Czy nakaz zapłaty uprawnia do prowadzenia egzekucji?
REKLAMA
REKLAMA
Nakaz zapłaty a egzekucja
Nakaz zapłaty nie jest wystarczającą podstawą do założenia wniosku do właściwego komornika o wszczęcie i przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego. Aby egzekwowanie długu było możliwe, konieczne jest opatrzenie go klauzulą wykonalności, która powoduje, że nakaz staje się tytułem wykonawczym uprawniającym do prowadzenia egzekucji.
REKLAMA
Podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego jest tytuł wykonawczy, którym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Nakaz zapłaty jest postacią orzeczenia sądu, do którego będą miały odpowiednie zastosowanie przepisy o wyrokach.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
REKLAMA
Zgodnie z art. 777 § 1 pkt 1 k.p.c. tytułem egzekucyjnym będzie orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, jak również ugoda zawarta przed sądem. Stąd taką postać będzie miał również nakaz zapłaty, wydany w postępowaniu nakazowym lub upominawczym. Sam nakaz wydany przez sąd (lub referendarza sądowego) nie może stanowić wystarczającej podstawy do złożenia wniosku o wszczęcie i prowadzenie postępowania egzekucyjnego.
Do wniosku do komornika wierzyciel potrzebuje tytułu wykonawczego, a nie jedynie tytułu egzekucyjnego. Stąd konieczne jest aby nakaz zapłaty został opatrzony klauzulą wykonalności. Procedura uzyskiwania klauzuli wykonalności może się odrobinę różnić w zależności od tego czy nakaz zapłaty został wydany w postępowaniu nakazowym lub upominawczym. W jaki sposób uzyskać klauzulę wykonalności dla nakazu zapłaty?
Dobrowolne poddanie się egzekucji przez dłużnika
Klauzula wykonalności dla nakazu zapłaty
Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności składa się do, który wydał nakaz zapłaty. Wniosek powinien spełniać warunki pisma procesowego, tzn. zawierać:
- oznaczenie sądu, do którego jest kierowane,
- imię i nazwisko lub nazwę stron, jak również ich przedstawicieli i pełnomocników (jeżeli tacy występują w sprawie),
- sygnaturę akt,
- oznaczenie rodzaju pisma,
- treść wniosku oraz ewentualnie dowody na poparcie przytoczonych okoliczności,
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
- wymienienie ewentualnych załączników.
Przedawnienie nie sprawia, że dług znika!
Wniosek o wydanie klauzuli wykonalności nie wymaga uzasadnienia, jeżeli wnioskodawca wnosi o nadanie klauzuli na jego rzecz oraz przeciwko dłużnikowi wskazanemu w nakazie zapłaty. Takie uzasadnienie byłoby konieczne, gdyby klauzula miała zostać nadana na rzecz lub przeciwko osobie niewymienionej w nakazie. W takim wypadku wierzyciel musi wskazać okoliczności będące podstawą nadania klauzuli wykonalności na rzecz tych podmiotów lub przeciwko nim, a także powinien dołączyć do wniosku dokumenty uzasadniające zawarte we wniosku żądania.
Opłata
Od wniosku o nadanie klauzuli nakazowi zapłaty co do zasady nie pobiera się opłaty, jednak w celu uzyskania oryginału tytułu wykonawczego konieczne jest uiszczenie opłaty kancelaryjnej w wysokości 6 zł za każdą rozpoczętą stronicę wydanego dokumentu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.