reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Jak wpisać dłużnika do rejestru dłużników?

Jak wpisać dłużnika do rejestru dłużników?

Jeżeli dłużnik zalega ze spłatą długu więcej niż 60 dni, a jego wartość to przynajmniej 200 zł, może trafić do rejestru dłużników. Dłużnik może zostać wpisany do rejestru na wniosek wierzyciela. W jaki sposób wpisać dłużnika do rejestru dłużników?

Wniosek o wpis do rejestru dłużników

Osoba fizyczna, która jest wierzycielem ma prawo do wnioskowania o wpisanie swojego dłużnika do rejestru. Możliwość taka wynika z ustawy o udostępnianiu  informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Jednak osoba fizyczna zostanie uznana za wierzyciela w świetle tej ustawy, dopiero po stwierdzeniu wierzytelności tytułem wykonawczym.

Wpisanie dłużnika do rejestru musi być poprzedzone zawarciem umowy udostępnienia informacji gospodarczej z Biurem Informacji Gospodarczej. Umowa musi być koniecznie zawarta na piśmie, w przeciwnym razie będzie nieważna.

Wierzyciel przekazuje do BIG informację o wierzytelności, która musi być potwierdzona tytułem wykonawczym. Wierzyciel określa również dane organu orzekającego, datę wydania tytułu oraz sygnaturę.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na odpowiedni termin złożenia wniosku. Musi bowiem upłynąć 14-dniowy okres od wysłania przez wierzyciela pisma zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do BIG. List taki powinien być wysłany jako polecony albo doręczony dłużnikowi do rąk własnych. Ostrzeżenie musi być wysłane na adres do doręczeń, wskazany przez dłużnika. Gdy adres nie został wskazany list należy wysłać na adres zamieszkania lub miejsce wykonywania działalności gospodarczej.

Zapisz się na nasz Newsletter!

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Fałszywe zgłoszenie

Wierzyciel, który zgłosi nieprawdziwe dane do rejestru może zostać za to ukarany. Dłużnik ma bowiem uprawnienia do kwestionowania zasadności wpisu w rejestrze. Można również skorzystać z ochrony dóbr osobistych na podstawie Kodeksu cywilnego.

W takim procesie to na pozwanym, czyli na wierzycielu spoczywa ciężar dowodu - obowiązek udowodnienia, że zgłoszenie nie było fałszywe. Wierzyciel musi zatem udowodnić, że zobowiązanie objęte zgłoszeniem istnieje i jest wymagane.

Skuteczna windykacja - wpisz dłużnika do rejestru

Czy można zgłosić każdego dłużnika?

Nie wszystkich przedsiębiorców można wpisać do rejestru dłużników. Zalegającego z zapłatą przedsiębiorcę można wpisać do rejestru po spełnieniu pewnych warunków. Wierzytelność musi wynikać z tytułu umowy związanej z wykonywaniem działalności.

Wyższa jest również wysokość zaległej kwoty. W przypadku dłużnika nie będącego konsumentem musi być ona równa minimum 200 zł oraz być wymagalna co najmniej od 60 dni.

Jak usunąć swoje dane z rejestru dłużników?

Spłacony dług

Gdy dług zostanie spłacony, wierzyciel ma obowiązek w ciągu 14 dni zażądać aktualizacji danych w rejestrze. Nie dopełnienie tego obowiązku jest przestępstwem, które jest zagrożone karą grzywny w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

Kogo można wpisać do rejestru dłużników niewypłacalnych?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama