REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wniosek o wszczęcie egzekucji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
We wniosku należy podać dokładny adres zamieszkania dłużnika na terenie Polski. Jeżeli adres dłużnika na terenie kraju nie jest znany wierzycielowi może on wystąpić do sądu o ustanowienie dla dłużnika kuratora.
We wniosku należy podać dokładny adres zamieszkania dłużnika na terenie Polski. Jeżeli adres dłużnika na terenie kraju nie jest znany wierzycielowi może on wystąpić do sądu o ustanowienie dla dłużnika kuratora.

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie egzekucyjne wszczynane jest na skutek złożenia przez wierzyciela wniosku o wszczęcie egzekucji. Wniosek składany jest na piśmie lub ustnie do protokołu bezpośrednio u komornika.

Do wniosku należy dołączyć tytuł wykonawczy w oryginale. Samo złożenie tytułu wykonawczego bez wniosku nie spowoduje wszczęcia egzekucji.

REKLAMA

Wniosek egzekucyjny powinien zawierać następujące elementy:

  • oznaczenie komornika, do którego jest kierowany;
  • dokładne oznaczenie wierzyciela i dłużnika;
  • dokładne wskazanie świadczenia, które ma być spełnione (wysokość kwoty);
  • dokładne wskazanie sposobu egzekucji i majątku dłużnika, z którego należy prowadzić egzekucję;
  • oświadczanie o skorzystaniu z prawa wyboru danego komornika
  • odręczny podpis osoby składającej wniosek.

Zobacz: Wszczęcie postępowania egzekucyjnego

W przypadku, gdy w chwili składania wniosku wierzycielem jest osoba, która nie ukończyła 18 lat lub jest ubezwłasnowolniona wniosek o wszczęcie egzekucji składa jej przedstawiciel ustawowy (rodzic, kurator lub opiekun).

We wniosku należy podać dokładny adres zamieszkania dłużnika na terenie Polski. Jeżeli adres dłużnika na terenie kraju nie jest znany wierzycielowi może on wystąpić do sądu o ustanowienie dla dłużnika kuratora.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku, gdy wierzyciel nie zna składników majątku dłużnika powinien złożyć wniosek, aby komornik odebrał od dłużnika wyjaśnienia służące ustaleniu przedmiotów i praw, z których można prowadzić egzekucję.

Wierzyciel może wskazać następujące sposoby egzekucji:

  • egzekucja z ruchomości,
  • egzekucja z wynagrodzenia/renty/emerytury,
  • egzekucja z rachunku bankowego,
  • egzekucja z wierzytelności,
  • egzekucja z innych praw majątkowych (akcje, udziały itp.),
  • egzekucja z nieruchomości.

Należy pamiętać, że złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji „z całego majątku dłużnika” nie jest wskazaniem sposobu egzekucji.

Zobacz: Czy wierzyciel ma prawo wyboru komornika?

Przepisy nie przewidują egzekucji z działalności gospodarczej dłużnika, jednakże istnieje możliwość egzekucji z dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej prowadzonej przez dłużnika.

Egzekucja z dochodów odbywa się przez ustanowienie zarządu przymusowego nad działalnością gospodarczą dłużnika, wówczas organem egzekucyjnym jest sąd.

Brak któregokolwiek z wyżej wskazanych elementów wniosku stanowi brak formalny uniemożliwiający skuteczne wszczęcie egzekucji. W przypadku złożenia wniosku dotkniętego brakami formalnymi komornik wyznaczy stosowny termin do ich usunięcia.

Usunięcie tych braków we wskazanym terminie powoduje, iż wniosek wywołuje skutki prawne od chwili jego wniesienia (a nie uzupełnienia). Skuteczne złożenie wniosku do komornika powoduje przerwanie biegu przedawnienia roszczeń pieniężnych.

REKLAMA

Komornik jest bezwzględnie związany zakresem i sposobem egzekucji wskazanym we wniosku wierzyciela. Oznacza to, że nie może prowadzić egzekucji kwoty wyższej niż żąda to wierzyciel. Ponadto komornik nie może prowadzić egzekucji z majątku dłużnika innego niż ten, który wskaże wierzyciel.

REKLAMA

Przykładowo komornik nie może prowadzić egzekucji z wynagrodzenia dłużnika (nawet, gdy z urzędu zna miejsce jego pracy), jeżeli nie wniósł o to wierzyciel. Należy pamiętać, też, że wierzyciel nie może żądać spełnienia świadczeń, które nie są określone w tytule wykonawczym lub tych, których termin spełnienia jeszcze nie minął.

Sąd Rejonowy w Warszawie zasądził od dłużnika Jana K. na rzecz wierzycielki Ewy J. kwotę 2000zl. Wyrok uprawomocnił się 21.09.1998r. W dniu 17.09.2008r. Ewa J. złożyła wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji przeciwko Janowi K. We wniosku wierzyciela Ewa J. nie wskazała dokładnego miejsca zamieszkania dłużnika Jana K. (podała jedynie, iż zamieszkuje w Warszawie) i wniosła o egzekucję z całego, ustalonego przez komornika majątku. Ponadto wierzycielka nie podpisała wniosku o wszczęcie egzekucji i dołączyła do niego kserokopię wyroku. Komornik w dniu 21.09.2008r. pod rygorem zwrotu wniosku wezwał wierzycielkę do uzupełnienia braków formalnych wniosku poprzez wskazanie dokładnego adresu dłużnika, wskazaniu sposobu egzekucji, podpisania wniosku i złożenia wyroku w oryginale. W dniu 24.09.2008r. wierzycielka uzupełniła braki formalne. W związku z tym wniosek o wszczęcie egzekucji wywołuje skutki prawne od chwili jego złożenia (tj. od 17.09.2008r.) a nie od chwili jego uzupełnienie (tj. od 24.09.2008r.) Oznacza to, że roszczenie wierzycielki nie uległo przedawnieniu.

Zobacz: Pojęcie tytułu wykonawczego

Wierzycielka Ewa J. we wniosku o wszczęciu egzekucji wskazała, że dłużnik Jan K. zamieszkuje w Warszawie, przy ul. Prostej 1 (tj. w miejscu stałego zameldowania). Komornik w toku postępowania nie mógł doręczyć dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji gdyż ustalił, że dłużnik faktycznie przebywa za granicą. Komornik zwrócił się do wierzycielki o wskazanie miejsca zamieszkania dłużnika. W związku z tym, iż, wierzycielka nie zna aktualnego adresu zamieszkania dłużnika wystąpiła do sądu o ustanowienie kuratora dla niego. Sąd wyznaczył kuratora w osobie sekretarza sądowego – o czym wierzycielka poinformowała komornika.

1. Z wniesieniem wniosku egzekucyjnego nie są związane żadne opłaty.
2. We wniosku o wszczęcie egzekucji należności alimentacyjnych wierzyciel nie ma obowiązku wskazywać sposobu egzekucji (za wyjątkiem egzekucji z nieruchomości)
3. Wniosków kierowanych do komornika nie można łączyć z tymi kierowanymi do sądu.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA