REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustanowić zastaw rejestrowy?

Małgorzata Kryda
zastaw, dłużnik, ochrona wierzyciela
zastaw, dłużnik, ochrona wierzyciela

REKLAMA

REKLAMA

Zastaw jest ograniczonym prawem rzeczowym ustanawianym na rzeczach ruchomych lub zbywalnych prawach majątkowych w celu zabezpieczenia wierzytelności. Zabezpieczenie takie jest dla wierzyciela o tyle korzystne, że może on domagać się zaspokojenia z przedmiotu zastawu bez względu na to, kto jest jego właścicielem.

Przedmiot zastawu

Wraz z ustanowieniem zastawu powstaje więź łącząca go z wierzytelnością, którą zabezpiecza. Jeśli więc wierzytelność zostanie zaspokojona, zastaw upada. Najważniejszym uprawnieniem wierzyciela (zastawnika), jest możliwość dochodzenia swojego roszczenia od każdej osoby, która stała się właścicielem przedmiotu zastawu.

REKLAMA

Pan Jan zastawił swój samochód, a następnie sprzedał go panu Andrzejowi. W przypadku, gdy pan Jan nie spłaca swojego długu, wierzyciel w trybie egzekucji sądowej doprowadzić do sprzedaży samochodu, mimo, że należy on już do pana Andrzeja, i zaspokoić dług z uzyskanej kwoty.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Przedmiotem zastawu mogą stać się rzeczy ruchome (np. biżuteria, dzieło sztuki) oraz zbywalne prawa majątkowe (np. wierzytelności, prawa na papierach wartościowych, niektóre prawa na dobrach niematerialnych). Nie jest natomiast dopuszczalne obciążenie zastawem praw mogących być przedmiotem hipoteki (np. nieruchomości), wierzytelności, na których ustanowiono hipotekę oraz statków morskich i statków w budowie, które mogą być przedmiotem hipoteki morskiej (art. 7 ust. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów).

Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie wierzytelności

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa zastawnicza

Aby ustanowić zastaw rejestrowy, niezbędne jest zawarcie umowy o ustanowienie zastawu, czyli umowy zastawniczej. Stronami takiej umowy będzie osoba uprawniona do rozporządzania przedmiotem zastawu (zastawca), na przykład właściciel rzeczy, oraz wierzyciel (zastawnik). Zastaw powstaje dopiero z chwilą wpisu do rejestru zastawów (art. 2 ust. o rejestrze zastawów i zastawie rejestrowym). Rejestr zastawów prowadzi rejonowy sąd gospodarczy właściwy dla miejsca zamieszkania albo siedziby zastawcy (dłużnika). Do wniosku o dokonanie wpisu należy dołączyć umowę zastawniczą.

Zobacz wzór umowy!

W przeciwieństwie do zastawu zwykłego, dla skuteczności ustanowienia zastawu rejestrowego, nie jest konieczne fizyczne wydanie rzeczy.

Jak ustanowić hipotekę na nieruchomości?

Treść umowy

Umowa o ustanowienie zastawu powinna zostać zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. W jej treści powinny znaleźć się co najmniej takie elementy jak:

 • data zawarcia umowy
 • imię i nazwisko (a w przypadku osoby prawnej - nazwę) oraz miejsce zamieszkania (lub siedzibę osoby prawnej) i adres zastawnika, zastawcy oraz dłużnika, jeżeli nie jest on zastawcą;
 • przedmiot zastawu
 • wierzytelność zabezpieczoną zastawem – przez oznaczenie stosunku prawnego, z którego ta wierzytelność wynika lub może wynikać (np. umowa pożyczki, którą zabezpiecza zastaw)

Przedmiot zastawu powinien zostać opisany zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie szczegółowej organizacji i sposobu prowadzenia rejestru zastawów i znajdującym się w nim „Katalogiem sposobu opisu przedmiotów zastawu”.

Jak odzyskać dług, gdy dłużnik wyzbywa się posiadanego majątku?

Poza wymienionymi kwestiami, w umowie zastawniczej strony mogą określić na przykład sposób zaspokojenia zastawnika, albo nałożyć na zastawcę obowiązek niezbywania przedmiotu zastawu.

Pan Jan w umowie ze swoim wierzycielem zobowiązał się, że dopóki nie spłaci swojego długu, nie sprzeda zastawionego przez siebie samochodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

  Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

  Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

  Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

  Najlepszy sposób na oszczędności 2023: złoto. Ile trzeba mieć, by ulokować, jak kupować sztabki i monety

  Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

  REKLAMA

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

  W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  REKLAMA

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA