REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela

Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. p.
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela. / fot. Fotolia
Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przeprowadzenie egzekucji należy do kompetencji komornika. Niestety, nie zawsze prowadzona jest poprawnie. Wówczas dłużnik może złożyć skargę na czynności komornicze, a w przypadku jej uwzględnienia – kosztami postępowania zostanie obciążony wierzyciel.

Nikt nie jest nieomylny.  Również w postępowaniu egzekucyjnym zdarza się, że komornik wyda błędne postanowienie lub nie podejmie stosownych działań niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia egzekucji. Co wtedy?

REKLAMA

Kodeks postępowania cywilnego w art. 767 § 1 przewiduje możliwość skierowania do właściwego sądu rejonowego przy którym działa komornik, skargę na czynności komornika celem zweryfikowania działań bądź zaniechania komornika i ewentualnie „naprawienia błędu”. Skarga powinna być wniesiona w terminie tygodniowym od dnia dokonania czynności (gdy strona lub osoba, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, była przy czynności obecna lub była powiadomiona o terminie jej dokonania), a w przypadku braku zawiadomienia  - od dnia dowiedzenia się  przez skarżącego o dokonanej czynności.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Podatki 2014 - Podatkowa księga przychodów i rozchodów 2014

Uprawniony do złożenia skargi

REKLAMA

Do złożenia skargi uprawniona jest strona postępowania (dłużnik, wierzyciel) lub inna osoba, której prawa zostały przez czynności lub zaniechania komornika naruszone bądź zagrożone. Pojawia się jednak pytanie kogo sąd powinien obciążyć kosztami takiego postępowania w przypadku uwzględnienia skargi na czynności komornika i dokonaniu przez Sąd zmiany zaskarżonego postanowienia?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co do zasady, w przypadku wniesienia zasadnej skargi na czynności komornika przez wierzyciela, to dłużnik jest obciążany kosztami postępowania i wydaje się, iż mieści się to w zakresie „zwrotu kosztów niezbędnych do celowego prowadzenia egzekucji” wynikających w art. 770 k.p.c.

Zgodnie bowiem z dyspozycją art. 770 k.p.c. dłużnik powinien zwrócić wierzycielowi koszty niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji. Koszty te są ustalane przez komornika w postanowieniu. Należy wskazać, że regulacja ta odbiega od ogólnej zasady, iż koszty postępowania ponosi strona przegrywająca.

REKLAMA

Z uwagi na fakt, iż postępowanie ze skargi na czynności komornika można traktować jako postępowanie incydentalne względem prowadzonego postępowania egzekucyjnego, wydaje się zasadnym wniosek, że w przypadku zaskarżenia czynności komornika przez wierzyciela, koszty tego postępowania mieszczą się w zakresie kosztów niezbędnych do celowego prowadzenia egzekucji.

A co w sytuacji gdy skargę wniósł dłużnik? Czy w takim wypadku zasadnym jest obciążanie kosztami postępowania stronę przeciwną - wierzyciela, który i tak jest dotknięty niedogodnościami związanymi z faktem, iż dłużnik nie zapłacił mu należnych pieniędzy, a on próbuje jedynie odzyskać to co należy do niego? Nie zawsze przecież prowadzona egzekucja przynosi pożądane skutki, a wierzyciel i tak musi na początku ponieść koszty egzekucji.

Jak odzyskać dług, gdy dłużnik wyzbywa się posiadanego majątku?

Kto powinien ponieść koszty w przypadku zasadnej skargi dłużnika?

Teoretycznie zaskarżana jest czynność komornika, nie mniej jednak komornik nie jest stroną postępowania. Co więcej skarga na czynności komornika, jak już napisałam wyżej, jest postępowaniem incydentalnym w stosunku do postępowania egzekucyjnego, a więc stronami są  w dalszym ciągu wierzyciel i dłużnik.

Pomimo, iż zarówno wierzycielowi jak i dłużnikowi, w myśl art. 767 k.p.c. przysługuje skarga na czynności komornika, nie mniej jednak w moim przekonaniu, powinien mieć zastosowanie przepis art. 770 k.p.c. wprowadzający regułę, iż koszty egzekucji ponosi dłużnik zakładając oczywiście, iż wszczęcie i prowadzenie egzekucji jest w pełni uzasadnione.

Kto pokrywa wydatki w toku egzekucji?

Autor: SYUZANNA MUSFI -  APLIKANT RADCOWSKI

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA