Kogo można wpisać do rejestru dłużników niewypłacalnych?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Rejestr ten (zwany też w skrócie RDN) jest jedną z trzech części Krajowego Rejestru Sądowego. Funkcjonuje w oparciu o ustawę o KRSie . Jego zadaniem jest rejestracja podmiotów, które stały się niewypłacalne. Ma to na celu ochronę potencjalnych kontrahentów przed podjęciem współpracy z takim dłużnikiem. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo i stabilność obrotu.
REKLAMA
O tym kogo i w jaki sposób można zamieścić w Rejestrze dłużników niewypłacalnych mówią przepisy. Tak więc do Rejestru wpisywane są następujące podmioty:
1) osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, jeżeli ogłoszono ich upadłość lub jeżeli wniosek o ogłoszenie ich upadłości został prawomocnie oddalony z tego powodu, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania albo umorzono prowadzoną przeciwko nim egzekucję sądową lub administracyjną, ponieważ uzyskana suma nie wystarczyłaby na pokrycie jej kosztów,
2) wspólników ponoszących odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, z wyłączeniem komandytariuszy w spółce komandytowej, jeżeli ogłoszono jej upadłość lub jeżeli wniosek o ogłoszenie jej upadłości został prawomocnie oddalony z tego powodu, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania albo umorzono prowadzoną przeciwko nim egzekucję sądową lub administracyjną, ponieważ uzyskana suma nie wystarczyłaby na pokrycie jej kosztów,
Przeczytaj koniecznie: Kto podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców?
REKLAMA
3) dłużników, którzy zostali zobowiązani do wyjawienia majątku w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu egzekucyjnym,
4) osoby, które przez sąd upadłościowy zostały pozbawione prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym lub spółdzielni.
Wpis do RDNu może nastąpić na dwa sposoby. Jednym z nich jest wpisanie dłużnika przez sąd rejestrowy z urzędu, po uzyskaniu informacji od sądu lub komornika. Oprócz tego istnieje także drugi sposób umieszczenia nieuczciwego kontrahenta w Rejestrze dłużników niewypłacalnych, a mianowicie na wniosek wierzyciela posiadającego tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko osobie fizycznej, która w terminie 30 dni od daty wezwania do spełnienia świadczenia nie zapłaciła należności stwierdzonej tym tytułem wykonawczym.
Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.