reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Jak odzyskać dług, gdy dłużnik wyzbywa się posiadanego majątku?

Jak odzyskać dług, gdy dłużnik wyzbywa się posiadanego majątku?

Gdy dłużnik w ustalonym terminie nie spłaca długu, a jednocześnie zaczyna pozbywać się majątku lub w inny sposób stawać się mniej wypłacalny, wierzyciel może podjąć kroki, które zagwarantują mu bezpieczeństwo zobowiązania. Kodeks cywilny nazywa takie rozwiązanie skargą pauliańską.

Skarga pauliańska jest ochroną wierzyciela już od czasów prawa rzymskiego. Jako doskonale działające od wieków rozwiązanie została zaadoptowana również w polskim Kodeksie cywilnym. Aby skorzystać z tej instytucji, muszą jednak wystąpić określone przesłanki.

Co to jest Rejestr Dłużników Niewypłacalnych?

Tylko post factum

Skarga pauliańska pozwala uznać za bezskuteczną wobec osoby wierzyciela czynność, której dłużnik dokonał i tym samym pomniejszył swój majątek. Istotnym jest tutaj podkreślenie, że czynność musi być już dokonana – wierzyciel nie może zabronić dłużnikowi rozporządzania swoim majątkiem po powstaniu długu, a jedynie stwierdzić, że rozporządzenie to jest wobec niego bezskuteczne. Oznacza to, że wierzyciel może uznać czynność za niebyłą i domagać się wydania rzeczy zarówno od dłużnika, jak i od osoby na rzecz której przysporzenie nastąpiło.

Wierzyciel nie może jednak bezwarunkowo uznać bezskuteczności czynności prawnej. Ważny jest tutaj element pogorszenia wypłacalności dłużnika, wskutek której stał się zupełnie niewypłacalny, albo niewypłacalny w większym stopniu, niż był. By takie zwiększenie niewypłacalności nastąpiło, może mieć miejsce zarówno działanie (darowizna udzielona przez dłużnika, długoterminowa pożyczka) i zaniechanie (odmowa przyjęcia darowizny) dłużnika, prowadzące ostatecznie do zmniejszenia jego majątku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: 500 pytań o VAT

Świadome działanie

Dodatkowym elementem koniecznym do wniesienia skargi pauliańskiej jest świadomość pokrzywdzenia wierzyciela przez dłużnika. Dłużnik musi kierować się złą wiarą i chęcią niespłacenia długu, by można było uznać jego czynności za bezskuteczne. Podobnie wiedza potrzebna jest po stronie osoby, na rzecz której następuje przysporzenie. Wierzyciel nie może domagać się wydania rzeczy lub innych części majątkowych od każdego, lecz musi wykazać, że strona czynności prawnej z dłużnikiem wiedziała, lub przy zachowaniu odpowiedniej staranności mogła się dowiedzieć o tym, że dłużnik dokonując tej czynności pomniejsza swój majątek i działa na szkodę swojego wierzyciela. To wierzyciel musi udowodnić przed sądem zarówno działanie ze świadomością pokrzywdzenia przez dłużnika, jak i wiedzę po stronie osoby trzeciej. By mu to ułatwić, ustawodawca przyjął kilka domniemań prawnych, czyli okoliczności, które, jeśli wystąpią, jednoznacznie wskazują na dowód i zwalniają wierzyciela z dokonywania żmudnego procesu:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Dybka

Aplikant adwokacki, specjalista w dziedzinie prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama