REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wniosek o wszczęcie egzekucji

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
We wniosku należy podać dokładny adres zamieszkania dłużnika na terenie Polski. Jeżeli adres dłużnika na terenie kraju nie jest znany wierzycielowi może on wystąpić do sądu o ustanowienie dla dłużnika kuratora.
We wniosku należy podać dokładny adres zamieszkania dłużnika na terenie Polski. Jeżeli adres dłużnika na terenie kraju nie jest znany wierzycielowi może on wystąpić do sądu o ustanowienie dla dłużnika kuratora.

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie egzekucyjne wszczynane jest na skutek złożenia przez wierzyciela wniosku o wszczęcie egzekucji. Wniosek składany jest na piśmie lub ustnie do protokołu bezpośrednio u komornika.

Do wniosku należy dołączyć tytuł wykonawczy w oryginale. Samo złożenie tytułu wykonawczego bez wniosku nie spowoduje wszczęcia egzekucji.

REKLAMA

Wniosek egzekucyjny powinien zawierać następujące elementy:

  • oznaczenie komornika, do którego jest kierowany;
  • dokładne oznaczenie wierzyciela i dłużnika;
  • dokładne wskazanie świadczenia, które ma być spełnione (wysokość kwoty);
  • dokładne wskazanie sposobu egzekucji i majątku dłużnika, z którego należy prowadzić egzekucję;
  • oświadczanie o skorzystaniu z prawa wyboru danego komornika
  • odręczny podpis osoby składającej wniosek.

Zobacz: Wszczęcie postępowania egzekucyjnego

W przypadku, gdy w chwili składania wniosku wierzycielem jest osoba, która nie ukończyła 18 lat lub jest ubezwłasnowolniona wniosek o wszczęcie egzekucji składa jej przedstawiciel ustawowy (rodzic, kurator lub opiekun).

We wniosku należy podać dokładny adres zamieszkania dłużnika na terenie Polski. Jeżeli adres dłużnika na terenie kraju nie jest znany wierzycielowi może on wystąpić do sądu o ustanowienie dla dłużnika kuratora.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku, gdy wierzyciel nie zna składników majątku dłużnika powinien złożyć wniosek, aby komornik odebrał od dłużnika wyjaśnienia służące ustaleniu przedmiotów i praw, z których można prowadzić egzekucję.

Wierzyciel może wskazać następujące sposoby egzekucji:

  • egzekucja z ruchomości,
  • egzekucja z wynagrodzenia/renty/emerytury,
  • egzekucja z rachunku bankowego,
  • egzekucja z wierzytelności,
  • egzekucja z innych praw majątkowych (akcje, udziały itp.),
  • egzekucja z nieruchomości.

Należy pamiętać, że złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji „z całego majątku dłużnika” nie jest wskazaniem sposobu egzekucji.

Zobacz: Czy wierzyciel ma prawo wyboru komornika?

Przepisy nie przewidują egzekucji z działalności gospodarczej dłużnika, jednakże istnieje możliwość egzekucji z dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej prowadzonej przez dłużnika.

Egzekucja z dochodów odbywa się przez ustanowienie zarządu przymusowego nad działalnością gospodarczą dłużnika, wówczas organem egzekucyjnym jest sąd.

Brak któregokolwiek z wyżej wskazanych elementów wniosku stanowi brak formalny uniemożliwiający skuteczne wszczęcie egzekucji. W przypadku złożenia wniosku dotkniętego brakami formalnymi komornik wyznaczy stosowny termin do ich usunięcia.

Usunięcie tych braków we wskazanym terminie powoduje, iż wniosek wywołuje skutki prawne od chwili jego wniesienia (a nie uzupełnienia). Skuteczne złożenie wniosku do komornika powoduje przerwanie biegu przedawnienia roszczeń pieniężnych.

REKLAMA

Komornik jest bezwzględnie związany zakresem i sposobem egzekucji wskazanym we wniosku wierzyciela. Oznacza to, że nie może prowadzić egzekucji kwoty wyższej niż żąda to wierzyciel. Ponadto komornik nie może prowadzić egzekucji z majątku dłużnika innego niż ten, który wskaże wierzyciel.

REKLAMA

Przykładowo komornik nie może prowadzić egzekucji z wynagrodzenia dłużnika (nawet, gdy z urzędu zna miejsce jego pracy), jeżeli nie wniósł o to wierzyciel. Należy pamiętać, też, że wierzyciel nie może żądać spełnienia świadczeń, które nie są określone w tytule wykonawczym lub tych, których termin spełnienia jeszcze nie minął.

Sąd Rejonowy w Warszawie zasądził od dłużnika Jana K. na rzecz wierzycielki Ewy J. kwotę 2000zl. Wyrok uprawomocnił się 21.09.1998r. W dniu 17.09.2008r. Ewa J. złożyła wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji przeciwko Janowi K. We wniosku wierzyciela Ewa J. nie wskazała dokładnego miejsca zamieszkania dłużnika Jana K. (podała jedynie, iż zamieszkuje w Warszawie) i wniosła o egzekucję z całego, ustalonego przez komornika majątku. Ponadto wierzycielka nie podpisała wniosku o wszczęcie egzekucji i dołączyła do niego kserokopię wyroku. Komornik w dniu 21.09.2008r. pod rygorem zwrotu wniosku wezwał wierzycielkę do uzupełnienia braków formalnych wniosku poprzez wskazanie dokładnego adresu dłużnika, wskazaniu sposobu egzekucji, podpisania wniosku i złożenia wyroku w oryginale. W dniu 24.09.2008r. wierzycielka uzupełniła braki formalne. W związku z tym wniosek o wszczęcie egzekucji wywołuje skutki prawne od chwili jego złożenia (tj. od 17.09.2008r.) a nie od chwili jego uzupełnienie (tj. od 24.09.2008r.) Oznacza to, że roszczenie wierzycielki nie uległo przedawnieniu.

Zobacz: Pojęcie tytułu wykonawczego

Wierzycielka Ewa J. we wniosku o wszczęciu egzekucji wskazała, że dłużnik Jan K. zamieszkuje w Warszawie, przy ul. Prostej 1 (tj. w miejscu stałego zameldowania). Komornik w toku postępowania nie mógł doręczyć dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji gdyż ustalił, że dłużnik faktycznie przebywa za granicą. Komornik zwrócił się do wierzycielki o wskazanie miejsca zamieszkania dłużnika. W związku z tym, iż, wierzycielka nie zna aktualnego adresu zamieszkania dłużnika wystąpiła do sądu o ustanowienie kuratora dla niego. Sąd wyznaczył kuratora w osobie sekretarza sądowego – o czym wierzycielka poinformowała komornika.

1. Z wniesieniem wniosku egzekucyjnego nie są związane żadne opłaty.
2. We wniosku o wszczęcie egzekucji należności alimentacyjnych wierzyciel nie ma obowiązku wskazywać sposobu egzekucji (za wyjątkiem egzekucji z nieruchomości)
3. Wniosków kierowanych do komornika nie można łączyć z tymi kierowanymi do sądu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA