REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustanowić zastaw rejestrowy?

Małgorzata Kryda
zastaw, dłużnik, ochrona wierzyciela
zastaw, dłużnik, ochrona wierzyciela

REKLAMA

REKLAMA

Zastaw jest ograniczonym prawem rzeczowym ustanawianym na rzeczach ruchomych lub zbywalnych prawach majątkowych w celu zabezpieczenia wierzytelności. Zabezpieczenie takie jest dla wierzyciela o tyle korzystne, że może on domagać się zaspokojenia z przedmiotu zastawu bez względu na to, kto jest jego właścicielem.

Przedmiot zastawu

Wraz z ustanowieniem zastawu powstaje więź łącząca go z wierzytelnością, którą zabezpiecza. Jeśli więc wierzytelność zostanie zaspokojona, zastaw upada. Najważniejszym uprawnieniem wierzyciela (zastawnika), jest możliwość dochodzenia swojego roszczenia od każdej osoby, która stała się właścicielem przedmiotu zastawu.

REKLAMA

Pan Jan zastawił swój samochód, a następnie sprzedał go panu Andrzejowi. W przypadku, gdy pan Jan nie spłaca swojego długu, wierzyciel w trybie egzekucji sądowej doprowadzić do sprzedaży samochodu, mimo, że należy on już do pana Andrzeja, i zaspokoić dług z uzyskanej kwoty.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Przedmiotem zastawu mogą stać się rzeczy ruchome (np. biżuteria, dzieło sztuki) oraz zbywalne prawa majątkowe (np. wierzytelności, prawa na papierach wartościowych, niektóre prawa na dobrach niematerialnych). Nie jest natomiast dopuszczalne obciążenie zastawem praw mogących być przedmiotem hipoteki (np. nieruchomości), wierzytelności, na których ustanowiono hipotekę oraz statków morskich i statków w budowie, które mogą być przedmiotem hipoteki morskiej (art. 7 ust. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów).

Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie wierzytelności

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa zastawnicza

Aby ustanowić zastaw rejestrowy, niezbędne jest zawarcie umowy o ustanowienie zastawu, czyli umowy zastawniczej. Stronami takiej umowy będzie osoba uprawniona do rozporządzania przedmiotem zastawu (zastawca), na przykład właściciel rzeczy, oraz wierzyciel (zastawnik). Zastaw powstaje dopiero z chwilą wpisu do rejestru zastawów (art. 2 ust. o rejestrze zastawów i zastawie rejestrowym). Rejestr zastawów prowadzi rejonowy sąd gospodarczy właściwy dla miejsca zamieszkania albo siedziby zastawcy (dłużnika). Do wniosku o dokonanie wpisu należy dołączyć umowę zastawniczą.

Zobacz wzór umowy!

W przeciwieństwie do zastawu zwykłego, dla skuteczności ustanowienia zastawu rejestrowego, nie jest konieczne fizyczne wydanie rzeczy.

Jak ustanowić hipotekę na nieruchomości?

Treść umowy

Umowa o ustanowienie zastawu powinna zostać zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. W jej treści powinny znaleźć się co najmniej takie elementy jak:

  • data zawarcia umowy
  • imię i nazwisko (a w przypadku osoby prawnej - nazwę) oraz miejsce zamieszkania (lub siedzibę osoby prawnej) i adres zastawnika, zastawcy oraz dłużnika, jeżeli nie jest on zastawcą;
  • przedmiot zastawu
  • wierzytelność zabezpieczoną zastawem – przez oznaczenie stosunku prawnego, z którego ta wierzytelność wynika lub może wynikać (np. umowa pożyczki, którą zabezpiecza zastaw)

Przedmiot zastawu powinien zostać opisany zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie szczegółowej organizacji i sposobu prowadzenia rejestru zastawów i znajdującym się w nim „Katalogiem sposobu opisu przedmiotów zastawu”.

Jak odzyskać dług, gdy dłużnik wyzbywa się posiadanego majątku?

Poza wymienionymi kwestiami, w umowie zastawniczej strony mogą określić na przykład sposób zaspokojenia zastawnika, albo nałożyć na zastawcę obowiązek niezbywania przedmiotu zastawu.

Pan Jan w umowie ze swoim wierzycielem zobowiązał się, że dopóki nie spłaci swojego długu, nie sprzeda zastawionego przez siebie samochodu.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA