Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ochrona wierzycieli. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ochrona wierzycieli.
Od 13 listopada br. elektroniczne wezwania do zapłaty
Aktualizacja: 15.11.2017
W poniedziałek - 13 listopada wejdzie w życie znowelizowana ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczej i wymianie danych gospodarczych. Zmiany, które wprowadza ustawa, są elementem tzw. Pakietu wierzycielskiego, opracowanego przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. »
Sejm zajmie się ochroną klientów parabanków
Aktualizacja: 12.06.2015
Projekt nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, zakłada zwiększenie ochrony klientów korzystających z firm pożyczkowych, które nie podlegają specyficznym dla banków regulacjom prawnym oraz nadzorowi finansowemu, poprzez wprowadzenie istotnych ograniczeń w zasadach funkcjonowania tych firm. Projekt trafił do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych. »
Posłowie za likwidacją BTE. Kiedy zmiany?
Aktualizacja: 17.06.2015
Posłowie wszystkich klubów opowiedzieli się za likwidacją bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE). Zmiany podyktowane są wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że umożliwienie bankom wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych jest niezgodne z zasadą równego traktowania. Termin wejścia w życie nowych przepisów jest nadal przedmiotem rozmów. »
Banki sprzedają długi swoich klientów firmom windykacyjnym
Aktualizacja: 02.03.2015
Rośnie popularność firm windykacyjnych, bowiem banki chętnie sprzedają długi z uwagi na nieopłacalność przekonywania swoich klientów do regulowania zobowiązań. »
Jak bronić się przed niewypłacalnością dłużnika?
Aktualizacja: 01.10.2014
W przypadku niewypłacalności dłużnika, wierzycielowi przysługuje wniesienie do sądu tzw. skargi pauliańskiej, która ma na celu ochronę przez wyzbyciem się przez dłużnika majątku. Skargę wnosi się według miejsca zamieszkania pozwanego. Jakie konieczne elementy powinna zawierać? »
Nowe prawo restrukturyzacyjne przyjęte przez rząd
Aktualizacja: 09.09.2014
1 czerwca 2015 r. wejdzie w życie ustawa prawo restrukturyzacyjne, które zapewni przedsiębiorcom skorzystanie z procedur restrukturyzacyjnych z zachowaniem ochrony praw wierzycieli. »
Jak ustanowić zastaw rejestrowy?
Aktualizacja: 05.08.2014
Zastaw jest ograniczonym prawem rzeczowym ustanawianym na rzeczach ruchomych lub zbywalnych prawach majątkowych w celu zabezpieczenia wierzytelności. Zabezpieczenie takie jest dla wierzyciela o tyle korzystne, że może on domagać się zaspokojenia z przedmiotu zastawu bez względu na to, kto jest jego właścicielem. »
Jak odzyskać dług, gdy dłużnik wyzbywa się posiadanego majątku?
Aktualizacja: 31.07.2014
Gdy dłużnik w ustalonym terminie nie spłaca długu, a jednocześnie zaczyna pozbywać się majątku lub w inny sposób stawać się mniej wypłacalny, wierzyciel może podjąć kroki, które zagwarantują mu bezpieczeństwo zobowiązania. Kodeks cywilny nazywa takie rozwiązanie skargą pauliańską. »
Jakie są skutki podpisania weksla?
Aktualizacja: 24.07.2014
Weksel stanowi formę zabezpieczenia wierzytelności i jest najczęściej stosowany wśród przedsiębiorców. Sporządzany jest w formie pisemnej, a do jego ważności konieczny jest podpis. Jakie będą skutki podpisania weksla? »
Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie wierzytelności
Aktualizacja: 03.07.2014
Umowa przewłaszczenia stanowi rodzaj zabezpieczenia spłaty wierzytelności i nie jest ona uregulowana bezpośrednio w przepisach prawa, stąd jej forma jest co do zasady dowolna. Przewłaszczenia można dokonać na rzeczach ruchomych oraz papierach wartościowych, ale czy może dotyczyć również nieruchomości? »
Ochrona danych osobowych znajdujących się w systemach informatycznych - aspekty prawne
Aktualizacja: 29.07.2014
Firmy i inni uczestnicy obrotu prawnego pozyskują olbrzymie ilości danych, materiałów lub informacji pochodzących z różnych źródeł. Nie zawsze wraz z gromadzeniem danych związana jest świadomość, iż podlegają one ochronie prawnej, zarówno na etapie ich pozyskiwania, przechowywania, czy też dalszego wykorzystania. »
Aktualizacja: 11.12.2012
Zastaw jako rzeczowe zabezpieczenie wierzytelności może zostać ustanowiony nie tylko na rzeczach ruchomych, ale również na prawach. Prawa mogą być przedmiotem zastawu, o ile są zbywalne. »
Skarga na zaniechanie czynności przez komornika.
Aktualizacja: 02.11.2012
Co może zrobić wierzyciel, gdy komornik ten działa w sposób opieszały, przykładowo zaniedbuje obowiązek dokonania konkretnej czynności? »
Kiedy członek zarządu nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki?
Aktualizacja: 19.03.2012
Członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki w przypadku bezskuteczności prowadzonej przeciwko spółce egzekucji. W pewnych sytuacjach mogą się jednak uchylić od tej odpowiedzialności. »
Umowne kumulatywne przystąpienie do długu
Aktualizacja: 23.02.2012
We współcześnie rozwiniętych stosunkach gospodarczych szczególnie ważną rolę odgrywa stopień ryzyka, związany z niewykonaniem zobowiązania przez nierzetelnego dłużnika. Z tego też względu wierzyciele często poszukują dodatkowych, prawnych zabezpieczeń dla spełnienia świadczenia albo wręcz uzależniają możliwość zawarcia umowy od zapewnienia przez dłużnika odpowiedniego zabezpieczenia. »
HoReCa podsumowała rok – w 2020 zadłużenie branży wzrosło o 1/3
Nawet 70 tyś. zł dotacji na rozwój rekreacji