| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Kiedy sąd może zarządzić rozprawę oddzielną?

Kiedy sąd może zarządzić rozprawę oddzielną?

Zasadą jest, że sprawa sporna pomiędzy dwoma przedsiębiorcami toczy się w jednym postępowaniu gospodarczym. W niektórych wypadkach sąd może w takiej sprawie zarządzić przeprowadzenie rozprawy (rozpraw) oddzielnych.

Przepisy przewidują, że sąd może zarządzić oddzielną rozprawę co do pozwu głównego i wzajemnego, jak też co do jednego z kilku roszczeń połączonych w jednym pozwie, bądź to głównym, bądź wzajemnym, albo w stosunku do poszczególnych współuczestników danego postępowania (art. 218 Kodeksu postępowania cywilnego). Rozprawa oddzielna może być zarządzona np. wtedy, gdy przedsiębiorca dochodzi kilku roszczeń w jednym pozwie, a sąd uzna, że jedno lub kilka roszczeń zawartych w tym pozwie powinno być rozpoznane na rozprawie oddzielnej.

Przeczytaj również: Kiedy następuje odroczenie rozprawy?

W sprawie zarządzenia przez sąd odrębnej rozprawy w sprawach wskazanych wyżej sąd wydaje zarządzenie. Zarządzenie ma charakter techniczny, sąd nie jest nim związany i może je zmienić (nawet wielokrotnie). Skutkiem rozprawy oddzielnej może być wydanie wyroku częściowego, który obejmuje tylko część żądania zawartego w pozwie rozpoznanego na rozprawie oddzielnej w sytuacji gdy sąd zarządził jedynie odrębne prowadzenie spraw (a więc gdy sprawa nie została podzielona na osobne, niezależne sprawy).

Polecamy serwis Windykacja

Nie wymierza się opłaty sądowej od zażalenia, jeżeli z jego treści wynika, że przedmiotem zaskarżenia jest odmowa wyznaczenia oddzielnej rozprawy co do jednego z kilku roszczeń połączonych w jednym pozwie (art. 191, 218 Kodeksu postępowania cywilnego) jako niedopuszczalne, podlega ono bowiem odrzuceniu (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14 lutego 1986 r., sygn. akt II CZ 8/86).Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »