Kiedy i jak postępowanie egzekucyjne może zostać zawieszone?
REKLAMA
REKLAMA
Organ egzekucyjny zawiesza postępowanie z urzędu, jeżeli się okaże, że wierzyciel lub dłużnik nie ma zdolności procesowej, czyli zdolności do występowania w postępowaniu w charakterze strony, ani ustanowionego przedstawiciela ustawowego, który mógłby zamiast niego w takim charakterze występować.
REKLAMA
Na wniosek wierzyciela, a w wypadku gdy egzekucja została wszczęta z urzędu, również bez takiego wniosku, sąd ustanowi dla dłużnika nie mającego zdolności procesowej kuratora na czas do ustanowienia przedstawiciela ustawowego. Jest to powszechnie stosowane rozwiązanie, w przypadku, gdy strona nie ma podmiotu, który występowałby zamiast niej w procesie.
Przeczytaj również: Zmiany w kosztach egzekucji
REKLAMA
Z związku z tym, że przedstawiciel ustawowy wierzyciela lub dłużnika, a także kurator dłużnika, działają w miejsce osób reprezentowanych, mogą zaskarżać postanowienia sądu oraz czynności komornika dokonane w czasie, kiedy strona nie miała należytej reprezentacji. Termin zaskarżenia tych czynności biegnie od daty, w której przedstawiciel ustawowy lub kurator otrzymał zawiadomienie o toczącym się postępowaniu, a jeżeli wcześniej zgłosił swoje uczestnictwo w postępowaniu – od daty tego zgłoszenia. Mogą również domagać się powtórzenia czynności już dokonanych. Jednak mogą tego żądać tylko wtedy, gdy przy wykonywaniu czynności nastąpiło naruszenie praw strony, która nie posiadając zdolności procesowej nie miała przedstawiciela ustawowego.
Organ egzekucyjny jest zobowiązany zawiesić postępowanie (zawieszenie z urzędu) również w razie śmierci wierzyciela lub dłużnika. Postępowanie podejmuje się wówczas z udziałem spadkobierców zmarłego. Jeżeli natomiast miałby miejsce sytuacja śmierci dłużnika, zaś jego spadkobiercy nie objęli spadku albo nie zostaliby wezwani z racji tego, że nie są znani, jak również wówczas gdy nie ma kuratora spadku, sąd na wniosek wierzyciela ustanowi dla nich kuratora.
Polecamy serwis Odszkodowania
Umiera kontrahent X, w stosunku do którego tyczy się postępowanie egzekucyjne, wszczęte przez przedsiębiorcę ABC. Jeżeli krąg spadkobierców będzie znany, wejdą oni w jego miejsce w tym postępowaniu. Jeżeli natomiast spadkobiercy nie są znani i nie ma ustanowionego kuratora spadku, wówczas przedsiębiorca ABC może domagać się przed sądem ustanowienia kuratora, w celu prowadzenia w dalszym ciągu postępowania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.