REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
Umorzenie oznacza zakończenie postępowania egzekucyjnego bez zaspokojenia w całości lub części wierzyciela.
Umorzenie oznacza zakończenie postępowania egzekucyjnego bez zaspokojenia w całości lub części wierzyciela.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W toku postępowania egzekucyjnego mogą zaistnieć sytuacje, które uniemożliwiają dalsze jego prowadzenie. Przeszkody uniemożliwiające prawidłowe prowadzenie egzekucji mogą być trwałe lub uniemożliwiające jej prowadzenie przez bliżej nieokreślony czas.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego w praktyce

Jeżeli przeszkoda ma charakter trwały (nie jest możliwe jej usuniecie) albo nie zostanie usunięta w określonym terminie, postępowanie egzekucyjne ulega umorzeniu. Jeżeli zaś przeszkoda ma charakter przemijający albo możliwe jest jej usuniecie, wówczas postępowanie egzekucyjne ulega zawieszeniu.

REKLAMA

Przepisy o umorzeniu postępowania egzekucyjnego maja zastosowanie we wszystkich rodzajach i sposobach egzekucji. Przed umorzeniem postępowania egzekucyjnego komornik z zasady ma obowiązek wysłuchać dłużnika i wierzyciela. Nie dotyczy to sytuacji, gdy umorzenie następuje na skutek wydania orzeczenia sądowego uzasadniającego umorzenie albo ma to nastąpić z woli wierzyciela lub z mocy prawa.

Zobacz: Zajęcie wynagrodzenia przez komornika - co robić?

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Częściowe umorzenie

Umorzenie oznacza zakończenie postępowania egzekucyjnego bez zaspokojenia w całości lub części wierzyciela. Umorzenie powoduje uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych (m.in. zajęć składników majątku dłużnika), ale nie pozbawia wierzyciela możności podjęcia ponownej egzekucji z tych składników majątku dłużnika, z których prowadzono egzekucję w ramach umorzonego postępowania. Umorzenie może dotyczyć całości lub części postępowania (np. dotyczyć tylko jednego sposobu egzekucji).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umorzenie postępowania egzekucyjnego może nastąpić:

  • z mocy prawa;
  • z mocy postanowienia organu egzekucyjnego (wydanego z urzędu lub na wniosek).

Zobacz: Jak skutecznie odzyskać swoje pieniądze?

Umorzenie z mocy prawa

Umorzenie z mocy prawa następuje m.in., gdy:

  • Postępowanie jest zawieszone a wierzyciel w ciągu roku od jego zawieszenia nie złożył wniosku o jego podjęcie lub nie dokonał czynności potrzebnej do jego podjęcia;
  • Uprawomocniło się postanowienie o ogłoszeniu upadłości z likwidacją majątku dłużnika.

Z mocy postanowienia organu egzekucyjnego

Umorzenie z mocy postanowienia organu egzekucyjnego wydanego z urzędu lub na wniosek.

Umorzenie z mocy postanowienia organu egzekucyjnego wydanego z urzędu następuje m.in., gdy:

  • Okaże się, że egzekucja nie należy do organów sądowych (np. w przypadku, jeżeli okaże się, że egzekucja nie może być prowadzona);
  • Wierzyciel lub dłużnik nie mają zdolności sądowej (tj. gdy nie mogą występować w egzekucji w charakterze strony);
  • Egzekucja ze względu na przedmiot lub osobę jest niedopuszczalna (np. gdy egzekucję skierowano do przedmiotu wyłączonego z mocy prawa od egzekucji lub, gdy jest ona prowadzona wobec dyplomaty obcego państwa);
  • Oczywiste jest, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych, tj. w przypadku bezskutecznej egzekucji (o bezskuteczności mówimy, gdy dłużnik nie ma żadnego majątku, do którego można skierować egzekucję lub majątek ten przedstawia znikomą wartość).

Zobacz: Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela

Umorzenie z mocy postanowienia organu egzekucyjnego wydanego na wniosek następuje m.in., gdy:

  • Żąda tego wierzyciel;
  • Tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności (prawomocnym orzeczeniem sądowym);
  • Egzekucję skierowano przeciwko osobie, która nie jest dłużnikiem i która sprzeciwiła się prowadzeniu egzekucji;
  • Jeżeli prowadzenie egzekucji pozostaje w sprzeczności z treścią tytułu wykonawczego (np. egzekucję skierowano do majątku osobistego małżonka dłużnika, który to małżonek odpowiada tylko z majątku wspólnego)

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Komornik w dniu 22.09.2008r. na wniosek wierzyciela wszczął egzekucję przeciwko dłużnikowi. W toku postępowania w dniu 25.09.2008r. komornik dokonał zajęcia wynagrodzenia i samochodu osobowego dłużnika. W wyniku zajęcia wynagrodzenia okazało się, że dłużnik pobiera wynagrodzenie w kwocie wolnej od potrąceń (pobiera najniższe ustawowe wynagrodzenie), natomiast dwie licytacje samochodu osobowego okazały się bezskuteczne (z powodu braku potencjalnych nabywców). W związku z tym komornik w dniu 20.11.2008r. wysłuchał wierzyciela przed umorzeniem postępowania z powodu bezskuteczności. Z uwag na faktu, iż wierzyciel nie złożył żadnych nowych wniosków (zwłaszcza wskazujących majątek dłużnika, z którego można byłoby prowadzić egzekucję) w dniu 09.12.2008r. komornik umorzył postępowanie egzekucyjne. Konsekwencje takiej sytuacji są następujące. Pojazd nie jest zajęty i dłużnik może nim swobodnie dysponować (np. może go sprzedać). Wynagrodzenie dłużnika nie jest zajęte i może on nim swobodnie dysponować. Komornik powinien poinformować zakład pracy dłużnika o umorzeniu postępowania i wycofać wezwanie do dokonywania potrąceń. W przypadku, gdy wierzyciel w przyszłości uzyska informację, iż dłużnik pobiera wynagrodzenie w kwocie wyższej od najniższego miesięcznego wynagrodzenia może złożyć ponownie wniosek o wszczęcie egzekucji i prowadzenie egzekucji z wynagrodzenia dłużnika. Ponadto wierzyciel w każdej chwili (także bezpośrednio po umorzeniu egzekucji) może ponownie złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji i prowadzenie jej z wymienionego pojazdu.

Komornik w dniu 22.09.2008r. na wniosek wierzyciela wszczął egzekucję przeciwko dłużnikowi Janowi Z.. W toku egzekucji okazało się, że pod adresem wskazanym przez wierzyciela zamieszkuje osoba o danych osobowych: Jan Z., ale posiada inny numer PESEL niż dłużnik wskazany w tytule wykonawczym. Jan Z. niebędący dłużnikiem w niniejszej sprawie sprzeciwił się prowadzeniu egzekucji. W związku z tym komornik obowiązany był umorzyć postępowanie egzekucyjne wobec Jana Z., który posiada inny numer PESEL niż właściwy dłużnik.

1. Sąd może umorzyć postępowanie egzekucyjne (z wyżej wymienionych przyczyn) w następstwie rozpoznania skargi na czynności komornika.
2. W przypadku egzekucji świadczeń powtarzających się (np. alimentów) dłużnik może żądać umorzenia egzekucji, co do tych świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli spełni następujące warunki: a) uiści wszystkie zaległe świadczenia, b) złoży do sądowego depozytu kwotę odpowiadającą sumie świadczeń powtarzających się za okres sześciu miesięcy, c) umocuje komornika do podjęcia kwoty złożonej w depozycie.
3. Przy egzekucji należności alimentacyjnych niedopuszczalne jest umorzenie postępowania z mocy prawa (m.in. na skutek bezczynności wierzyciela) i z powodu bezskuteczności egzekucji.

 Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA