| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Egzekucja z opłaconej faktury

Egzekucja z opłaconej faktury

W praktyce może dojść do sytuacji w której wierzyciel żąda od nas spłacenia długu, chociaż my już tego dokonaliśmy. Jak bronić się przed czynnościami komornika w takiej sytuacji?

Zwykła pomyłka

Takie zachowanie ze strony byłego wierzyciela może być po prostu wynikiem pomyłki. Dlatego w pierwszej kolejności należy wysłać pismo do byłego wierzyciela w którym poinformujemy go o dokonanej już przez nas spłacie długu i przesłać mu kopie dokumentów potwierdzających dokonanie zapłaty. Możemy również podnieść w piśmie, że złożenie przez niego wniosku u komornika spowoduje z naszej strony złożenie powództwa przeciwegzekucyjnego, oraz zgłoszenie w prokuraturze o popełnieniu oszustwa. Możemy również żądać odszkodowania za poniesioną szkodę majątkową.

Komornik zajął nasz samochód, który jest nam niezbędny do wykonywania pracy taksówkarza.

Zobacz: Odpisy KRS w formie elektronicznej

Powództwo przeciwegzekucyjne

Jeżeli były wierzyciel nie zareaguje na nasze pismo lub jeżeli komornik podjął już czynności służące odzyskaniu rzekomego długu, możemy złożyć powództwo przeciwegzekucyjne.

Na czym polega powództwo przeciwegzekucyjne?

Zgodnie z art. 840 kodeksu postępowania cywilnego powództwo przeciwegzekucyjne to forma obrony dłużnika przed nieuzasadnioną egzekucją. Polega na tym, iż dłużnik w drodze powództwa może żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, kiedy po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie w skutek którego zobowiązanie wygasło.
Gdy tytułem wykonawczym jest orzeczenie sądowe, dłużnik może powództwo oprzeć także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zarzut ten nie był przedmiotem rozpoznania w sprawie.

Powództwo przeciwegzekucyjne można oprzeć na wskazanych już zdarzeniach zależnych od woli stron, czyli spełnieniu świadczenia przez dłużnika, czy potrąceniu. Jednak można je oprzeć również na zdarzeniach niezależnych od woli stron, w skutek których zobowiązanie wygasło. Będzie to m.in. przedawnienie roszczenia, czy niemożność świadczenia w skutek okoliczności, za które dłużnik nie odpowiada.

Również małżonek dłużnika może wnieść powództwo przeciwegzekucyjne, jeżeli dług, którego dochodzi komornik, został już spłacony, a komornik dochodzi wierzytelności z majątku wspólnego małżonków. Małżonek w powództwie wykazuje, że egzekwowane świadczenie nie należy się już wierzycielowi. Sytuacja w której to małżonek składa powództwo korzystna jest również ponieważ może on podnosić zarzuty nie tylko z własnego prawa, lecz również te których drugi małżonek wcześniej nie mógł podnieść.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »