REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest wyjawienie majątku, czyli do czego dłużnik może zostać zobowiązany przez sąd?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Złożenie wniosku rozpocznie czynności sądowe.
Złożenie wniosku rozpocznie czynności sądowe.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z zyskami, ale także niebezpieczeństwem poniesienia strat i utraty płynności finansowej, a w konsekwencji nawet upadłości. W takiej sytuacji, konieczne jest określenie majątku dłużnika, z którego nastąpi zaspokojenie wierzyciela. Wyjawienie majątku odbywa się według określonej procedury, którą rozpoczyna złożenie przez wierzyciela wniosku do sądu.

Sądem właściwym w tym wypadku jest sąd miejsca zamieszkania dłużnika, w przypadku osoby fizycznej, lub sąd miejsca siedziby, w przypadku przedsiębiorcy. Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, że procedura wyjawienia majątku może odbywać się zarówno w stosunku od osób fizycznych, prawnych (np. przedsiębiorstw czy spółek kapitałowych), jak i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej (np. spółek osobowych).  Wniosek podlega opłacie (40 zł), a dowód jej uiszczenia należy dołączyć do składanego wniosku.

REKLAMA

Złożenie wniosku rozpocznie czynności sądowe. Jeżeli w ich trakcie sąd uzna, że istnieje konieczność wyjawienia majątku, wyda postanowienie. Będzie ono obligować dłużnika do przedstawienia swojego majątku. Powinien on wskazać jego poszczególne elementy (przedmioty materialne, wierzytelności, prawa majątkowe, rachunki bankowe) oraz miejsca gdzie się one znajdują. Wyjawienie majątku powinno mieć formę pisemną.

Przeczytaj również: Akt notarialny - czy może być podstawą do wszczęcia egzekucji?

Złożenie wniosku o wyjawienie majątku może mieć miejsce zarówno przed wszczęciem egzekucji, jak i w jej toku, a nawet po jej umorzeniu, gdy okazała się ona częściowo lub całkowicie bezskuteczna. W pierwszym przypadku wierzyciel powinien uprawdopodobnić, że jego wierzytelności nie zostaną w pełni zaspokojone. W drugim przypadku, a więc w toku egzekucji wystarczy, że wierzyciel zawiadomi dłużnika, że egzekucja jest bezskuteczna. W związku z tym dłużnik powinien wskazać majątek, z którego będzie ona mogła być prowadzona. W ostatnim przypadku, czyli po umorzeniu egzekucji, wierzyciel powinien wykazać, że jego należność nie została w toku egzekucji zaspokojona. Może to uczynić przedkładając oświadczenie komornika o wysokości zaspokojenia wierzytelności.

Polecamy serwis Odszkodowania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niezależnie od tego, kiedy postanowienie sądu o wyjawieniu majątku zostało wydane, dłużnik jest obowiązany do jego wykonania. Jeżeli tego nie uczyni poniesie konsekwencje w postaci: ukarania karą grzywny, przymusowego doprowadzenia, a nawet aresztu.Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA