REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja z opłaconej faktury

Joanna Szmigiel
egzekucja, faktura, komornik.
egzekucja, faktura, komornik.

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce może dojść do sytuacji w której wierzyciel żąda od nas spłacenia długu, chociaż my już tego dokonaliśmy. Jak bronić się przed czynnościami komornika w takiej sytuacji?

Zwykła pomyłka

Takie zachowanie ze strony byłego wierzyciela może być po prostu wynikiem pomyłki. Dlatego w pierwszej kolejności należy wysłać pismo do byłego wierzyciela w którym poinformujemy go o dokonanej już przez nas spłacie długu i przesłać mu kopie dokumentów potwierdzających dokonanie zapłaty. Możemy również podnieść w piśmie, że złożenie przez niego wniosku u komornika spowoduje z naszej strony złożenie powództwa przeciwegzekucyjnego, oraz zgłoszenie w prokuraturze o popełnieniu oszustwa. Możemy również żądać odszkodowania za poniesioną szkodę majątkową.

REKLAMA

Komornik zajął nasz samochód, który jest nam niezbędny do wykonywania pracy taksówkarza.

Zobacz: Odpisy KRS w formie elektronicznej

Powództwo przeciwegzekucyjne

Jeżeli były wierzyciel nie zareaguje na nasze pismo lub jeżeli komornik podjął już czynności służące odzyskaniu rzekomego długu, możemy złożyć powództwo przeciwegzekucyjne.

Na czym polega powództwo przeciwegzekucyjne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 840 kodeksu postępowania cywilnego powództwo przeciwegzekucyjne to forma obrony dłużnika przed nieuzasadnioną egzekucją. Polega na tym, iż dłużnik w drodze powództwa może żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, kiedy po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie w skutek którego zobowiązanie wygasło.
Gdy tytułem wykonawczym jest orzeczenie sądowe, dłużnik może powództwo oprzeć także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zarzut ten nie był przedmiotem rozpoznania w sprawie.

Powództwo przeciwegzekucyjne można oprzeć na wskazanych już zdarzeniach zależnych od woli stron, czyli spełnieniu świadczenia przez dłużnika, czy potrąceniu. Jednak można je oprzeć również na zdarzeniach niezależnych od woli stron, w skutek których zobowiązanie wygasło. Będzie to m.in. przedawnienie roszczenia, czy niemożność świadczenia w skutek okoliczności, za które dłużnik nie odpowiada.

Również małżonek dłużnika może wnieść powództwo przeciwegzekucyjne, jeżeli dług, którego dochodzi komornik, został już spłacony, a komornik dochodzi wierzytelności z majątku wspólnego małżonków. Małżonek w powództwie wykazuje, że egzekwowane świadczenie nie należy się już wierzycielowi. Sytuacja w której to małżonek składa powództwo korzystna jest również ponieważ może on podnosić zarzuty nie tylko z własnego prawa, lecz również te których drugi małżonek wcześniej nie mógł podnieść.

Uchylenie tytułu wykonawczego

Postępowanie egzekucyjne prowadzone jest na podstawie tytułu wykonawczego. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny opatrzony w klauzulę wykonalności. Jeżeli więc chcemy, aby egzekucja nie była prowadzona, była wstrzymana musimy tytuł wykonawczy pozbawić mocy prawnej. Na jakich podstawach możemy to rozrobić?

Przerwanie postępowania egzekucyjnego, następuje na podstawie uchylenia tytułu wykonawczego (pozbawieni go wykonalności). Na podstawie tego samego tytułu wykonawczego ponowna egzekucja nie będzie mogła być prowadzona.

Tytułami wykonawczymi są m.in.:
1)    orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, również orzeczenie referendarza sądowego spełniające takie same warunki
2)    wyrok sądu polubownego
3)    ugoda zawarta przed sądem, mediatorem lub sądem polubownym
4)    akt notarialny w którym dłużnik dobrowolnie poddał się egzekucji

Tak więc by przerwać postępowanie egzekucyjne pozbawiamy mocy prawnej tytuł wykonawczy, a robimy to poprzez zarzuty przeciwegzekucyjne, wspomniane powyżej.  

Właściwość sądu

Powództwo przeciwegzekucyjne wytacza się przed sądem w którego okręgu prowadzi się egzekucję. Tak więc będzie to sąd rejonowy, jeżeli wartość przedmiotu sporu jest mniejsza niż 75 000 zł. Jeżeli wartość przedmiotu sporu jest wyższa właściwym jest sąd okręgowy.

Należy pamiętać, aby w pozwie przytoczyć wszystkie zarzuty, pod rygorem utraty prawa korzystania z nich w dalszym postępowaniu.

Zobacz: Umowa uaktywniająca dla niani

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberzagrożenia w 2024: pięć prognoz na następny rok

  Czy sztuczna inteligencja to większe zagrożenie cyberatakami? Czego powinny obawiać się firmy w nadchodzącym roku? Oto pięć prognoz dotyczących zagrożeń w sektorze cyberbezpieczeństwa na rok 2024 z firmy Nestkope.

  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  REKLAMA

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  REKLAMA

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  REKLAMA