reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Wyroki > Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?

Postępowanie nakazowe to szczególny rodzaj postępowania gospodarczego. Może być ono prowadzone tylko w kilku enumeratywnie wymienionych przypadkach. Postępowaniu nakazowemu kodeks postępowania cywilnego poświęca art. 484(1)- 497.

Postępowanie nakazowe toczy się bez udziału stron, na posiedzeniu niejawnym. Wydając wyrok sąd bierze pod uwagę dowody przedstawione przez powoda.

Tylko na wniosek

Sąd rozpoznaje pozew w postępowaniu nakazowym tylko na wyraźny wniosek powoda zgłoszony w pozwie. Sąd nigdy nie rozpoznaje w tym trybie sprawy z urzędu. Warto o tym pamiętać. Bowiem nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym daje wiele korzyści powodowi. Dlatego warto w pozwie wnioskować o wydanie nakazu zapłaty.

Zobacz: W jakich sprawach możliwe jest wydanie wyroku zaocznego?

Przesłanki

Sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu:

  • dokumentem urzędowym,
  • zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem,
  • wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu,
  • zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i nie zapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.

Sąd wydaje również nakaz zapłaty przeciwko zobowiązanemu z weksla, czeku, warrantu lub rewersu należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości.

Sąd wydaje nakaz zapłaty na podstawie dołączonej do pozwu umowy, dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego oraz dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, jeżeli powód dochodzi należności zapłaty świadczenia pieniężnego lub odsetek w transakcjach handlowych

Sąd może wydać nakaz zapłaty, jeżeli bank dochodzi roszczenia na podstawie wyciągu z ksiąg bankowych podpisanego przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku i opatrzonego pieczęcią banku oraz dowodu doręczenia dłużnikowi pisemnego wezwania do zapłaty.

Procedura

Sąd wydaje nakaz zapłaty na posiedzeniu niejawnym. Oznacza to, że strony nie biorą czynnego udziału w posiedzeniu sądu. Sąd wydaje nakaz i następnie doręcza go stroną. Powodowi przesyła sam nakaz zapłaty natomiast pozwanemu przesyła nakaz zapłaty wraz pozwem i załącznikami.

Pozwany ma 14 dni na odwołanie się od nakazu zapłaty. W tym celu musi wnieść środek odwoławczy jakim są zarzuty.

Zabezpieczenie

Nakaz zapłaty z chwilą wydania stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności. Kwota zasądzona nakazem wraz z wymagalnymi odsetkami stanowi sumę, której złożenie przez dłużnika do depozytu sądowego wystarczy do zabezpieczenia. Jeżeli nakaz zobowiązuje do wydania rzeczy zamiennych, do zabezpieczenia wystarczy złożenie sumy równej wartości przedmiotu sporu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozwany ma 14 dni na odwołanie się od nakazu zapłaty. W tym celu musi wnieść środek odwoławczy jakim są zarzuty.
Pozwany ma 14 dni na odwołanie się od nakazu zapłaty. W tym celu musi wnieść środek odwoławczy jakim są zarzuty.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polonia Extra

Gazeta dla Polaków w Irlandii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama