Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu nakaz zapłaty. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące nakaz zapłaty.
Podpisana faktura sposobem na tańsze i szybsze postępowanie sądowe
Aktualizacja: 03.02.2016
Jednym z najpoważniejszych zmartwień przedsiębiorców są nieuregulowane należności i opóźniający się z płatnością kontrahenci. W niektórych przypadkach konieczne jest występowanie ze swoimi roszczeniami na drogę sądową. Tu jednak przeszkodą mogą okazać się wysokie opłaty sądowe i przedłużające się postępowanie. W tym artykule przedstawiam kilka sposobów jak przedsiębiorca może obniżyć zarówno koszty ewentualnego pozwu, jak również przyspieszyć samo załatwienie sprawy. »
Jak sporządzić i wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty
Aktualizacja: 20.12.2016
Niewiele osób wie, co powinno zrobić z takim nakazem zapłaty, a najgorsza jest bierna postawa i uznanie sprawy za przegraną. Jak krok po kroku sporządzić i wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty? »
Pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym - wzór
Aktualizacja: 30.11.2018
Jeżeli przedsiębiorca zamierza dochodzić od swojego dłużnika zaległych płatności, np. za dostarczony towar, prócz złożenia do Sądu pozwu o zapłatę w zwykłym trybie, może również skorzystać z szybszego sposobu jakim jest złożenie pozwu wraz z wnioskiem o wydanie nakazu zapłaty w odpowiednim trybie. Jak formułować petitum pozwu oraz wszelkie niezbędne informacje, o których należy pamiętać przy sporządzaniu pozwu? »
Jak uzyskać Europejski Nakaz Zapłaty
Aktualizacja: 30.07.2015
Przedsiębiorcy zawierają transkacje nie tylko z podmiotami krajowymi, ale również z zagranicznymi. W obu przypadkach może wystąpić ryzyko niewywiązania się kontrahenta z zawartej umowy. W celu dochodzenia roszczeń od kontrahenta zagranicznego można wystąpić o wydanie Europejskiego Nakazu Zapłaty. Procedura wydania ENZ jest szybsza, łatwiejsza oraz w wielu przypadkach bardziej oszczędna. »
Europejski Nakaz Zapłaty – sprzeciw i egzekucja
Aktualizacja: 09.12.2014
Europejski Nakaz Zapłaty wydany w jednym państwie członkowskim jest uznawany i wykonywany w innych państwach. Treść nakazu powinna zawierać pouczenie o możliwości zapłacenia zasądzonej kwoty oraz o możliwości wniesienia sprzeciwu w terminie 30 dni. Postępowanie egzekucyjne prowadzi się natomiast w państwie, w którym ENZ stał się wykonalny. »
Czym jest Europejski Nakaz Zapłaty?
Aktualizacja: 08.12.2014
Europejski Nakaz Zapłaty stanowi ułatwienie w rozwiązywaniu sporów między obywatelami i przedsiębiorcami w Unii Europejskiej. Ma za zadanie przyspieszenie i ograniczenie kosztów dochodzenia bezspornych roszczeń pieniężnych. Pozew o wydanie ENZ składa się przy użyciu specjalnego formularza. »
Jak zaskarżyć nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?
Aktualizacja: 18.08.2014
Postępowanie upominawcze ma co do zasady przyspieszyć i usprawnić egzekucję zapłaty. Nie oznacza to jednak, że dłużnik pozostaje bez żadnej możliwości obrony w tego typu postępowaniu. »
Nakaz zapłaty adresowany na osobę zmarłą
Aktualizacja: 06.08.2014
Nakaz zapłaty jest wystawiany w postępowaniu upominawczym, a jego podstawą są wyłącznie twierdzenia powoda i dołączone dokumenty. Może się zdarzyć, że otrzymamy z sądu nakaz zapłaty adresowany na osobę, która już nie żyje. Co można zrobić z nakazem zapłaty, który wystawiony jest na osobę zmarłą? »
Jak się bronić przed nakazem zapłaty e-sądu?
Aktualizacja: 29.07.2014
Dochodzenie roszczeń przed e-sądem jest łatwe i szybkie, dlatego firmy windykacyjne i przedsiębiorcy często korzystają z tego trybu. Brak reakcji na wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty, może skutkować doprowadzeniem pozwanego do zapłaty opłaconej już lub przedawnionej należności. Jak się przed tym uchronić? »
Jak prawidłowo wystawić weksel?
Aktualizacja: 18.07.2014
Weksel jest wygodną i tanią formą zabezpieczenia zobowiązań wśród przedsiębiorców. By jednak dokument ten był ważny, musi zostać prawidłowo sporządzony. Jak wystawić weksel? »
Korzystanie z weksla w działalności gospodarczej
Aktualizacja: 03.07.2014
Weksel jest to jedna z najefektywniejszych form zabezpieczenia wierzytelności i ochrony przed nieuczciwymi transakcjami. Wykorzystanie weksla w działalności pozwala na szybkie i relatywnie niedrogie zaspokojenie roszczenia przez wydanie nakazu zapłaty. »
Czy nakaz zapłaty uprawnia do prowadzenia egzekucji?
Aktualizacja: 23.04.2014
Czy uzyskanie nakazu zapłaty należności przez dłużnika jest wystarczającą podstawą do wszczęcia egzekucji? Czy z nakazem zapłaty można się już wybrać do komornika? Do czego uprawnia wierzyciela uzyskany nakaz zapłaty? »
Jak postąpić z nakazem zapłaty?
Aktualizacja: 15.01.2014
Choć nakaz zapłaty jest wydawany na podstawie twierdzeń powoda, to w żadnym wypadku nie zamyka dłużnikowi drogi do obrony swoich interesów. Dlatego każdy, kto ma rację, powinien zawsze składać zarzuty lub sprzeciw. Jak postąpić z nakazem zapłaty? »
Kiedy roszczenie nadaje się do postępowania nakazowego?
Aktualizacja: 22.05.2012
Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jest korzystnym dla powoda sposobem dochodzenia roszczeń. Jakie warunki musi spełnić jednak jego roszczenie, by nadawało się do postępowania nakazowego? »
Wszczęcie egzekucji po uprawomocnieniu nakazu zapłaty
Aktualizacja: 07.10.2020
Nakaz zapłaty to uproszczony sposób dochodzenia roszczeń, głównie pieniężnych. Prawomocny nakaz zapłaty uprawnia stronę powodową do wszczęcia egzekucji. »
Magdalena Wilk: Obostrzenia dla przedsiębiorców są niezgodne z konstytucją [PODCAST]
Nawet 70 tyś. zł dotacji na rozwój rekreacji
Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny, sprzęt sieciowy, outsorcing IT.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »