reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Czym jest wyjawienie majątku, czyli do czego dłużnik może zostać zobowiązany przez sąd?

Czym jest wyjawienie majątku, czyli do czego dłużnik może zostać zobowiązany przez sąd?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z zyskami, ale także niebezpieczeństwem poniesienia strat i utraty płynności finansowej, a w konsekwencji nawet upadłości. W takiej sytuacji, konieczne jest określenie majątku dłużnika, z którego nastąpi zaspokojenie wierzyciela. Wyjawienie majątku odbywa się według określonej procedury, którą rozpoczyna złożenie przez wierzyciela wniosku do sądu.

Sądem właściwym w tym wypadku jest sąd miejsca zamieszkania dłużnika, w przypadku osoby fizycznej, lub sąd miejsca siedziby, w przypadku przedsiębiorcy. Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, że procedura wyjawienia majątku może odbywać się zarówno w stosunku od osób fizycznych, prawnych (np. przedsiębiorstw czy spółek kapitałowych), jak i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej (np. spółek osobowych).  Wniosek podlega opłacie (40 zł), a dowód jej uiszczenia należy dołączyć do składanego wniosku.

Złożenie wniosku rozpocznie czynności sądowe. Jeżeli w ich trakcie sąd uzna, że istnieje konieczność wyjawienia majątku, wyda postanowienie. Będzie ono obligować dłużnika do przedstawienia swojego majątku. Powinien on wskazać jego poszczególne elementy (przedmioty materialne, wierzytelności, prawa majątkowe, rachunki bankowe) oraz miejsca gdzie się one znajdują. Wyjawienie majątku powinno mieć formę pisemną.

Przeczytaj również: Akt notarialny - czy może być podstawą do wszczęcia egzekucji?

Złożenie wniosku o wyjawienie majątku może mieć miejsce zarówno przed wszczęciem egzekucji, jak i w jej toku, a nawet po jej umorzeniu, gdy okazała się ona częściowo lub całkowicie bezskuteczna. W pierwszym przypadku wierzyciel powinien uprawdopodobnić, że jego wierzytelności nie zostaną w pełni zaspokojone. W drugim przypadku, a więc w toku egzekucji wystarczy, że wierzyciel zawiadomi dłużnika, że egzekucja jest bezskuteczna. W związku z tym dłużnik powinien wskazać majątek, z którego będzie ona mogła być prowadzona. W ostatnim przypadku, czyli po umorzeniu egzekucji, wierzyciel powinien wykazać, że jego należność nie została w toku egzekucji zaspokojona. Może to uczynić przedkładając oświadczenie komornika o wysokości zaspokojenia wierzytelności.

Polecamy serwis Odszkodowania

Niezależnie od tego, kiedy postanowienie sądu o wyjawieniu majątku zostało wydane, dłużnik jest obowiązany do jego wykonania. Jeżeli tego nie uczyni poniesie konsekwencje w postaci: ukarania karą grzywny, przymusowego doprowadzenia, a nawet aresztu.reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama