REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wierzyciel ma prawo wyboru komornika?

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
W określonych sytuacjach wierzyciel może być jednak pozbawiony prawa wyboru Komornika.
W określonych sytuacjach wierzyciel może być jednak pozbawiony prawa wyboru Komornika.

REKLAMA

REKLAMA

Wyroki Sądowe, a także inne orzeczenia Sądu (postanowienia, ugody, nakazy zapłaty) egzekwowane są przez komorników sądowych tj. komorników działających przy określonym sądzie rejonowym. W określonych sytuacjach wierzyciel może dokonać samodzielnego wyboru komornika.

Właściwość ogólna

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego jednoznacznie określają, który komornik właściwy jest do prowadzenie egzekucji z określonych składników majątkowych dłużnika.

REKLAMA

Zasadą jest, iż do prowadzenie egzekucji z majątku dłużnika (np. ruchomości, wynagrodzenia za pracę, świadczenia emerytalno – rentowego) właściwy jest Komornik, który prowadzi swoją kancelarię w miejscu zamieszkania dłużnika. Właściwość ta określona jest poprzez właściwość i zasięg terytorialny sądu, przy którym działa Komornik.

Do prowadzenie egzekucji z wynagrodzenia za pracę dłużnika zamieszkałego w Kartuzach, właściwy jest Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Kartuzach. Także właściwym będzie ten Komornik w przypadku dłużnika zamieszkałego np. w Żukowie, gdyż dłużnika zamieszkałego w Żukowie należy pozywać przed Sąd Rejonowy w Kartuzach.

Prawo wyboru Komornika

REKLAMA

Pomimo tego, iż przepisy określają, który Komornik może prowadzić egzekucję z określonego składnika majątkowego dłużnika, obowiązujące od kliku lat przepisu ustawy o komornikach sądowych i egzekucji zezwalają wierzycielowi na wybór Komornika. Tak więc, jeżeli dłużnik mieszka w Gdyni, wierzyciel może skierować wniosek egzekucyjny do Komornika Sądowego w Krakowie, a ten będzie musiał taką egzekucję prowadzić. We wniosku egzekucyjnym wierzyciel musi zawrzeć stosowne oświadczenie, że korzysta z prawa wyboru komornika i wybiera Komornika Sądowego w Krakowie.

W przypadku jednak, gdy zaległość w prowadzonych egzekucjach przekracza sześć miesięcy, Komornik „wybrany” (komornik spoza rewiru) nie może przyjąć do prowadzenia danej sprawy i postanowieniem odmawia wszczęcia egzekucji. Zaległość oblicza się, dzieląc liczbę spraw niezałatwionych w poprzednim półroczu przez średni miesięczny wpływ spraw w poprzednim półroczu, wyłączając sprawy o egzekucję świadczeń powtarzających się.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Windykacja

Właściwość wyłączna

W określonych sytuacjach wierzyciel może być jednak pozbawiony prawa wyboru Komornika. Wierzycielowi takie uprawnienie nie przysługuje, w przypadku egzekucji skierowanej do nieruchomości, jak też egzekucji, do której stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji z nieruchomości (np. egzekucja z ograniczonego prawa rzeczowego, z użytkowania wieczystego).

Zobacz również: Egzekucja z nieruchomości

Tak więc, jeżeli egzekucja skierowana jest do nieruchomości dłużnika, właściwy jest komornik, który działa przy sądzie rejonowym miejsca położenia nieruchomości. Jeżeli oczywiście przy danym sądzie działa więcej komorników, wówczas każdy z nich jest właściwy do prowadzenia egzekucji z nieruchomości dłużnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  REKLAMA

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA