sprostowania lub uzupełnienia protokołu, gdyż odwołanie to nie jest zażaleniem (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 3 sierpnia 1972 r., sygn. akt II PR 211/72).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozwany w toku rozprawy zażądał sprostowania części protokołu rozprawy w zakresie wypowiedzianych przez niego słów, które jego zdaniem zostały w protokole ujęte zbyt skrótowo. Sąd odmówił sprostowania protokołu rozprawy podkreślając, że twierdzenia pozwanego w kwestionowanej części protokołu są jasne, precyzyjne i nie wymagają sprostowania protokołu rozprawy. Czy na postanowienie sądu odmawiające sprostowania protokołu rozprawy przysługuje zażalenie?
Na postanowienie sądu, którego przedmiotem jest sprostowanie lub odmowa sprostowania protokołu rozprawy nie przysługuje zażalenie. Tak wynika np. z postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 18 listopada 1982 r., sygn. akt I CZ 115/82.

Jeśli strona postępowania wniosła o sprostowanie protokołu rozprawy i sąd dokonał takiego sprostowania, strona ta lub też strona przeciwna również nie może wnieść zażalenia na sprostowanie protokołu rozprawy dokonane przez sąd.

Polecamy serwis Spółki

Strona postępowania sądowego może w trybie określonym w art. 160 k.p.c. domagać się wprowadzenie do protokołu pominiętych, w ocenie strony, słów. Strona może się także domagać rozwinięcia zbyt skrótowo lub niejasno zapisanej treści protokołu, wyjaśnienia lub wniosku strony, jak też usunięcia słów, których – jej zdaniem – nie powiedziała, a które zostały zapisane w protokole. Bez wykorzystania trybu żądania sprostowania protokołu rozprawy strona nie może skutecznie twierdzić, że przebieg rozprawy był inny, niż zapisany w protokole.
Zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku nie podlega sprostowaniu.Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA