| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Organy egzekucyjne > Co wolno, a czego nie wolno komornikowi – sprawdź jak powinien pracować komornik

Co wolno, a czego nie wolno komornikowi – sprawdź jak powinien pracować komornik

Komornik wykonuje swoje zadania osobiście, z wyjątkiem przypadków określonych w przepisach prawa. Dlatego też, jeżeli czynności będą wykonywane przez inny podmiot, np. pełnomocnika komornika, przedsiębiorca ma prawo interweniować.Co wolno, a czego nie wolno komornikowi - czytaj w dalszej części artykułu.

Przy wykonywaniu czynności komornik powinien postępować zgodnie z wydanym orzeczeniem sądu i wykonywać polecenia prezesa sądu rejonowego, przy którym działa. Prezes sądu sprawuje nadzór nad jego działalnością, w wyniku czego może oceniać szybkość, sprawność i rzetelność postępowania poprzez badanie, czy w konkretnych sprawach nie zachodzi nieuzasadniona przewlekłość w podejmowaniu czynności, czy też badać kulturę pracy, w tym przestrzeganie wyznaczonych terminów czynności. Fakt, że istnieje podmiot czuwający nad działalnością komornika jest bardzo istotny, biorąc pod uwagę charakter wykonywanych przez komornika czynności.

Przeczytaj także: Uprawnienia i obowiązki komornika

Komornik może wykonywać czynności urzędowe w dni robocze i soboty w godzinach od 7 do 21. Na wykonanie czynności w dni ustawowo wolne od pracy lub w godzinach nocnych komornik potrzebuje zgody prezesa sądu rejonowego. Jeżeli natomiast miałby miejsce przypadek, że czynności zostały rozpoczęte przed godziną 21, mogą być one prowadzone w dalszym ciągu bez zgody prezesa sądu, pod warunkiem, że ich przerwanie mogłoby znacznie utrudnić egzekucję.

Czynności egzekucyjne rozpoczęły się o godzinie 15 i są prowadzone nieustannie do godziny 22. Komornik nie potrzebuje zgody prezesa sądu, jeżeli obawia się, wcześniejsze zaprzestanie pracy spowoduje ukrycie części majątku przez dłużnika.

Specyficzny charakter zawodu komornika determinuje konieczność nadzoru. Jeżeli więc komornik wykona swoje obowiązki nieprawidłowo, lub też nie wykona ich wcale, przedsiębiorca ma prawo złożyć skargę do sądu rejonowego, który sprawuje nad komornikiem nadzór. 

Polecamy Nadzór nad komornikiem i jego odpowiedzialność

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »