REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powództwo przeciwegzekucyjne a spłacony dług

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Powództwo przeciwegzekucyjne jest normalny powództwem, stąd pozew powinien spełniać wszelkie wymogi stawiane pismom procesowym
Powództwo przeciwegzekucyjne jest normalny powództwem, stąd pozew powinien spełniać wszelkie wymogi stawiane pismom procesowym

REKLAMA

REKLAMA

Kilka lat temu miałem duże problemy finansowe, ostatecznie wierzyciele wystąpili przeciwko mnie na drogę sądową, a następnie cześć z nich skierowała sprawy do Komornika. Egzekucje były w pełni skuteczne, jednakże obecnie jeden z wierzycieli, który nie prowadził sprawy u Komornika, a któremu spłaciłem cały dług z pominięciem Komornika, ponownie domaga się spłaty tego samego długu.

Rozmowy z byłym wierzycielem

Sytuacja nie jest trudna. Jeżeli wierzyciel został już spłacony, a nie skierował jeszcze sprawy do Komornika, wówczas zasadnym byłoby wysłanie do niego stosownego pisma wraz z dowodami spłaty długu, gdyż zaistniała sytuacja – żądanie zapłaty długu - może być jedynie pomyłką ze strony byłego wierzyciela.

REKLAMA

Ponadto można poinformować wierzyciela, iż złożenie wniosku egzekucyjnego do Komornika spowoduje złożenie powództwa przeciwegzekucyjnego oraz stosownego zawiadomienia do Prokuratury o popełnieniu przestępstwa oszustwa.

Powództwo przeciwegzekucyjne

W świetle przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, dłużnik może w drodze w/w powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, jeżeli po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane. Gdy tytułem jest orzeczenie sądowe, dłużnik może powództwo oprzeć także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zarzut ten nie był przedmiotem rozpoznania w sprawie.

Zobacz również serwis: Przedsiębiorca w sądzie

REKLAMA

Powyższe oznacza, że jeżeli wierzycie, który został już spłacony, będzie na drodze postępowania egzekucyjnego tj. u komornika, domagał się prowadzenia egzekucji, wówczas dłużnik może bronić się poprzez złożenie wskazanego powództwa , gdzie będzie wykazywał, że dług został spłacony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powództwo przeciwegzekucyjne jest normalny powództwem, stąd pozew powinien spełniać wszelkie wymogi stawiane pismom procesowym (pozwom) – należy wskazać powoda (dłużnika) oraz pozwanego (wierzyciela), wraz ze wskazaniem ich danych i adresów. Ponad to należy uiścić opłatę sądową, a także dołączyć do pozwu odpowiednią ilość odpisów pozwu wraz z załącznikami.

Zobacz również serwis: Windykacja

Termin złożenia powództwa

Powództwo przeciwegzekucyjne może być złożone w każdym czasie, gdy już prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Jego złożenie jest możliwe także przed wszczęciem egzekucji, ale tylko w sytuacji, gdy wyrokowi (innemu orzeczeniu sądu) nadana została już klauzula wykonalności, albowiem już wówczas istnieje potencjalna możliwość wszczęcie przez wierzyciela egzekucji.

Niedopuszczalnym jest złożenie powództwa przeciwegzekucyjnego po wyegzekwowaniu przez Komornika dochodzonej należności. Wówczas dłużnikowi będą przysługiwały inne środki, dzięki którym będzie mógł odzyskać wyegzekwowaną należność, która już została spłacona.

Właściwość sądu i dowody

Powództwo przeciwegzekucyjne należy wytoczyć przed sąd rzeczowo właściwym, w którego okręgu Komornik prowadzi egzekucję (Sąd Rejonowy, Sąd Okręgowy).

Jeżeli egzekucję prowadzi Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Kościerzynie, powództwo przeciwegzekucyjne do kwoty 75.000,00 zł należy złożyć w Sądzie Rejonowym w Kościerzynie.

Jeżeli egzekucji jeszcze nie wszczęto, powództwo o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności wytacza się według przepisów o właściwości ogólnej tj. wg miejsca zamieszkania/siedziby pozwanego (wierzyciela).

W pozwie powód powinien przytoczyć wszystkie zarzuty, jakie w tym czasie mógł zgłosić, pod rygorem utraty prawa korzystania z nich w dalszym postępowaniu (tzw. prekluzja dowodowa).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA