reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody na osobie > Jak można wyliczyć kwotę odszkodowania i kiedy odszkodowanie się nie należy?

Jak można wyliczyć kwotę odszkodowania i kiedy odszkodowanie się nie należy?

Ubezpieczenie NWW jest ubezpieczeniem dobrowolnym, pozwalającym na uzyskanie ubezpieczenia w przypadku zaistnienia szkody spowodowanej nieszczęśliwym wypadkiem. Swoim zasięgiem obejmuje różnego rodzaju podmioty, a więc zarówno członków rodziny, jak i pracowników zatrudnionych u przedsiębiorcy, a także kierowców i pasażerów pojazdów mechanicznych. Jak jednak towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają wysokość szkód w przypadkach tak niewymiernych jak wymienione powyżej? Otóż istnieje kilka możliwości.

Towarzystwo ubezpieczeniowe może wypłacić odszkodowanie obliczając jego wysokość jako procent uszczerbku. Jeżeli więc lekarz nadający poszkodowanego (na tzw komisji) określi, że doznał on 10 % uszczerbku na zdrowiu, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci 10 % najwyższej sumy gwarantowanej. Przykładowo pracownik ubezpieczony przez przedsiębiorcę na sumę 20 tysięcy (zgon), w przypadku 10 % uszczerbku otrzyma 2 tysiące.

Nie jest to jednak jedyny sposób określania wysokości odszkodowania. Towarzystwa mogą przyjąć bardziej skomplikowane systemy obliczania, lub ustala stałe stawki za poszczególne obrażenia. Dlatego też zawsze należy dokładnie ustalić wszystkie postanowienia umowy ubezpieczeniowej, aby wiedzieć, jak w przypadku ewentualnej szkody, będzie liczone odszkodowanie.

Przeczytaj koniecznie: Kradzież pojazdu a kluczyki w samochodzie

Odszkodowanie nie będzie należało się w każdym przypadku wystąpienia szkody. Będą bowiem mieć miejsce sytuacje, gdy ubezpieczyciel zastrzeże niewypłacenie odszkodowania. Istnieje wiele przykładów, w zależności od danej umowy. Dlatego zawsze warto dokładnie ją przeczytać.

Jako przykład można podać sytuację, w której osoba spowoduje wypadek pod wpływem alkoholu. Nie może wówczas liczyć na od odszkodowanie.

Towarzystwo nie wypłaci również odszkodowania osobie, która doznała uszczerbku w wyniku rozboju, który sama wywołała. Nie otrzyma również odszkodowania osoba, doznająca uszczerbku w wyniku wypadku, który miał miejsce w trakcie popełniania przestępstwa. Oprócz tego towarzystwo ubezpieczeniowe może zastrzec sobie niewypłacenie ubezpieczenia, gdy osoba ubezpieczająca się jest już bardzo chora.

Polecamy serwis: Windykacja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odszkodowanie nie będzie należało się w każdym przypadku wystąpienia szkody.
Odszkodowanie nie będzie należało się w każdym przypadku wystąpienia szkody.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Jaśkowiak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama