| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Sposób na dłużnika

Sposób na dłużnika

Nie trać głowy, gdy Twój wierzyciel przekazał odzyskanie pieniędzy firmie windykacyjnej. To naturalna kolej rzeczy, jeśli nadmiernie spóźniasz się z regulowaniem płatności. W okresie wychodzenia z kryzysu przedsiębiorcy bardziej niż kiedyś dbają o swoje finanse. Egzekwowanie należności coraz szybciej przekazują wyspecjalizowanym firmom.

Gdy Twoim długiem zajmie się windykator, nie oznacza to od razu negatywnych konsekwencji. Trzeba jednak niezwłocznie zacząć działać. Najlepiej szukać kontaktu i porozumienia prowadzącego do rozwiązania problemu, które będzie korzystne dla obu stron. Stań się panem sytuacji i negocjuj warunki spłaty swoich zobowiązań.

Według raportu KRUK S.A. , statystyczny Polak zalega na kwotę prawie 3 tysięcy złotych. W raporcie możemy również przeczytać, że przeciętne zadłużenie najczęściej jest wynikiem nieuregulowanych rachunków, rat za sprzęt AGD, zaległości w spłacaniu kredytów i pożyczek oraz obciążeń na kartach kredytowych.

Problem nadmiernego zadłużenia i nie spłacania zaciągniętych zobowiązań stał się w ostatnich latach bardzo powszechny. Średni dług polskiego konsumenta w I połowie 2010 r. wzrósł o 700 zł w porównaniu do sytuacji z I półrocza 2009 r. Wniosek jest prosty - coraz większa liczba naszych rodaków zadłuża się na coraz wyższe kwoty. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że Polacy wciąż mają niewystarczającą wiedzę na temat właściwego postępowania w sytuacji, gdy ich wierzytelność trafi do obsługi firmy windykacyjnej. Najczęstszą reakcją jest wycofanie, bierność, obawa lub agresja. Na szczęście coraz częściej zdarzają się sytuacje, w której sam dłużnik przejmuje inicjatywę i dąży do zawarcia porozumienia nakierowanego na ratalną spłatę długu. Przy obecnych rozwiązaniach oferowanych przez firmy windykacyjne, taka postawa opłaca się najbardziej. 

Przeczytaj także: Jaki i kiedy złożyć wniosek o wyłączenie komornika?

Dlaczego? Ponieważ wtedy dłużnik staje się panem sytuacji. Po rozpoczęciu negocjacji ugodowych obie strony – windykator i osoba zadłużona – nawiązują współpracę i są równoważnymi partnerami. Dłużnikowi zawsze będzie zależeć na spłacie długu w dogodnej i najmniej obciążającej formie. Firma windykacyjna dąży natomiast do skutecznego odzyskania należności dla zaspokojenia roszczeń wierzyciela. W interesie obu stron jest możliwe szybkie znalezienie kompromisu i rozwiązanie sprawy w sposób polubowny. Egzekucja sądowa i potem (po uzyskaniu tytułu wykonawczego) komornicza są ostatecznością. To środki stosowane w sytuacjach, gdy zawiodą wszystkie próby znalezienia rozwiązania ugodowego. Między innymi dlatego autor raportu, firma KRUK, stara się zachęcać swoich dłużników do wzięcia we własne ręce kwestii regulowania zobowiązań.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Tabędzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »