REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w kosztach egzekucji

W toku prac legislacyjnych, senat zaproponował, aby wniosek składać do komornika.
W toku prac legislacyjnych, senat zaproponował, aby wniosek składać do komornika.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Poza zmianą niektórych zasad wykonywania funkcji komornika, nowelizacja zawiera zmiany dotyczące wysokości opłat pobieranych przez niego od dłużników- dłużnik będzie mógł kwestionować wysokość opłat.

Zmniejszenie wysokości opłat w niektórych przypadkach

Co do zasady, zgodnie z art. 49 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę za dokonane czynności w wysokości 15% wartości wyegzekwowanych świadczeń (nie więcej jednak niż 30-o krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia). Od tej zasady ustawa przewiduje wyjątek, w którym zastosowanie ma 8% stawka (nie więcej niż 10-o krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia). Dotyczy to egzekucji z:

REKLAMA

  • wierzytelności na rachunku bankowym,
  • wynagrodzenia za pracę (potrącanego u pracodawcy).

Zgodnie z nowelizacją, katalog tych ostatnich będzie poszerzony o egzekucję z:

  • świadczeń z ubezpieczenia społecznego,
  • świadczeń wypłacanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
  • zasiłku dla bezrobotnych,
  • dodatku aktywizacyjnego,
  • stypendium oraz
  • dodatku szkoleniowego.

Jak widać ustawodawca zdecydował, że za egzekucję, która jest stosunkowo prosta (wymaga wysłania postanowienia o zajęciu danego świadczenia do odpowiedniej instytucji) opłata powinna być niższa. Stawka wysoka, obejmować będzie obecnie de facto egzekucję z ruchomości i nieruchomości w drodze licytacji.
Nie jest to jednak jedyna nowość dla dłużników.

Będzie można domagać się zmniejszenia opłaty

Znowelizowany art. 49 ustawy, zawierać będzie ustępy dot. kontroli sądowej nad wysokością naliczonych opłat. Obecnie, w ramach skargi na czynności komornicze, opłatę można kwestionować jedynie jeśli została naliczona niezgodnie z obowiązującymi przepisami (np. została zawyżona).

Porównaj: Skarga na czynności komornika

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wejściu w życie nowelizacji, dłużnik (a w niektórych sytuacjach również wierzyciel- jeśli opłata została przerzucona na niego)- będą mogli złożyć do sądu rejonowego (sprawującego kontrolę nad działalnością danego komornika) wniosek o zmniejszenie opłaty. Sąd rozpoznając wniosek będzie badał w szczególności:

  • nakład pracy komornika,
  • lub sytuację majątkową wnioskodawcy oraz wysokość jego dochodów.

W toku prac legislacyjnych, senat zaproponował, aby wniosek składać do komornika. Jego decyzja podlegała by kontroli sądowej w trybie skargi na czynności komornicze. Poprawka została jednak odrzucona przez sejm.

Nowelizacja, pozwala mieć nadzieję, że przynajmniej w skrajnych przypadkach, dłużnicy nie będą dodatkowo obciążani relatywnie wysokimi kosztami egzekucji. W obecnym stanie prawnym nie jest to możliwe.

Warto jednak zauważyć, iż prawdopodobnie sądu niechętnie stosować będą obniżone stawki opłaty- z reguły (podobnie jak w przypadku zwolnienia od kosztów sądowych) stojąc na stanowisku, iż podejmując ryzyko gospodarcze powinniśmy liczyć się z konsekwencjami finansowymi porażki .

Wejście w życie

Ustawa została skierowana do podpisania przez Prezydenta, wejdzie w życie w po 3 miesiącach od daty ogłoszenia w dzienniku ustaw

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA