REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wniosek o wszczęcie egzekucji

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
We wniosku należy podać dokładny adres zamieszkania dłużnika na terenie Polski. Jeżeli adres dłużnika na terenie kraju nie jest znany wierzycielowi może on wystąpić do sądu o ustanowienie dla dłużnika kuratora.
We wniosku należy podać dokładny adres zamieszkania dłużnika na terenie Polski. Jeżeli adres dłużnika na terenie kraju nie jest znany wierzycielowi może on wystąpić do sądu o ustanowienie dla dłużnika kuratora.

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie egzekucyjne wszczynane jest na skutek złożenia przez wierzyciela wniosku o wszczęcie egzekucji. Wniosek składany jest na piśmie lub ustnie do protokołu bezpośrednio u komornika.

Do wniosku należy dołączyć tytuł wykonawczy w oryginale. Samo złożenie tytułu wykonawczego bez wniosku nie spowoduje wszczęcia egzekucji.

REKLAMA

Wniosek egzekucyjny powinien zawierać następujące elementy:

 • oznaczenie komornika, do którego jest kierowany;
 • dokładne oznaczenie wierzyciela i dłużnika;
 • dokładne wskazanie świadczenia, które ma być spełnione (wysokość kwoty);
 • dokładne wskazanie sposobu egzekucji i majątku dłużnika, z którego należy prowadzić egzekucję;
 • oświadczanie o skorzystaniu z prawa wyboru danego komornika
 • odręczny podpis osoby składającej wniosek.

Zobacz: Wszczęcie postępowania egzekucyjnego

W przypadku, gdy w chwili składania wniosku wierzycielem jest osoba, która nie ukończyła 18 lat lub jest ubezwłasnowolniona wniosek o wszczęcie egzekucji składa jej przedstawiciel ustawowy (rodzic, kurator lub opiekun).

We wniosku należy podać dokładny adres zamieszkania dłużnika na terenie Polski. Jeżeli adres dłużnika na terenie kraju nie jest znany wierzycielowi może on wystąpić do sądu o ustanowienie dla dłużnika kuratora.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku, gdy wierzyciel nie zna składników majątku dłużnika powinien złożyć wniosek, aby komornik odebrał od dłużnika wyjaśnienia służące ustaleniu przedmiotów i praw, z których można prowadzić egzekucję.

Wierzyciel może wskazać następujące sposoby egzekucji:

 • egzekucja z ruchomości,
 • egzekucja z wynagrodzenia/renty/emerytury,
 • egzekucja z rachunku bankowego,
 • egzekucja z wierzytelności,
 • egzekucja z innych praw majątkowych (akcje, udziały itp.),
 • egzekucja z nieruchomości.

Należy pamiętać, że złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji „z całego majątku dłużnika” nie jest wskazaniem sposobu egzekucji.

Zobacz: Czy wierzyciel ma prawo wyboru komornika?

Przepisy nie przewidują egzekucji z działalności gospodarczej dłużnika, jednakże istnieje możliwość egzekucji z dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej prowadzonej przez dłużnika.

Egzekucja z dochodów odbywa się przez ustanowienie zarządu przymusowego nad działalnością gospodarczą dłużnika, wówczas organem egzekucyjnym jest sąd.

Brak któregokolwiek z wyżej wskazanych elementów wniosku stanowi brak formalny uniemożliwiający skuteczne wszczęcie egzekucji. W przypadku złożenia wniosku dotkniętego brakami formalnymi komornik wyznaczy stosowny termin do ich usunięcia.

Usunięcie tych braków we wskazanym terminie powoduje, iż wniosek wywołuje skutki prawne od chwili jego wniesienia (a nie uzupełnienia). Skuteczne złożenie wniosku do komornika powoduje przerwanie biegu przedawnienia roszczeń pieniężnych.

REKLAMA

Komornik jest bezwzględnie związany zakresem i sposobem egzekucji wskazanym we wniosku wierzyciela. Oznacza to, że nie może prowadzić egzekucji kwoty wyższej niż żąda to wierzyciel. Ponadto komornik nie może prowadzić egzekucji z majątku dłużnika innego niż ten, który wskaże wierzyciel.

REKLAMA

Przykładowo komornik nie może prowadzić egzekucji z wynagrodzenia dłużnika (nawet, gdy z urzędu zna miejsce jego pracy), jeżeli nie wniósł o to wierzyciel. Należy pamiętać, też, że wierzyciel nie może żądać spełnienia świadczeń, które nie są określone w tytule wykonawczym lub tych, których termin spełnienia jeszcze nie minął.

Sąd Rejonowy w Warszawie zasądził od dłużnika Jana K. na rzecz wierzycielki Ewy J. kwotę 2000zl. Wyrok uprawomocnił się 21.09.1998r. W dniu 17.09.2008r. Ewa J. złożyła wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji przeciwko Janowi K. We wniosku wierzyciela Ewa J. nie wskazała dokładnego miejsca zamieszkania dłużnika Jana K. (podała jedynie, iż zamieszkuje w Warszawie) i wniosła o egzekucję z całego, ustalonego przez komornika majątku. Ponadto wierzycielka nie podpisała wniosku o wszczęcie egzekucji i dołączyła do niego kserokopię wyroku. Komornik w dniu 21.09.2008r. pod rygorem zwrotu wniosku wezwał wierzycielkę do uzupełnienia braków formalnych wniosku poprzez wskazanie dokładnego adresu dłużnika, wskazaniu sposobu egzekucji, podpisania wniosku i złożenia wyroku w oryginale. W dniu 24.09.2008r. wierzycielka uzupełniła braki formalne. W związku z tym wniosek o wszczęcie egzekucji wywołuje skutki prawne od chwili jego złożenia (tj. od 17.09.2008r.) a nie od chwili jego uzupełnienie (tj. od 24.09.2008r.) Oznacza to, że roszczenie wierzycielki nie uległo przedawnieniu.

Zobacz: Pojęcie tytułu wykonawczego

Wierzycielka Ewa J. we wniosku o wszczęciu egzekucji wskazała, że dłużnik Jan K. zamieszkuje w Warszawie, przy ul. Prostej 1 (tj. w miejscu stałego zameldowania). Komornik w toku postępowania nie mógł doręczyć dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji gdyż ustalił, że dłużnik faktycznie przebywa za granicą. Komornik zwrócił się do wierzycielki o wskazanie miejsca zamieszkania dłużnika. W związku z tym, iż, wierzycielka nie zna aktualnego adresu zamieszkania dłużnika wystąpiła do sądu o ustanowienie kuratora dla niego. Sąd wyznaczył kuratora w osobie sekretarza sądowego – o czym wierzycielka poinformowała komornika.

1. Z wniesieniem wniosku egzekucyjnego nie są związane żadne opłaty.
2. We wniosku o wszczęcie egzekucji należności alimentacyjnych wierzyciel nie ma obowiązku wskazywać sposobu egzekucji (za wyjątkiem egzekucji z nieruchomości)
3. Wniosków kierowanych do komornika nie można łączyć z tymi kierowanymi do sądu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA