Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?
REKLAMA
REKLAMA
Postępowanie nakazowe toczy się bez udziału stron, na posiedzeniu niejawnym. Wydając wyrok sąd bierze pod uwagę dowody przedstawione przez powoda.
REKLAMA
Tylko na wniosek
Sąd rozpoznaje pozew w postępowaniu nakazowym tylko na wyraźny wniosek powoda zgłoszony w pozwie. Sąd nigdy nie rozpoznaje w tym trybie sprawy z urzędu. Warto o tym pamiętać. Bowiem nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym daje wiele korzyści powodowi. Dlatego warto w pozwie wnioskować o wydanie nakazu zapłaty.
Zobacz: W jakich sprawach możliwe jest wydanie wyroku zaocznego?
Przesłanki
Sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu:
- dokumentem urzędowym,
- zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem,
- wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu,
- zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i nie zapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.
Sąd wydaje również nakaz zapłaty przeciwko zobowiązanemu z weksla, czeku, warrantu lub rewersu należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości.
REKLAMA
Sąd wydaje nakaz zapłaty na podstawie dołączonej do pozwu umowy, dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego oraz dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, jeżeli powód dochodzi należności zapłaty świadczenia pieniężnego lub odsetek w transakcjach handlowych
Sąd może wydać nakaz zapłaty, jeżeli bank dochodzi roszczenia na podstawie wyciągu z ksiąg bankowych podpisanego przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku i opatrzonego pieczęcią banku oraz dowodu doręczenia dłużnikowi pisemnego wezwania do zapłaty.
Procedura
Sąd wydaje nakaz zapłaty na posiedzeniu niejawnym. Oznacza to, że strony nie biorą czynnego udziału w posiedzeniu sądu. Sąd wydaje nakaz i następnie doręcza go stroną. Powodowi przesyła sam nakaz zapłaty natomiast pozwanemu przesyła nakaz zapłaty wraz pozwem i załącznikami.
Pozwany ma 14 dni na odwołanie się od nakazu zapłaty. W tym celu musi wnieść środek odwoławczy jakim są zarzuty.
Zabezpieczenie
Nakaz zapłaty z chwilą wydania stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności. Kwota zasądzona nakazem wraz z wymagalnymi odsetkami stanowi sumę, której złożenie przez dłużnika do depozytu sądowego wystarczy do zabezpieczenia. Jeżeli nakaz zobowiązuje do wydania rzeczy zamiennych, do zabezpieczenia wystarczy złożenie sumy równej wartości przedmiotu sporu.
Zarzuty
Pismo zawierające zarzuty wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty. W piśmie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, oraz pozostałe zarzuty przeciwko żądaniu pozwu, a także wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie.
Zobacz serwis: Przedsiębiorca w sądzie
Trzeba również wiedzieć, że pozwany w zarzutach jest obowiązany podać wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania, chyba że wykaże, że ich powołanie w tym piśmie nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później.
W razie prawidłowego wniesienia zarzutów przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie ich powodowi.
Nakaz zapłaty
Nakaz zapłaty jest nie tylko tytułem prawnym do udzielenia zabezpieczenia. Prawomocny nakaz zapłaty, a więc taki od którego nie można wnieść zarzutów, ma wszystkie cechy wyroku. Stanowi więc tytuł egzekucyjny a zaopatrzony w klauzulę wykonalności jest tytułem wykonawczym. Na podstawie tego ostatniego można natomiast prowadzić egzekucję komorniczą.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.