reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności pien. > Egzekucja nie przynosi rezultatu? Sprawdź w jaki sposób można temu zaradzić!

Egzekucja nie przynosi rezultatu? Sprawdź w jaki sposób można temu zaradzić!

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą powinien liczyć się z ewentualnością zawarcia umowy z kontrahentem, który nie będzie w stanie uregulować swojej należności. W takiej sytuacji przedsiębiorca może być zmuszony, w celu dochodzenia swoich roszczeń, wystąpić do sądu. Jeżeli w postępowaniu roszczenie zostanie uznane za zasadne, może od przystąpić do egzekucji tego roszczenia. Może jednak mieć miejsce sytuacja, w której pomimo egzekucji roszczenie nie zostanie zaspokojone w pełni.

Jeżeli więc zajęty w egzekucji majątek dłużnika nie rokuje zaspokojenia egzekwowanych należności lub jeżeli wierzyciel wykaże, że na skutek prowadzonej egzekucji nie uzyskał w pełni zaspokojenia swej należności, może on żądać zobowiązania dłużnika do złożenia wykazu majątku z wymienieniem rzeczy i miejsca, gdzie się znajdują, przypadających mu wierzytelności i innych praw majątkowych oraz do złożenia przyrzeczenia. Jest to tzw. wyjawienie majątku.

Przeczytaj także: Sens i cel prowadzenia postępowania zabezpieczającego

Wyjawienia majątku co do zasady można żądać, jeżeli majątek uzyskany przez komornika nie jest wystarczający na pokrycie roszczenia przedsiębiorcy. Przypisy przewidują jednak możliwość żądania wyjawienia majątku także przed wszczęciem egzekucji, jeżeli przedsiębiorca uprawdopodobni, że nie uzyska zaspokojenia całej swej należności zeznanego mu majątku albo z przypadających dłużnikowi bieżących świadczeń periodycznych za okres sześciu miesięcy.

Roszczenie przedsiębiorcy polegające na zapłacie za świadczone usługi opiewa na kwotę 150 tys. zł. W wyniku prowadzonej egzekucji komornik uzyskał tylko 120 tys. zł. Co do pozostałej części wierzyciel może domagać się wyjawienia majątku. W tym celu powinien złożyć wniosek w sądzie.

Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie

Wyjawienia majątku żąda się bowiem poprzez złożenie odpowiedniego wniosku. Taki wniosek o nakazanie dłużnikowi wyjawienia majątku należy złożyć w sądzie właściwości ogólnej dłużnika. Do wniosku należy dołączyć odpis protokołu zajęcia przez komornika majątku lub inne dokumenty uzasadniające obowiązek wyjawienia majątku (czyli wykazaniem, że majątek dłużnika nie wystarczył na pokrycie należności), a jeżeli wniosek złożono przed wszczęciem egzekucji, także tytuł wykonawczy, czyli orzeczenie sądu zaopatrzone w klauzulę wykonalności. Procedura wyjawienia majątku ma charakter pomocniczy i powinna być wnioskowana tylko wtedy, gdy zaistnieją określone wyżej przesłanki.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama