REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wpisać dłużnika do rejestru dłużników?

Jarosław Krasnodęmbski
rejestr dłużników
rejestr dłużników

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli dłużnik zalega ze spłatą długu więcej niż 60 dni, a jego wartość to przynajmniej 200 zł, może trafić do rejestru dłużników. Dłużnik może zostać wpisany do rejestru na wniosek wierzyciela. W jaki sposób wpisać dłużnika do rejestru dłużników?

Wniosek o wpis do rejestru dłużników

Osoba fizyczna, która jest wierzycielem ma prawo do wnioskowania o wpisanie swojego dłużnika do rejestru. Możliwość taka wynika z ustawy o udostępnianiu  informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Jednak osoba fizyczna zostanie uznana za wierzyciela w świetle tej ustawy, dopiero po stwierdzeniu wierzytelności tytułem wykonawczym.

REKLAMA

Wpisanie dłużnika do rejestru musi być poprzedzone zawarciem umowy udostępnienia informacji gospodarczej z Biurem Informacji Gospodarczej. Umowa musi być koniecznie zawarta na piśmie, w przeciwnym razie będzie nieważna.

Wierzyciel przekazuje do BIG informację o wierzytelności, która musi być potwierdzona tytułem wykonawczym. Wierzyciel określa również dane organu orzekającego, datę wydania tytułu oraz sygnaturę.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na odpowiedni termin złożenia wniosku. Musi bowiem upłynąć 14-dniowy okres od wysłania przez wierzyciela pisma zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do BIG. List taki powinien być wysłany jako polecony albo doręczony dłużnikowi do rąk własnych. Ostrzeżenie musi być wysłane na adres do doręczeń, wskazany przez dłużnika. Gdy adres nie został wskazany list należy wysłać na adres zamieszkania lub miejsce wykonywania działalności gospodarczej.

Zapisz się na nasz Newsletter!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Fałszywe zgłoszenie

REKLAMA

Wierzyciel, który zgłosi nieprawdziwe dane do rejestru może zostać za to ukarany. Dłużnik ma bowiem uprawnienia do kwestionowania zasadności wpisu w rejestrze. Można również skorzystać z ochrony dóbr osobistych na podstawie Kodeksu cywilnego.

W takim procesie to na pozwanym, czyli na wierzycielu spoczywa ciężar dowodu - obowiązek udowodnienia, że zgłoszenie nie było fałszywe. Wierzyciel musi zatem udowodnić, że zobowiązanie objęte zgłoszeniem istnieje i jest wymagane.

Skuteczna windykacja - wpisz dłużnika do rejestru

Czy można zgłosić każdego dłużnika?

Nie wszystkich przedsiębiorców można wpisać do rejestru dłużników. Zalegającego z zapłatą przedsiębiorcę można wpisać do rejestru po spełnieniu pewnych warunków. Wierzytelność musi wynikać z tytułu umowy związanej z wykonywaniem działalności.

Wyższa jest również wysokość zaległej kwoty. W przypadku dłużnika nie będącego konsumentem musi być ona równa minimum 200 zł oraz być wymagalna co najmniej od 60 dni.

Jak usunąć swoje dane z rejestru dłużników?

Spłacony dług

Gdy dług zostanie spłacony, wierzyciel ma obowiązek w ciągu 14 dni zażądać aktualizacji danych w rejestrze. Nie dopełnienie tego obowiązku jest przestępstwem, które jest zagrożone karą grzywny w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

Kogo można wpisać do rejestru dłużników niewypłacalnych?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA