REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odzyskać dług, gdy dłużnik wyzbywa się posiadanego majątku?

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
finanse, pieniądze Fot. Fotolia
finanse, pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gdy dłużnik w ustalonym terminie nie spłaca długu, a jednocześnie zaczyna pozbywać się majątku lub w inny sposób stawać się mniej wypłacalny, wierzyciel może podjąć kroki, które zagwarantują mu bezpieczeństwo zobowiązania. Kodeks cywilny nazywa takie rozwiązanie skargą pauliańską.

Skarga pauliańska jest ochroną wierzyciela już od czasów prawa rzymskiego. Jako doskonale działające od wieków rozwiązanie została zaadoptowana również w polskim Kodeksie cywilnym. Aby skorzystać z tej instytucji, muszą jednak wystąpić określone przesłanki.

REKLAMA

Co to jest Rejestr Dłużników Niewypłacalnych?

Tylko post factum

REKLAMA

Skarga pauliańska pozwala uznać za bezskuteczną wobec osoby wierzyciela czynność, której dłużnik dokonał i tym samym pomniejszył swój majątek. Istotnym jest tutaj podkreślenie, że czynność musi być już dokonana – wierzyciel nie może zabronić dłużnikowi rozporządzania swoim majątkiem po powstaniu długu, a jedynie stwierdzić, że rozporządzenie to jest wobec niego bezskuteczne. Oznacza to, że wierzyciel może uznać czynność za niebyłą i domagać się wydania rzeczy zarówno od dłużnika, jak i od osoby na rzecz której przysporzenie nastąpiło.

Wierzyciel nie może jednak bezwarunkowo uznać bezskuteczności czynności prawnej. Ważny jest tutaj element pogorszenia wypłacalności dłużnika, wskutek której stał się zupełnie niewypłacalny, albo niewypłacalny w większym stopniu, niż był. By takie zwiększenie niewypłacalności nastąpiło, może mieć miejsce zarówno działanie (darowizna udzielona przez dłużnika, długoterminowa pożyczka) i zaniechanie (odmowa przyjęcia darowizny) dłużnika, prowadzące ostatecznie do zmniejszenia jego majątku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: 500 pytań o VAT

Świadome działanie

Dodatkowym elementem koniecznym do wniesienia skargi pauliańskiej jest świadomość pokrzywdzenia wierzyciela przez dłużnika. Dłużnik musi kierować się złą wiarą i chęcią niespłacenia długu, by można było uznać jego czynności za bezskuteczne. Podobnie wiedza potrzebna jest po stronie osoby, na rzecz której następuje przysporzenie. Wierzyciel nie może domagać się wydania rzeczy lub innych części majątkowych od każdego, lecz musi wykazać, że strona czynności prawnej z dłużnikiem wiedziała, lub przy zachowaniu odpowiedniej staranności mogła się dowiedzieć o tym, że dłużnik dokonując tej czynności pomniejsza swój majątek i działa na szkodę swojego wierzyciela. To wierzyciel musi udowodnić przed sądem zarówno działanie ze świadomością pokrzywdzenia przez dłużnika, jak i wiedzę po stronie osoby trzeciej. By mu to ułatwić, ustawodawca przyjął kilka domniemań prawnych, czyli okoliczności, które, jeśli wystąpią, jednoznacznie wskazują na dowód i zwalniają wierzyciela z dokonywania żmudnego procesu:

- dokonanie darowizny – przyjmuje się, że jeśli dłużnik dokonał darowizny na rzecz osoby trzeciej, to działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzyciela

- korzyść majątkowa została uzyskana przez osobę bliską dla dłużnika lub przedsiębiorcę pozostającą z dłużnikiem w stałych stosunkach gospodarczych – ze względu na trwałą relację domniemywa się, że osoby tego typu wiedziały o niewypłacalności dłużnika, a z pewnością z łatwością mogły się o niej dowiedzieć.

Wyjawienie majątku dłużnika

Możliwości osoby trzeciej

REKLAMA

Osoba na rzecz której dłużnik dokonał przysposobienia może jednak zachować przedmiot tej czynności prawnej, jeśli przykładowo stanowi dla niej szczególną wartość osobistą. Chcąc uniknąć egzekucji z tej konkretnej rzeczy, powinna wskazać wierzycielowi mienie dłużnika z którego można zaspokoić wierzytelność, a jeśli nie jest to możliwe – sama spłacić dług z pomocą swojego majątku.

Należy pamiętać, że skarga pauliańska szczegółowo dookreśla zarówno strony, jak i przedmiot tej instytucji. Wniesienie skargi uprawnia jedynie wierzyciela, który ją wniósł do zaspokojenia wierzytelności tylko z rzeczy, która stanowiła przedmiot czynności prawnej między dłużnikiem, a osobą trzecią. Warto wspomnieć, że jeśli rzecz jest określona indywidualnie (np. droga biżuteria, samochód), wówczas wierzyciel będzie domagać się egzekucji bezpośrednio z niej, jeśli zaś przedmiotem rozporządzenia były rzeczy określone gatunkowo (pieniądze, płody rolne, jeśli strony są rolnikami), to przysporzenie to łączy się z majątkiem osoby trzeciej i wierzyciel może prowadzić egzekucję z całego majątku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • ryszard
    2023-10-24 12:33:49
    wyrok w imieniu Rzeczy Pospolitej Polskiej to nic innego jak kawalek papieru i zmarnowanego czasu nikt tego nie respektuje jakie panstwo takie bezprawie.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

Jak handel wykorzystuje nowe technologie

Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

REKLAMA

Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

REKLAMA

Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

REKLAMA