REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć egzekucję z majątku dłużnika?

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
Upadek zabezpieczenia oznacza taki stan jakby zabezpieczenia w ogóle nie było.
Upadek zabezpieczenia oznacza taki stan jakby zabezpieczenia w ogóle nie było.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się często (z uwagi na przedłużający się proces), iż po wydaniu orzeczenia nie ma już możliwości zaspokojenia wierzyciela, gdyż wszczęta egzekucja okazuje się bezskuteczna.Co zrobić aby uniknąć takiej sytuacji? Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na to pytanie.

Sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest uzyskanie zabezpieczenia (tj. uzyskanie tymczasowej ochrony prawnej) danego roszczenia. Stronami w postępowaniu zabezpieczającym są obowiązany (pozwany, w przyszłości dłużnik) i uprawniony (powód, w przyszłości wierzyciel).

REKLAMA

Przesłanki

Warunkiem udzielenia zabezpieczenia roszczeń pieniężnych jest okoliczność, że brak zabezpieczenia mógłby pozbawić wierzyciela możliwości zaspokojenia. Sytuacja taka zachodzi np. wówczas, gdy wierzyciel posiada informacje, że dłużnik wyprzedaje lub obciąża swój majątek.

Obawa, że brak zabezpieczenia mógłby wierzyciela pozbawić zaspokojenia musi być realna, a nie ogólnikowa i powinna znajdować uzasadnienie w okolicznościach sprawy. Jednym z wyjątków od wyżej opisanej zasady jest zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych, gdzie nie wymaga się uprawdopodobnienia, że brak zabezpieczenia pozbawiłby wierzyciela możliwości zaspokojenia.

Zobacz: Ugoda pod nadzorem sądu

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia

Zasadą jest, że sąd udziela zabezpieczenia na wniosek uprawnionego, jednakże w niektórych sytuacjach udziela go z urzędu, np. w sprawach o alimenty. Udzielenia zabezpieczenia można żądać przed wszczęciem sprawy lub w jej toku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia musi spełniać wymogi pisma procesowego i zawierać ponadto:

 • wskazanie sposobu zabezpieczenia,
 • wskazanie zakresu zabezpieczenia,
 • wskazanie i uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających żądanie zabezpieczenia.

Zobacz: Potrącenie a zarzut potrącenia - jaka jest różnica

We wniosku należy wskazać jeden lub kilka sposobów zabezpieczenia. Sposobami zabezpieczenia roszczeń pieniężnych są:

 • zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, emerytury, renty, wierzytelności lub innego prawa majątkowego
 • obciążenie nieruchomości lub statku morskiego obowiązanego hipoteką
 • ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości obowiązanego, (która nie ma księgi wieczystej) lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
 • ustanowienie zarządu przymusowego na przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym obowiązanego

REKLAMA

We wniosku nie ma konieczności wskazywania konkretnych ruchomości obowiązanego, podawania dokładnego numeru rachunku bankowego itd., gdyż żądanie od uprawnionego zbyt szczegółowych informacji na temat majątku obowiązanego stoi w sprzeczności z ideą zabezpieczenia, które ma toczyć się szybko i w efekcie uniemożliwić obowiązanemu ukrycia lub zbycia majątku.

Wskazanie zakresu zabezpieczenia może polegać na wskazaniu wysokości roszczenia, jakie ma być zabezpieczone lub czasu, na jaki ma nastąpić zabezpieczenie. Uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających udzielenie zabezpieczenia polega najczęściej na złożeniu stosownych oświadczeń pisemnych osób trzecich i nieformalnym przesłuchaniu uprawnionego. Sąd udziela zabezpieczenia w drodze postanowienia, które w celu jego wykonania powinno zawierać klauzulę wykonalności.

Zabezpieczenia przez zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, emerytury, renty, wierzytelności lub innego prawa majątkowego dokonuje komornik stosując odpowiednio przepisy o egzekucji.

REKLAMA

Wpisu hipoteki lub zakazu zbywania dokonuje się na wniosek uprawnionego. Zabezpieczenie nie może obejmować rzeczy, wierzytelności i praw, z których egzekucja jest wyłączona. Przy zabezpieczeniu zasadą jest, że komornik jedynie dokonuje zajęcia ruchomości, ale ich nie sprzedaje. Zajętych ruchomości nie można oddać pod dozór uprawnionego. Zajętą gotówkę i papiery wartościowe komornik przekazuje na rachunek depozytowy sądu.

Jan Z. wytoczył proces Pawłowi K. o zwrot pożyczki w kwocie 20.000zł. W toku sprawy Jan Z. uzyskał informacje, że Paweł K. pozbywa się majątku, tj. zamierza sprzedać samochód oraz złożył wypowiedzenie z pracy. W związku z tym Jan Z. złożył do sądu wniosek o udzielenie zabezpieczenia poprzez zajęcie samochodu Pawła K. i zajęcie przysługującej mu wierzytelności z tytułu nadpłaty podatku dochodowego. Sąd przychylił się do wniosku Jana Z. i udzielił mu zabezpieczenia – wydał zarządzenie tymczasowe o zajęciu samochodu i wierzytelności Pawła K. Jan Z. wystąpił do komornika z wnioskiem dokonanie zabezpieczenia poprzez zajęcie samochodu i wierzytelności Pawła K. Komornik dokonał zabezpieczenia. W przypadku, gdy Jan Z. wygra proces będzie mógł zwrócić się do komornika wszczęcie egzekucji z zabezpieczonego majątku Pawła K.

Koszty

Za dokonanie zabezpieczenia roszczeń pieniężnych komornik pobiera opłatę w wysokości 2% wartości tego roszczenia, jednak nie mniej niż 3% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie 68,26zł) i nie więcej niż 5-krotność tego wynagrodzenia (obecnie 11.376,85zł). Opłatę tę uiszcza uprawniony z chwilą złożenia wniosku o zabezpieczenie. Po zakończeniu zabezpieczenia komornik wydaje postanowienie o kosztach postępowania zabezpieczającego, które powinien wysłać do sądu. O tym, kogo ostatecznie obciążają te koszty decyduje sąd.

Upadek zabezpieczenia

Zabezpieczenie upada:

 • jeżeli sprawa nie zostanie wytoczona w określonym terminie, (gdy zabezpieczenia udzielono przed wszczęciem sprawy)
 • w razie prawomocnego odrzucenia pozwu lub wniosku
 • w razie prawomocnego oddalenia żądania
 • w razie prawomocnego umorzenie postępowania w sprawie.

Upadek zabezpieczenia oznacza taki stan jakby zabezpieczenia w ogóle nie było.

Zabezpieczenie nie może zmierzać do zaspokojenia uprawnionego (wyjątkiem są alimenty, gdzie zabezpieczenie może polegać na nakazaniu obowiązanemu płacenia uprawnionemu cyklicznie pewnych kwot).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  REKLAMA