| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Przedawnienie nie sprawia, że dług znika!

Przedawnienie nie sprawia, że dług znika!

Termin „przedawnienie” często utożsamiany jest z unieważnieniem. W odniesieniu do zadłużenia daje często poczucie końca tego problemu. Tymczasem jest to złudne wrażenie i nie pozwala na oczyszczenie swojej historii kredytowej.

Czym jest przedawnienie

Zdarza się, że część osób zadłużonych bagatelizuje starsze niespłacone zobowiązania. Powodem jest poczucie, że taki dług już się przedawnił. Jest to jednak błędne myślenie, ponieważ zgodnie z prawem przedawnione zadłużenie nadal istnieje. Może nam też utrudnić, a wręcz uniemożliwić, podpisanie kolejnych umów kredytowych, korzystanie z usług abonamentowych czy dokonanie  zakupu na raty.

Czym tak naprawdę jest przedawnienie? Jest to jedna z instytucji prawa cywilnego, której działanie polega na zmianie stosunków prawnych ze względu na upływ czasu. Oznacza to, że po upływie terminu przedawnienia wierzyciel ma ograniczone możliwości korzystania z pomocy sądów przy wyegzekwowaniu należnej mu kwoty. Dzieje się tak, gdy dłużnik skutecznie podniesie zarzut przedawnienia przed sądem, a ten uzna jego zasadność. Przedawnieniu ulegają wyłącznie cywilnoprawne roszczenia majątkowe.

Skuteczna windykacja - wpisz dłużnika do rejestru

Zadłużenie istnieje nadal

Przedawnienie nie oznacza jednak, że dług znika. Wierzyciel wciąż może dochodzić go na drodze polubownej (pozasądowej). Ma prawo również dopisać zadłużoną osobę lub firmę do biura informacji gospodarczej, zwanego rejestrem dłużników. Taki wpis sprawia, że widniejemy w rejestrze jako nierzetelni płatnicy. Taka negatywna historia płatnicza może np. utrudnić zaciągnięcie kredytu, pożyczki, zakup na  raty lub podpisanie umowy abonamentowej.

W interesie nas wszystkich

Unikając spłaty zobowiązania, postępujemy też wbrew ogólnie panującym zasadom społecznym. Zakładają one, że jeśli pożyczamy pieniądze, to powinniśmy je oddać, a jeśli korzystamy z jakichś usług (np. telefonii komórkowej), to powinniśmy za nie zapłacić. Dotrzymywanie umów jest fundamentem życia społecznego i gwarantuje nam wszystkim bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Wyobraźmy sobie, co by się działo, gdyby mnóstwo osób jednocześnie odmówiło spłaty zaciągniętych zobowiązań. Nastąpiłby prawdziwy krach na rynku. Działa on bowiem jedynie w oparciu o wzajemne zaufanie stron i dotrzymywanie danego słowa czy zawartych umów.      

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »