REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
Umorzenie oznacza zakończenie postępowania egzekucyjnego bez zaspokojenia w całości lub części wierzyciela.
Umorzenie oznacza zakończenie postępowania egzekucyjnego bez zaspokojenia w całości lub części wierzyciela.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W toku postępowania egzekucyjnego mogą zaistnieć sytuacje, które uniemożliwiają dalsze jego prowadzenie. Przeszkody uniemożliwiające prawidłowe prowadzenie egzekucji mogą być trwałe lub uniemożliwiające jej prowadzenie przez bliżej nieokreślony czas.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego w praktyce

Jeżeli przeszkoda ma charakter trwały (nie jest możliwe jej usuniecie) albo nie zostanie usunięta w określonym terminie, postępowanie egzekucyjne ulega umorzeniu. Jeżeli zaś przeszkoda ma charakter przemijający albo możliwe jest jej usuniecie, wówczas postępowanie egzekucyjne ulega zawieszeniu.

REKLAMA

Przepisy o umorzeniu postępowania egzekucyjnego maja zastosowanie we wszystkich rodzajach i sposobach egzekucji. Przed umorzeniem postępowania egzekucyjnego komornik z zasady ma obowiązek wysłuchać dłużnika i wierzyciela. Nie dotyczy to sytuacji, gdy umorzenie następuje na skutek wydania orzeczenia sądowego uzasadniającego umorzenie albo ma to nastąpić z woli wierzyciela lub z mocy prawa.

Zobacz: Zajęcie wynagrodzenia przez komornika - co robić?

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Częściowe umorzenie

Umorzenie oznacza zakończenie postępowania egzekucyjnego bez zaspokojenia w całości lub części wierzyciela. Umorzenie powoduje uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych (m.in. zajęć składników majątku dłużnika), ale nie pozbawia wierzyciela możności podjęcia ponownej egzekucji z tych składników majątku dłużnika, z których prowadzono egzekucję w ramach umorzonego postępowania. Umorzenie może dotyczyć całości lub części postępowania (np. dotyczyć tylko jednego sposobu egzekucji).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umorzenie postępowania egzekucyjnego może nastąpić:

 • z mocy prawa;
 • z mocy postanowienia organu egzekucyjnego (wydanego z urzędu lub na wniosek).

Zobacz: Jak skutecznie odzyskać swoje pieniądze?

Umorzenie z mocy prawa

Umorzenie z mocy prawa następuje m.in., gdy:

 • Postępowanie jest zawieszone a wierzyciel w ciągu roku od jego zawieszenia nie złożył wniosku o jego podjęcie lub nie dokonał czynności potrzebnej do jego podjęcia;
 • Uprawomocniło się postanowienie o ogłoszeniu upadłości z likwidacją majątku dłużnika.

Z mocy postanowienia organu egzekucyjnego

Umorzenie z mocy postanowienia organu egzekucyjnego wydanego z urzędu lub na wniosek.

Umorzenie z mocy postanowienia organu egzekucyjnego wydanego z urzędu następuje m.in., gdy:

 • Okaże się, że egzekucja nie należy do organów sądowych (np. w przypadku, jeżeli okaże się, że egzekucja nie może być prowadzona);
 • Wierzyciel lub dłużnik nie mają zdolności sądowej (tj. gdy nie mogą występować w egzekucji w charakterze strony);
 • Egzekucja ze względu na przedmiot lub osobę jest niedopuszczalna (np. gdy egzekucję skierowano do przedmiotu wyłączonego z mocy prawa od egzekucji lub, gdy jest ona prowadzona wobec dyplomaty obcego państwa);
 • Oczywiste jest, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych, tj. w przypadku bezskutecznej egzekucji (o bezskuteczności mówimy, gdy dłużnik nie ma żadnego majątku, do którego można skierować egzekucję lub majątek ten przedstawia znikomą wartość).

Zobacz: Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela

Umorzenie z mocy postanowienia organu egzekucyjnego wydanego na wniosek następuje m.in., gdy:

 • Żąda tego wierzyciel;
 • Tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności (prawomocnym orzeczeniem sądowym);
 • Egzekucję skierowano przeciwko osobie, która nie jest dłużnikiem i która sprzeciwiła się prowadzeniu egzekucji;
 • Jeżeli prowadzenie egzekucji pozostaje w sprzeczności z treścią tytułu wykonawczego (np. egzekucję skierowano do majątku osobistego małżonka dłużnika, który to małżonek odpowiada tylko z majątku wspólnego)

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Komornik w dniu 22.09.2008r. na wniosek wierzyciela wszczął egzekucję przeciwko dłużnikowi. W toku postępowania w dniu 25.09.2008r. komornik dokonał zajęcia wynagrodzenia i samochodu osobowego dłużnika. W wyniku zajęcia wynagrodzenia okazało się, że dłużnik pobiera wynagrodzenie w kwocie wolnej od potrąceń (pobiera najniższe ustawowe wynagrodzenie), natomiast dwie licytacje samochodu osobowego okazały się bezskuteczne (z powodu braku potencjalnych nabywców). W związku z tym komornik w dniu 20.11.2008r. wysłuchał wierzyciela przed umorzeniem postępowania z powodu bezskuteczności. Z uwag na faktu, iż wierzyciel nie złożył żadnych nowych wniosków (zwłaszcza wskazujących majątek dłużnika, z którego można byłoby prowadzić egzekucję) w dniu 09.12.2008r. komornik umorzył postępowanie egzekucyjne. Konsekwencje takiej sytuacji są następujące. Pojazd nie jest zajęty i dłużnik może nim swobodnie dysponować (np. może go sprzedać). Wynagrodzenie dłużnika nie jest zajęte i może on nim swobodnie dysponować. Komornik powinien poinformować zakład pracy dłużnika o umorzeniu postępowania i wycofać wezwanie do dokonywania potrąceń. W przypadku, gdy wierzyciel w przyszłości uzyska informację, iż dłużnik pobiera wynagrodzenie w kwocie wyższej od najniższego miesięcznego wynagrodzenia może złożyć ponownie wniosek o wszczęcie egzekucji i prowadzenie egzekucji z wynagrodzenia dłużnika. Ponadto wierzyciel w każdej chwili (także bezpośrednio po umorzeniu egzekucji) może ponownie złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji i prowadzenie jej z wymienionego pojazdu.

Komornik w dniu 22.09.2008r. na wniosek wierzyciela wszczął egzekucję przeciwko dłużnikowi Janowi Z.. W toku egzekucji okazało się, że pod adresem wskazanym przez wierzyciela zamieszkuje osoba o danych osobowych: Jan Z., ale posiada inny numer PESEL niż dłużnik wskazany w tytule wykonawczym. Jan Z. niebędący dłużnikiem w niniejszej sprawie sprzeciwił się prowadzeniu egzekucji. W związku z tym komornik obowiązany był umorzyć postępowanie egzekucyjne wobec Jana Z., który posiada inny numer PESEL niż właściwy dłużnik.

1. Sąd może umorzyć postępowanie egzekucyjne (z wyżej wymienionych przyczyn) w następstwie rozpoznania skargi na czynności komornika.
2. W przypadku egzekucji świadczeń powtarzających się (np. alimentów) dłużnik może żądać umorzenia egzekucji, co do tych świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli spełni następujące warunki: a) uiści wszystkie zaległe świadczenia, b) złoży do sądowego depozytu kwotę odpowiadającą sumie świadczeń powtarzających się za okres sześciu miesięcy, c) umocuje komornika do podjęcia kwoty złożonej w depozycie.
3. Przy egzekucji należności alimentacyjnych niedopuszczalne jest umorzenie postępowania z mocy prawa (m.in. na skutek bezczynności wierzyciela) i z powodu bezskuteczności egzekucji.

 Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA