Czym jest wyjawienie majątku, czyli do czego dłużnik może zostać zobowiązany przez sąd?
REKLAMA
REKLAMA
Sądem właściwym w tym wypadku jest sąd miejsca zamieszkania dłużnika, w przypadku osoby fizycznej, lub sąd miejsca siedziby, w przypadku przedsiębiorcy. Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, że procedura wyjawienia majątku może odbywać się zarówno w stosunku od osób fizycznych, prawnych (np. przedsiębiorstw czy spółek kapitałowych), jak i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej (np. spółek osobowych). Wniosek podlega opłacie (40 zł), a dowód jej uiszczenia należy dołączyć do składanego wniosku.
REKLAMA
Złożenie wniosku rozpocznie czynności sądowe. Jeżeli w ich trakcie sąd uzna, że istnieje konieczność wyjawienia majątku, wyda postanowienie. Będzie ono obligować dłużnika do przedstawienia swojego majątku. Powinien on wskazać jego poszczególne elementy (przedmioty materialne, wierzytelności, prawa majątkowe, rachunki bankowe) oraz miejsca gdzie się one znajdują. Wyjawienie majątku powinno mieć formę pisemną.
Przeczytaj również: Akt notarialny - czy może być podstawą do wszczęcia egzekucji?
Złożenie wniosku o wyjawienie majątku może mieć miejsce zarówno przed wszczęciem egzekucji, jak i w jej toku, a nawet po jej umorzeniu, gdy okazała się ona częściowo lub całkowicie bezskuteczna. W pierwszym przypadku wierzyciel powinien uprawdopodobnić, że jego wierzytelności nie zostaną w pełni zaspokojone. W drugim przypadku, a więc w toku egzekucji wystarczy, że wierzyciel zawiadomi dłużnika, że egzekucja jest bezskuteczna. W związku z tym dłużnik powinien wskazać majątek, z którego będzie ona mogła być prowadzona. W ostatnim przypadku, czyli po umorzeniu egzekucji, wierzyciel powinien wykazać, że jego należność nie została w toku egzekucji zaspokojona. Może to uczynić przedkładając oświadczenie komornika o wysokości zaspokojenia wierzytelności.
Polecamy serwis Odszkodowania
Niezależnie od tego, kiedy postanowienie sądu o wyjawieniu majątku zostało wydane, dłużnik jest obowiązany do jego wykonania. Jeżeli tego nie uczyni poniesie konsekwencje w postaci: ukarania karą grzywny, przymusowego doprowadzenia, a nawet aresztu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.