| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności pien. > Czy nakaz zapłaty uprawnia do prowadzenia egzekucji?

Czy nakaz zapłaty uprawnia do prowadzenia egzekucji?

Czy uzyskanie nakazu zapłaty należności przez dłużnika jest wystarczającą podstawą do wszczęcia egzekucji? Czy z nakazem zapłaty można się już wybrać do komornika? Do czego uprawnia wierzyciela uzyskany nakaz zapłaty?

Nakaz zapłaty a egzekucja

Nakaz zapłaty nie jest wystarczającą podstawą do założenia wniosku do właściwego komornika o wszczęcie i przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego. Aby egzekwowanie długu było możliwe, konieczne jest opatrzenie go klauzulą wykonalności, która powoduje, że nakaz staje się tytułem wykonawczym uprawniającym do prowadzenia egzekucji.

Podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego jest tytuł wykonawczy, którym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Nakaz zapłaty jest postacią orzeczenia sądu, do którego będą miały odpowiednie zastosowanie przepisy o wyrokach.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zgodnie z art. 777 § 1 pkt 1 k.p.c. tytułem egzekucyjnym będzie orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, jak również ugoda zawarta przed sądem. Stąd taką postać będzie miał również nakaz zapłaty, wydany w postępowaniu nakazowym lub upominawczym. Sam nakaz wydany przez sąd (lub referendarza sądowego) nie może stanowić wystarczającej podstawy do złożenia wniosku o wszczęcie i prowadzenie postępowania egzekucyjnego.

Do wniosku do komornika wierzyciel potrzebuje tytułu wykonawczego, a nie jedynie tytułu egzekucyjnego. Stąd konieczne jest aby nakaz zapłaty został opatrzony klauzulą wykonalności. Procedura uzyskiwania klauzuli wykonalności może się odrobinę różnić w zależności od tego czy nakaz zapłaty został wydany w postępowaniu nakazowym lub upominawczym. W jaki sposób uzyskać klauzulę wykonalności dla nakazu zapłaty?

Dobrowolne poddanie się egzekucji przez dłużnika

Klauzula wykonalności dla nakazu zapłaty

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności składa się do, który wydał nakaz zapłaty. Wniosek powinien spełniać warunki pisma procesowego, tzn. zawierać:

  1. oznaczenie sądu, do którego jest kierowane,
  2. imię i nazwisko lub nazwę stron, jak również ich przedstawicieli i pełnomocników (jeżeli tacy występują w sprawie),
  3. sygnaturę akt,
  4. oznaczenie rodzaju pisma,
  5. treść wniosku oraz ewentualnie dowody na poparcie przytoczonych okoliczności,
  6. podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
  7. wymienienie ewentualnych załączników.

Przedawnienie nie sprawia, że dług znika!

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »