Kategorie

Jak odzyskać dług, gdy dłużnik wyzbywa się posiadanego majątku?

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
finanse, pieniądze Fot. Fotolia
finanse, pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia
Gdy dłużnik w ustalonym terminie nie spłaca długu, a jednocześnie zaczyna pozbywać się majątku lub w inny sposób stawać się mniej wypłacalny, wierzyciel może podjąć kroki, które zagwarantują mu bezpieczeństwo zobowiązania. Kodeks cywilny nazywa takie rozwiązanie skargą pauliańską.

Skarga pauliańska jest ochroną wierzyciela już od czasów prawa rzymskiego. Jako doskonale działające od wieków rozwiązanie została zaadoptowana również w polskim Kodeksie cywilnym. Aby skorzystać z tej instytucji, muszą jednak wystąpić określone przesłanki.

Co to jest Rejestr Dłużników Niewypłacalnych?

Tylko post factum

Reklama

Skarga pauliańska pozwala uznać za bezskuteczną wobec osoby wierzyciela czynność, której dłużnik dokonał i tym samym pomniejszył swój majątek. Istotnym jest tutaj podkreślenie, że czynność musi być już dokonana – wierzyciel nie może zabronić dłużnikowi rozporządzania swoim majątkiem po powstaniu długu, a jedynie stwierdzić, że rozporządzenie to jest wobec niego bezskuteczne. Oznacza to, że wierzyciel może uznać czynność za niebyłą i domagać się wydania rzeczy zarówno od dłużnika, jak i od osoby na rzecz której przysporzenie nastąpiło.

Wierzyciel nie może jednak bezwarunkowo uznać bezskuteczności czynności prawnej. Ważny jest tutaj element pogorszenia wypłacalności dłużnika, wskutek której stał się zupełnie niewypłacalny, albo niewypłacalny w większym stopniu, niż był. By takie zwiększenie niewypłacalności nastąpiło, może mieć miejsce zarówno działanie (darowizna udzielona przez dłużnika, długoterminowa pożyczka) i zaniechanie (odmowa przyjęcia darowizny) dłużnika, prowadzące ostatecznie do zmniejszenia jego majątku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: 500 pytań o VAT

Świadome działanie

Dodatkowym elementem koniecznym do wniesienia skargi pauliańskiej jest świadomość pokrzywdzenia wierzyciela przez dłużnika. Dłużnik musi kierować się złą wiarą i chęcią niespłacenia długu, by można było uznać jego czynności za bezskuteczne. Podobnie wiedza potrzebna jest po stronie osoby, na rzecz której następuje przysporzenie. Wierzyciel nie może domagać się wydania rzeczy lub innych części majątkowych od każdego, lecz musi wykazać, że strona czynności prawnej z dłużnikiem wiedziała, lub przy zachowaniu odpowiedniej staranności mogła się dowiedzieć o tym, że dłużnik dokonując tej czynności pomniejsza swój majątek i działa na szkodę swojego wierzyciela. To wierzyciel musi udowodnić przed sądem zarówno działanie ze świadomością pokrzywdzenia przez dłużnika, jak i wiedzę po stronie osoby trzeciej. By mu to ułatwić, ustawodawca przyjął kilka domniemań prawnych, czyli okoliczności, które, jeśli wystąpią, jednoznacznie wskazują na dowód i zwalniają wierzyciela z dokonywania żmudnego procesu:

- dokonanie darowizny – przyjmuje się, że jeśli dłużnik dokonał darowizny na rzecz osoby trzeciej, to działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzyciela

- korzyść majątkowa została uzyskana przez osobę bliską dla dłużnika lub przedsiębiorcę pozostającą z dłużnikiem w stałych stosunkach gospodarczych – ze względu na trwałą relację domniemywa się, że osoby tego typu wiedziały o niewypłacalności dłużnika, a z pewnością z łatwością mogły się o niej dowiedzieć.

Wyjawienie majątku dłużnika

Możliwości osoby trzeciej

Reklama

Osoba na rzecz której dłużnik dokonał przysposobienia może jednak zachować przedmiot tej czynności prawnej, jeśli przykładowo stanowi dla niej szczególną wartość osobistą. Chcąc uniknąć egzekucji z tej konkretnej rzeczy, powinna wskazać wierzycielowi mienie dłużnika z którego można zaspokoić wierzytelność, a jeśli nie jest to możliwe – sama spłacić dług z pomocą swojego majątku.

Należy pamiętać, że skarga pauliańska szczegółowo dookreśla zarówno strony, jak i przedmiot tej instytucji. Wniesienie skargi uprawnia jedynie wierzyciela, który ją wniósł do zaspokojenia wierzytelności tylko z rzeczy, która stanowiła przedmiot czynności prawnej między dłużnikiem, a osobą trzecią. Warto wspomnieć, że jeśli rzecz jest określona indywidualnie (np. droga biżuteria, samochód), wówczas wierzyciel będzie domagać się egzekucji bezpośrednio z niej, jeśli zaś przedmiotem rozporządzenia były rzeczy określone gatunkowo (pieniądze, płody rolne, jeśli strony są rolnikami), to przysporzenie to łączy się z majątkiem osoby trzeciej i wierzyciel może prowadzić egzekucję z całego majątku.

Polecamy naszą publikację z której dowiesz się więcej na temat darowizn, spadków i testamentów >>
Darowizny, testamenty, spadki. Prawidłowe zapisy. Przykładowe wzory
Darowizny, testamenty, spadki. Prawidłowe zapisy. Przykładowe wzory
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  31 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?