REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja z weksla in blanco

Subskrybuj nas na Youtube
Egzekucja z weksla in blanco /Fot. Fotolia
Egzekucja z weksla in blanco /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Weksle jako papiery wartościowe odpowiadające wymogom Prawa wekslowego mogą być przedmiotem egzekucji. Weksel niezupełny (in blanco) to weksel, który nie został wypełniony całkowicie w chwili wystawienia lub nie posiada niektórych cech, jakie Prawo wekslowe wymaga dla jego ważności.

Zobowiązanie z weksla in blanco jest związane z dodatkową umową między wystawcą weksla a remitentem, którą jest porozumienie lub deklaracja wekslowa, gdzie obie strony uzgadniają sposób i okoliczności, w jakich weksel in blanco może zostać uzupełniony o brakujące elementy w momencie jego emisji. Zajęcia weksla in blanco (wierzytelności związanej z posiadaniem dokumentu) dokonuje komornik sądowy przez odebranie dokumentu weksla dłużnikowi lub osobie trzeciej.

REKLAMA

REKLAMA

Zająć i odebrać można weksle wyłącznie będące we władaniu dłużnika, wierzyciela lub osoby trzeciej pod warunkiem, że osoba trzecia zgadza się na dokonanie zajęcia lub wyraźnie przyznaje, że dokument ten stanowi własność dłużnika. Jeżeli w momencie dokonywania przez komornika sądowego zajęcia weksla in blanco brak jest tzw. deklaracji wekslowej, to konieczne jest odtworzenie jej postanowień w dalszym etapie egzekucji.

Wprawdzie ważność zobowiązania wekslowego nie jest uzależniona od istnienia deklaracji wekslowej (wyrok SN z 28.10.1963r. II CR 249/63), jednakże tylko dokładna znajomość jej postanowień umożliwi prawidłowe uzupełnienie weksla in blanco. Ustaleń takich winien dokonać komornik sądowy, który od momentu zajęcia zazwyczaj sprawuje również obowiązki dozorcy zajętego weksla. W tym celu winien on wezwać dłużnika do złożenia stosownych wyjaśnień w tym przedmiocie. O dokonanych ustaleniach komornik sądowy zawiadamia wierzyciela egzekwującego wraz z wezwaniem do samodzielnego uzupełnienia weksla o jego brakujące elementy.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

REKLAMA

Prawo do uzupełnienia weksla in blanco jest prawem przysługującym wyłącznie uprawnionemu z weksla, którym, po dokonanym zajęciu, jest wyłącznie wierzyciel egzekwujący. Po uzupełnieniu weksla in blanco przez wierzyciela egzekwującego – zgodnie z postanowieniami deklaracji wekslowej – organ egzekucyjny dokonuje przedstawienia weksla do zapłaty. Polega to na wystosowaniu do dłużnika zajętej wierzytelności wezwania do zapłaty poszukiwanej sumy. Jeżeli po przedstawieniu weksla do zapłaty dłużnik zajętej wierzytelności nie zapłaci poszukiwanej sumy, komornik sprzeda weksel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzedaży weksla komornik sądowy może dokonać w drodze licytacji publicznej, stosując odpowiednio przepisy o egzekucji z ruchomości. Z kolei za zgodą dłużnika komornik sądowy może sprzedać weksel z wolnej ręki, po cenie wskazanej przez dłużnika, jeżeli sprzedaż nie narusza interesów wierzycieli. Dłużnik może wskazać nabywcę oraz określić inne warunki sprzedaży weksla. Zgoda dłużnika na sprzedaż z wolnej ręki nie jest potrzebna, gdy wierzytelność była wymagalna przed dniem zajęcia.

W wyniku sprzedaży weksla nowy wierzyciel wekslowy wstępuje w prawa dłużnika egzekwowanego – co powoduje, że może wykonywać wszelkie prawa i roszczenia dłużnika. Może on dochodzić należności z weksla na drodze sądowej i uzyskać tytuł wykonawczy przeciwko dłużnikowi wekslowemu.

Autorem artykułu jest adwokat Paweł Milewski z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Zobacz: Windykacja

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

REKLAMA