REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć egzekucję z majątku dłużnika?

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
Upadek zabezpieczenia oznacza taki stan jakby zabezpieczenia w ogóle nie było.
Upadek zabezpieczenia oznacza taki stan jakby zabezpieczenia w ogóle nie było.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się często (z uwagi na przedłużający się proces), iż po wydaniu orzeczenia nie ma już możliwości zaspokojenia wierzyciela, gdyż wszczęta egzekucja okazuje się bezskuteczna.Co zrobić aby uniknąć takiej sytuacji? Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na to pytanie.

Sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest uzyskanie zabezpieczenia (tj. uzyskanie tymczasowej ochrony prawnej) danego roszczenia. Stronami w postępowaniu zabezpieczającym są obowiązany (pozwany, w przyszłości dłużnik) i uprawniony (powód, w przyszłości wierzyciel).

REKLAMA

Przesłanki

Warunkiem udzielenia zabezpieczenia roszczeń pieniężnych jest okoliczność, że brak zabezpieczenia mógłby pozbawić wierzyciela możliwości zaspokojenia. Sytuacja taka zachodzi np. wówczas, gdy wierzyciel posiada informacje, że dłużnik wyprzedaje lub obciąża swój majątek.

Obawa, że brak zabezpieczenia mógłby wierzyciela pozbawić zaspokojenia musi być realna, a nie ogólnikowa i powinna znajdować uzasadnienie w okolicznościach sprawy. Jednym z wyjątków od wyżej opisanej zasady jest zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych, gdzie nie wymaga się uprawdopodobnienia, że brak zabezpieczenia pozbawiłby wierzyciela możliwości zaspokojenia.

Zobacz: Ugoda pod nadzorem sądu

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia

Zasadą jest, że sąd udziela zabezpieczenia na wniosek uprawnionego, jednakże w niektórych sytuacjach udziela go z urzędu, np. w sprawach o alimenty. Udzielenia zabezpieczenia można żądać przed wszczęciem sprawy lub w jej toku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia musi spełniać wymogi pisma procesowego i zawierać ponadto:

  • wskazanie sposobu zabezpieczenia,
  • wskazanie zakresu zabezpieczenia,
  • wskazanie i uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających żądanie zabezpieczenia.

Zobacz: Potrącenie a zarzut potrącenia - jaka jest różnica

We wniosku należy wskazać jeden lub kilka sposobów zabezpieczenia. Sposobami zabezpieczenia roszczeń pieniężnych są:

  • zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, emerytury, renty, wierzytelności lub innego prawa majątkowego
  • obciążenie nieruchomości lub statku morskiego obowiązanego hipoteką
  • ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości obowiązanego, (która nie ma księgi wieczystej) lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
  • ustanowienie zarządu przymusowego na przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym obowiązanego

REKLAMA

We wniosku nie ma konieczności wskazywania konkretnych ruchomości obowiązanego, podawania dokładnego numeru rachunku bankowego itd., gdyż żądanie od uprawnionego zbyt szczegółowych informacji na temat majątku obowiązanego stoi w sprzeczności z ideą zabezpieczenia, które ma toczyć się szybko i w efekcie uniemożliwić obowiązanemu ukrycia lub zbycia majątku.

Wskazanie zakresu zabezpieczenia może polegać na wskazaniu wysokości roszczenia, jakie ma być zabezpieczone lub czasu, na jaki ma nastąpić zabezpieczenie. Uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających udzielenie zabezpieczenia polega najczęściej na złożeniu stosownych oświadczeń pisemnych osób trzecich i nieformalnym przesłuchaniu uprawnionego. Sąd udziela zabezpieczenia w drodze postanowienia, które w celu jego wykonania powinno zawierać klauzulę wykonalności.

Zabezpieczenia przez zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, emerytury, renty, wierzytelności lub innego prawa majątkowego dokonuje komornik stosując odpowiednio przepisy o egzekucji.

REKLAMA

Wpisu hipoteki lub zakazu zbywania dokonuje się na wniosek uprawnionego. Zabezpieczenie nie może obejmować rzeczy, wierzytelności i praw, z których egzekucja jest wyłączona. Przy zabezpieczeniu zasadą jest, że komornik jedynie dokonuje zajęcia ruchomości, ale ich nie sprzedaje. Zajętych ruchomości nie można oddać pod dozór uprawnionego. Zajętą gotówkę i papiery wartościowe komornik przekazuje na rachunek depozytowy sądu.

Jan Z. wytoczył proces Pawłowi K. o zwrot pożyczki w kwocie 20.000zł. W toku sprawy Jan Z. uzyskał informacje, że Paweł K. pozbywa się majątku, tj. zamierza sprzedać samochód oraz złożył wypowiedzenie z pracy. W związku z tym Jan Z. złożył do sądu wniosek o udzielenie zabezpieczenia poprzez zajęcie samochodu Pawła K. i zajęcie przysługującej mu wierzytelności z tytułu nadpłaty podatku dochodowego. Sąd przychylił się do wniosku Jana Z. i udzielił mu zabezpieczenia – wydał zarządzenie tymczasowe o zajęciu samochodu i wierzytelności Pawła K. Jan Z. wystąpił do komornika z wnioskiem dokonanie zabezpieczenia poprzez zajęcie samochodu i wierzytelności Pawła K. Komornik dokonał zabezpieczenia. W przypadku, gdy Jan Z. wygra proces będzie mógł zwrócić się do komornika wszczęcie egzekucji z zabezpieczonego majątku Pawła K.

Koszty

Za dokonanie zabezpieczenia roszczeń pieniężnych komornik pobiera opłatę w wysokości 2% wartości tego roszczenia, jednak nie mniej niż 3% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie 68,26zł) i nie więcej niż 5-krotność tego wynagrodzenia (obecnie 11.376,85zł). Opłatę tę uiszcza uprawniony z chwilą złożenia wniosku o zabezpieczenie. Po zakończeniu zabezpieczenia komornik wydaje postanowienie o kosztach postępowania zabezpieczającego, które powinien wysłać do sądu. O tym, kogo ostatecznie obciążają te koszty decyduje sąd.

Upadek zabezpieczenia

Zabezpieczenie upada:

  • jeżeli sprawa nie zostanie wytoczona w określonym terminie, (gdy zabezpieczenia udzielono przed wszczęciem sprawy)
  • w razie prawomocnego odrzucenia pozwu lub wniosku
  • w razie prawomocnego oddalenia żądania
  • w razie prawomocnego umorzenie postępowania w sprawie.

Upadek zabezpieczenia oznacza taki stan jakby zabezpieczenia w ogóle nie było.

Zabezpieczenie nie może zmierzać do zaspokojenia uprawnionego (wyjątkiem są alimenty, gdzie zabezpieczenie może polegać na nakazaniu obowiązanemu płacenia uprawnionemu cyklicznie pewnych kwot).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA