REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja z opłaconej faktury

Joanna Szmigiel
egzekucja, faktura, komornik.
egzekucja, faktura, komornik.

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce może dojść do sytuacji w której wierzyciel żąda od nas spłacenia długu, chociaż my już tego dokonaliśmy. Jak bronić się przed czynnościami komornika w takiej sytuacji?

Zwykła pomyłka

Takie zachowanie ze strony byłego wierzyciela może być po prostu wynikiem pomyłki. Dlatego w pierwszej kolejności należy wysłać pismo do byłego wierzyciela w którym poinformujemy go o dokonanej już przez nas spłacie długu i przesłać mu kopie dokumentów potwierdzających dokonanie zapłaty. Możemy również podnieść w piśmie, że złożenie przez niego wniosku u komornika spowoduje z naszej strony złożenie powództwa przeciwegzekucyjnego, oraz zgłoszenie w prokuraturze o popełnieniu oszustwa. Możemy również żądać odszkodowania za poniesioną szkodę majątkową.

REKLAMA

Komornik zajął nasz samochód, który jest nam niezbędny do wykonywania pracy taksówkarza.

Zobacz: Odpisy KRS w formie elektronicznej

Powództwo przeciwegzekucyjne

Jeżeli były wierzyciel nie zareaguje na nasze pismo lub jeżeli komornik podjął już czynności służące odzyskaniu rzekomego długu, możemy złożyć powództwo przeciwegzekucyjne.

Na czym polega powództwo przeciwegzekucyjne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 840 kodeksu postępowania cywilnego powództwo przeciwegzekucyjne to forma obrony dłużnika przed nieuzasadnioną egzekucją. Polega na tym, iż dłużnik w drodze powództwa może żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, kiedy po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie w skutek którego zobowiązanie wygasło.
Gdy tytułem wykonawczym jest orzeczenie sądowe, dłużnik może powództwo oprzeć także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zarzut ten nie był przedmiotem rozpoznania w sprawie.

Powództwo przeciwegzekucyjne można oprzeć na wskazanych już zdarzeniach zależnych od woli stron, czyli spełnieniu świadczenia przez dłużnika, czy potrąceniu. Jednak można je oprzeć również na zdarzeniach niezależnych od woli stron, w skutek których zobowiązanie wygasło. Będzie to m.in. przedawnienie roszczenia, czy niemożność świadczenia w skutek okoliczności, za które dłużnik nie odpowiada.

Również małżonek dłużnika może wnieść powództwo przeciwegzekucyjne, jeżeli dług, którego dochodzi komornik, został już spłacony, a komornik dochodzi wierzytelności z majątku wspólnego małżonków. Małżonek w powództwie wykazuje, że egzekwowane świadczenie nie należy się już wierzycielowi. Sytuacja w której to małżonek składa powództwo korzystna jest również ponieważ może on podnosić zarzuty nie tylko z własnego prawa, lecz również te których drugi małżonek wcześniej nie mógł podnieść.

Uchylenie tytułu wykonawczego

Postępowanie egzekucyjne prowadzone jest na podstawie tytułu wykonawczego. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny opatrzony w klauzulę wykonalności. Jeżeli więc chcemy, aby egzekucja nie była prowadzona, była wstrzymana musimy tytuł wykonawczy pozbawić mocy prawnej. Na jakich podstawach możemy to rozrobić?

Przerwanie postępowania egzekucyjnego, następuje na podstawie uchylenia tytułu wykonawczego (pozbawieni go wykonalności). Na podstawie tego samego tytułu wykonawczego ponowna egzekucja nie będzie mogła być prowadzona.

Tytułami wykonawczymi są m.in.:
1)    orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, również orzeczenie referendarza sądowego spełniające takie same warunki
2)    wyrok sądu polubownego
3)    ugoda zawarta przed sądem, mediatorem lub sądem polubownym
4)    akt notarialny w którym dłużnik dobrowolnie poddał się egzekucji

Tak więc by przerwać postępowanie egzekucyjne pozbawiamy mocy prawnej tytuł wykonawczy, a robimy to poprzez zarzuty przeciwegzekucyjne, wspomniane powyżej.  

Właściwość sądu

Powództwo przeciwegzekucyjne wytacza się przed sądem w którego okręgu prowadzi się egzekucję. Tak więc będzie to sąd rejonowy, jeżeli wartość przedmiotu sporu jest mniejsza niż 75 000 zł. Jeżeli wartość przedmiotu sporu jest wyższa właściwym jest sąd okręgowy.

Należy pamiętać, aby w pozwie przytoczyć wszystkie zarzuty, pod rygorem utraty prawa korzystania z nich w dalszym postępowaniu.

Zobacz: Umowa uaktywniająca dla niani

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA