reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody na osobie > Ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażera

Ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażera

W ubezpieczeniach NNW przedmiotem ubezpieczenia są trwałe następstwa nieszczęśliwego wypadku, którego skutkiem są uszkodzenia ciała lub rozstrój zdrowia powodujące stały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego.


Pojęcie nieszczęśliwego wypadku nie zostało zdefiniowane w kodeksie cywilnym. Pozostawiono tym samym swobodę przy określaniu tego pojęcia w treści umowy opisanej szczegółowo w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Nieszczęśliwymi wypadkami są w szczególności zdarzenia:
• wywołane siłami zewnętrznymi tzn. takimi, które swoje źródło mają poza organizmem ludzkim;
• występujące w sposób nagły, natychmiastowy i nieprzewidywalny;
• występujące wbrew woli poszkodowanego;
• powodujące trwały uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego lub jego śmierć.

Zobacz: Ubezpieczenie na życie, a NNW – sprawdź czym różnią się od siebie te ubezpieczenia

Zakłady ubezpieczeń zakresem ochrony w ramach NNW obejmują także szkody powstałe w związku z ruchem pojazdu.

Chodzi tu o szkody nie tylko powstałe w następstwie poruszania się pojazdu, ale także bezpośrednio związane z jego użytkowaniem. Podczas wsiadania i wysiadania, bezpośrednio przy załadunku lub wyładunku pojazdu bądź zespolonej z nim przyczepy, podczas przebywania w pojeździe w czasie postoju i naprawy na trasie jazdy oraz w trakcie garażowania oraz wskutek upadku, pożaru lub wybuchu tego pojazdu.

Osobami ubezpieczonymi są zarówno kierowca jak i pasażerowie z tym, że nie są to osoby konkretnie oznaczone np. wymienione w polisie czy innym dokumencie z imienia i nazwiska, lecz każdorazowy kierujący pojazdem w chwili wypadku oraz uczestniczący w nim pasażerowie.

Zobacz: Dlaczego warto mieć ubezpieczenie NNW i jak właściwie je wybrać?

Ubezpieczenie NNW podobnie jak ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych nie jest przypisane do osoby a do ściśle oznaczonego pojazdu, na który wystawiana jest polisa.

W omawianym ubezpieczeniu osoba ubezpieczona jest wskazana dopiero w momencie zajścia wypadku objętego ochroną ubezpieczeniową i może nim być każda osoba pod warunkiem, że jest kierującym lub pasażerem ubezpieczonego w zakresie NNW pojazdu. Oczywiście pod warunkiem, że zdarzenie nie podlega wyłączeniu z ochrony ubezpieczeniowej.

Zakład ubezpieczeń nie odpowiada w sytuacjach, które są wykluczone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia ( OWU ) ze względu na szeroki zakres tych sytuacji należy zapoznać się z odpowiednimi OWU danego Zakładu Ubezpieczeń.

Osobą uprawnioną do otrzymania świadczenia jest ubezpieczony (kierowca lub pasażer ubezpieczonego pojazdu). W przypadku śmierci ubezpieczonego uprawnionym do otrzymania świadczenia będzie wskazana przez niego uprzednio - osoba (uprawniony) do otrzymania sumy ubezpieczenia.

Natomiast jeżeli nie ma wskazanej uprawionej osoby zgodnie z warunkami sumę ubezpieczenia otrzymują osoby bliskie w kolejności określonej w warunkach umowy, która zwykle wzorowana jest na kolejności obowiązującej przy dziedziczeniu ustawowym.

Natomiast w przypadku uszczerbków częściowych świadczenia wypłacane jest do rąk ubezpieczonego - poszkodowanego kierowcy lub pasażera.

Zobacz serwis: Szkody komunikacyjne

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Czarczyńska

Asystent prawny w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama