Egzekucja nie przynosi rezultatu? Sprawdź w jaki sposób można temu zaradzić!
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli więc zajęty w egzekucji majątek dłużnika nie rokuje zaspokojenia egzekwowanych należności lub jeżeli wierzyciel wykaże, że na skutek prowadzonej egzekucji nie uzyskał w pełni zaspokojenia swej należności, może on żądać zobowiązania dłużnika do złożenia wykazu majątku z wymienieniem rzeczy i miejsca, gdzie się znajdują, przypadających mu wierzytelności i innych praw majątkowych oraz do złożenia przyrzeczenia. Jest to tzw. wyjawienie majątku.
REKLAMA
Przeczytaj także: Sens i cel prowadzenia postępowania zabezpieczającego
REKLAMA
Wyjawienia majątku co do zasady można żądać, jeżeli majątek uzyskany przez komornika nie jest wystarczający na pokrycie roszczenia przedsiębiorcy. Przypisy przewidują jednak możliwość żądania wyjawienia majątku także przed wszczęciem egzekucji, jeżeli przedsiębiorca uprawdopodobni, że nie uzyska zaspokojenia całej swej należności zeznanego mu majątku albo z przypadających dłużnikowi bieżących świadczeń periodycznych za okres sześciu miesięcy.
Roszczenie przedsiębiorcy polegające na zapłacie za świadczone usługi opiewa na kwotę 150 tys. zł. W wyniku prowadzonej egzekucji komornik uzyskał tylko 120 tys. zł. Co do pozostałej części wierzyciel może domagać się wyjawienia majątku. W tym celu powinien złożyć wniosek w sądzie.
Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie
Wyjawienia majątku żąda się bowiem poprzez złożenie odpowiedniego wniosku. Taki wniosek o nakazanie dłużnikowi wyjawienia majątku należy złożyć w sądzie właściwości ogólnej dłużnika. Do wniosku należy dołączyć odpis protokołu zajęcia przez komornika majątku lub inne dokumenty uzasadniające obowiązek wyjawienia majątku (czyli wykazaniem, że majątek dłużnika nie wystarczył na pokrycie należności), a jeżeli wniosek złożono przed wszczęciem egzekucji, także tytuł wykonawczy, czyli orzeczenie sądu zaopatrzone w klauzulę wykonalności. Procedura wyjawienia majątku ma charakter pomocniczy i powinna być wnioskowana tylko wtedy, gdy zaistnieją określone wyżej przesłanki.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.