REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faworyzowanie wierzycieli. Kiedy wybiórcze płacenie długów firmy stanowi przestępstwo?

 ONISZCZUK & ASSOCIATES
Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.
Faworyzowanie wierzycieli. Kiedy wybiórcze płacenie długów firmy stanowi przestępstwo? /Fot. Fotolia
Faworyzowanie wierzycieli. Kiedy wybiórcze płacenie długów firmy stanowi przestępstwo? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bardzo często zdarza się w obrocie gospodarczym, że dłużnik płaci długi tylko wobec niektórych kontrahentów tj. dokonuje spłaty zobowiązań wyłącznie wobec tylko niektórych wierzycieli z pominięciem pozostałych. Mało kto wie, że przy spełnieniu dodatkowych przesłanek, prowadzić może to nawet do odpowiedzialności karnej za przestępstwo.

REKLAMA

Przestępstwo faworyzowania wierzycieli przez dłużnika opisane zostało w przepisie art. 302 § 1 Kodeksu karnego. Jego popełnienie polega na spłaceniu lub zabezpieczeniu spłaty wierzytelności tylko niektórych swoich wierzycieli z pominięciem pozostałych w sytuacji, gdy dłużnikowi grozi jednocześnie niewypłacalność lub upadłość. Spłata to jakiekolwiek, choćby minimalne, zaspokojenie wierzyciela prowadzące do zmniejszenia majątku dłużnika, bez konieczności osiągnięcia całkowitego zaspokojenia roszczeń wierzyciela. Zabezpieczenie spłaty wierzytelności to ustanowienie jakiegokolwiek zabezpieczenia np. hipoteki lub zastawu.

REKLAMA

Działania dłużnika polegające wyłącznie na spłacie lub zabezpieczeniu spłaty wierzytelności nie są wystarczające do powstania odpowiedzialności karnej. Niezbędne jest bowiem jeszcze, aby sytuacja ekonomiczna dłużnika w momencie podjęcia działań świadczyła już o grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, jak również o niemożliwości zaspokojenia przez niego wszystkich wierzycieli. Niewypłacalność to utrata zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Stanowi podstawę do ogłoszenia upadłości. Z kolei brak możliwości zaspokojenia wszystkich wierzycieli, to nic innego jak niemożliwość ich zaspokojenia w pełnym zakresie.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Jako ostatni element konieczne jest jeszcze, ażeby jego działania skutkowały powstaniem szkody u pozostałych wierzycieli, którzy zostali pominięci przy spłacie lub ustanowieniu zabezpieczenia. Szkoda ta powinna być majątkowa i w zasadzie prowadzić do braku możliwości uzyskania zaspokojenia roszczeń w pełnym lub też częściowym zakresie.

Sankcja karna grożąca dłużnikowi tytułem faworyzowania wierzycieli to grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przestępstwo przekupstwa jest kolejnym karnie zabronionym czynem zawartym w treści art. 302 k.k.(§2) i podobnie jak przestępstwo faworyzowania, dotyczy ono działań dłużnika sprowadzających się do przekupienia wierzyciela i skłonienia go do działań ze szkodą dla innych wierzycieli w związku z postępowaniem upadłościowym lub zmierzającym do zapobiegnięcia ogłoszenia upadłości. Przekupstwo polega na udzieleniu lub obietnicy udzielenia korzyści majątkowej w związku z prowadzonymi postępowaniami. Korzyść majątkowa nie musi dotyczyć dłużnika i może być uzyskana przez inną osobę. Nie jest też konieczne, ażeby postępowania były już w toku, wystarczy bowiem, że możliwość ich wszczęcia jest prawdopodobna a działania dłużnika są podejmowane właściwe w związku z istnieniem tego prawdopodobieństwa.

Zobacz: Windykacja

Sankcja karna grożąca dłużnikowi tytułem przekupstwa jest surowsza aniżeli w przypadku faworyzowania. W tym przypadku stanowi już wyłącznie kare pozbawienia wolności do lat 3. Należy też pamiętać, że nie tylko działania dłużnika są karane. Zgodnie bowiem z treścią przepisu art. 302 § 3 k.k. również wierzyciel, który przyjmuje korzyść za działanie na szkodę innych wierzycieli lub który takiej korzyści będzie żądać, także będzie podlegał karze pozbawienia wolności do lat 3.

Autor: adwokat Artur Miłoń

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA