REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja z praw majątkowych do domeny internetowej

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni
Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.
Egzekucja z praw majątkowych do domeny internetowej /Fot. Fotolia
Egzekucja z praw majątkowych do domeny internetowej /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W świecie rozwoju nowych technologii skuteczne zaspokojenie należności wierzycieli coraz częściej staje się możliwe w wyniku przeprowadzenia egzekucji z praw majątkowych do domeny internetowej. Prawa te w wielu wypadkach posiadają znaczną wartość i stanowią istotny składnik majątku dłużników.

Podmiot, który zarejestrował domenę internetową, nie nabywa prawa własności – a jedynie prawo do jej używania w sieci[1]. Wywołuje to taki skutek, że podmiot ten uzyskuje na zasadach wyłączności prawo do posługiwania się nową, zarejestrowaną domeną w sieci. Może on przenieść prawa z domeny internetowej na inny podmiot, może też wydzierżawić domenę i czerpać z tego tytułu pożytki. Prawa do domeny internetowej są bowiem zbywalnymi prawami majątkowymi, a egzekucja z tych praw uregulowana jest w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego.

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do domeny internetowej zostaje zajęte z chwilą doręczenia zawiadomienia dłużnikowi zajętej wierzytelności. Komornik sądowy w toku egzekucji wysyła zawiadomienie o zajęciu prawa do domeny internetowej do rejestratora domeny, czyli do NASK ale również do podmiotu pośredniczącego w rejestracji domeny, czyli dla przykładu do home.pl.

Z mocy zajęcia wierzyciel może wykonywać wszelkie uprawnienia majątkowe dłużnika wynikające z zajętego prawa, które są niezbędne do zaspokojenia wierzyciela w drodze egzekucji, może również podejmować wszelkie działania, które są niezbędne do zachowania prawa. Działaniami takimi są najczęściej czynności faktyczne i prawne mające na celu zapobieżenie utraty prawa lub doprowadzenia do pomniejszenia jego wartości, np. uiszczenie przez wierzyciela opłaty abonenckiej w celu utrzymania prawa do domeny internetowej.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Do oszacowania zajętego prawa komornik sądowy powołuje biegłego sądowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo, na wniosek dłużnika i za zgodą wierzyciela możliwa jest sprzedaż prawa do domeny internetowej z wolnej ręki bez oszacowania prawa przez biegłego sądowego. Do zaspokojenia wierzyciela z zajętego prawa dochodzi w wyniku uzyskania dochodów, jakie prawo to przynosi, z realizacji tego prawa lub z jego sprzedaży.

Niestety przepisy prawa obowiązujące komorników sądowych w Polsce dotyczące jurysdykcji krajowej uniemożliwiają zajmowanie praw majątkowych z domen ogólnoświatowych. Kancelaria Gardocki i Partnerzy bardzo często w postępowaniach egzekucyjnych rekomenduje wierzycielom korzystanie z tego sposobu egzekucji. Jego zastosowanie coraz częściej przyczynia się do zaspokojenia wierzyciela w ramach prowadzonego postępowania egzekucyjnego.

Autorem artykułu jest adwokat Paweł Milewski z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Zobacz: Windykacja


[1] Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 13-06-2006r. sygn. akt I ACa 272/06. Rejestracja i utrzymanie domeny w sieci jest świadczeniem odpłatnym, a opłaty ponosi podmiot zarejestrowany w wysokości i za okresy przewidziane w umowie .

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

    W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

    Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

    Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

    Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

    Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

    Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

    Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

    REKLAMA

    Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

    Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

    Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

    To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

    Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

    Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

    Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

    Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

    REKLAMA

    Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

    Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

    Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

    W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

    REKLAMA