Zmiany w kosztach egzekucji
REKLAMA
REKLAMA
Zmniejszenie wysokości opłat w niektórych przypadkach
Co do zasady, zgodnie z art. 49 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę za dokonane czynności w wysokości 15% wartości wyegzekwowanych świadczeń (nie więcej jednak niż 30-o krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia). Od tej zasady ustawa przewiduje wyjątek, w którym zastosowanie ma 8% stawka (nie więcej niż 10-o krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia). Dotyczy to egzekucji z:
REKLAMA
- wierzytelności na rachunku bankowym,
- wynagrodzenia za pracę (potrącanego u pracodawcy).
Zgodnie z nowelizacją, katalog tych ostatnich będzie poszerzony o egzekucję z:
- świadczeń z ubezpieczenia społecznego,
- świadczeń wypłacanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
- zasiłku dla bezrobotnych,
- dodatku aktywizacyjnego,
- stypendium oraz
- dodatku szkoleniowego.
Jak widać ustawodawca zdecydował, że za egzekucję, która jest stosunkowo prosta (wymaga wysłania postanowienia o zajęciu danego świadczenia do odpowiedniej instytucji) opłata powinna być niższa. Stawka wysoka, obejmować będzie obecnie de facto egzekucję z ruchomości i nieruchomości w drodze licytacji.
Nie jest to jednak jedyna nowość dla dłużników.
Będzie można domagać się zmniejszenia opłaty
Znowelizowany art. 49 ustawy, zawierać będzie ustępy dot. kontroli sądowej nad wysokością naliczonych opłat. Obecnie, w ramach skargi na czynności komornicze, opłatę można kwestionować jedynie jeśli została naliczona niezgodnie z obowiązującymi przepisami (np. została zawyżona).
Porównaj: Skarga na czynności komornika
Po wejściu w życie nowelizacji, dłużnik (a w niektórych sytuacjach również wierzyciel- jeśli opłata została przerzucona na niego)- będą mogli złożyć do sądu rejonowego (sprawującego kontrolę nad działalnością danego komornika) wniosek o zmniejszenie opłaty. Sąd rozpoznając wniosek będzie badał w szczególności:
- nakład pracy komornika,
- lub sytuację majątkową wnioskodawcy oraz wysokość jego dochodów.
W toku prac legislacyjnych, senat zaproponował, aby wniosek składać do komornika. Jego decyzja podlegała by kontroli sądowej w trybie skargi na czynności komornicze. Poprawka została jednak odrzucona przez sejm.
Nowelizacja, pozwala mieć nadzieję, że przynajmniej w skrajnych przypadkach, dłużnicy nie będą dodatkowo obciążani relatywnie wysokimi kosztami egzekucji. W obecnym stanie prawnym nie jest to możliwe.
Warto jednak zauważyć, iż prawdopodobnie sądu niechętnie stosować będą obniżone stawki opłaty- z reguły (podobnie jak w przypadku zwolnienia od kosztów sądowych) stojąc na stanowisku, iż podejmując ryzyko gospodarcze powinniśmy liczyć się z konsekwencjami finansowymi porażki .
Wejście w życie
Ustawa została skierowana do podpisania przez Prezydenta, wejdzie w życie w po 3 miesiącach od daty ogłoszenia w dzienniku ustaw
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.