Ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażera
REKLAMA
REKLAMA
Pojęcie nieszczęśliwego wypadku nie zostało zdefiniowane w kodeksie cywilnym. Pozostawiono tym samym swobodę przy określaniu tego pojęcia w treści umowy opisanej szczegółowo w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
REKLAMA
Nieszczęśliwymi wypadkami są w szczególności zdarzenia:
• wywołane siłami zewnętrznymi tzn. takimi, które swoje źródło mają poza organizmem ludzkim;
• występujące w sposób nagły, natychmiastowy i nieprzewidywalny;
• występujące wbrew woli poszkodowanego;
• powodujące trwały uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego lub jego śmierć.
Zobacz: Ubezpieczenie na życie, a NNW – sprawdź czym różnią się od siebie te ubezpieczenia
Zakłady ubezpieczeń zakresem ochrony w ramach NNW obejmują także szkody powstałe w związku z ruchem pojazdu.
REKLAMA
Chodzi tu o szkody nie tylko powstałe w następstwie poruszania się pojazdu, ale także bezpośrednio związane z jego użytkowaniem. Podczas wsiadania i wysiadania, bezpośrednio przy załadunku lub wyładunku pojazdu bądź zespolonej z nim przyczepy, podczas przebywania w pojeździe w czasie postoju i naprawy na trasie jazdy oraz w trakcie garażowania oraz wskutek upadku, pożaru lub wybuchu tego pojazdu.
Osobami ubezpieczonymi są zarówno kierowca jak i pasażerowie z tym, że nie są to osoby konkretnie oznaczone np. wymienione w polisie czy innym dokumencie z imienia i nazwiska, lecz każdorazowy kierujący pojazdem w chwili wypadku oraz uczestniczący w nim pasażerowie.
Zobacz: Dlaczego warto mieć ubezpieczenie NNW i jak właściwie je wybrać?
Ubezpieczenie NNW podobnie jak ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych nie jest przypisane do osoby a do ściśle oznaczonego pojazdu, na który wystawiana jest polisa.
W omawianym ubezpieczeniu osoba ubezpieczona jest wskazana dopiero w momencie zajścia wypadku objętego ochroną ubezpieczeniową i może nim być każda osoba pod warunkiem, że jest kierującym lub pasażerem ubezpieczonego w zakresie NNW pojazdu. Oczywiście pod warunkiem, że zdarzenie nie podlega wyłączeniu z ochrony ubezpieczeniowej.
Zakład ubezpieczeń nie odpowiada w sytuacjach, które są wykluczone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia ( OWU ) ze względu na szeroki zakres tych sytuacji należy zapoznać się z odpowiednimi OWU danego Zakładu Ubezpieczeń.
REKLAMA
Osobą uprawnioną do otrzymania świadczenia jest ubezpieczony (kierowca lub pasażer ubezpieczonego pojazdu). W przypadku śmierci ubezpieczonego uprawnionym do otrzymania świadczenia będzie wskazana przez niego uprzednio - osoba (uprawniony) do otrzymania sumy ubezpieczenia.
Natomiast jeżeli nie ma wskazanej uprawionej osoby zgodnie z warunkami sumę ubezpieczenia otrzymują osoby bliskie w kolejności określonej w warunkach umowy, która zwykle wzorowana jest na kolejności obowiązującej przy dziedziczeniu ustawowym.
Natomiast w przypadku uszczerbków częściowych świadczenia wypłacane jest do rąk ubezpieczonego - poszkodowanego kierowcy lub pasażera.
Zobacz serwis: Szkody komunikacyjne
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA