REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powództwo przeciwegzekucyjne a spłacony dług

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Powództwo przeciwegzekucyjne jest normalny powództwem, stąd pozew powinien spełniać wszelkie wymogi stawiane pismom procesowym
Powództwo przeciwegzekucyjne jest normalny powództwem, stąd pozew powinien spełniać wszelkie wymogi stawiane pismom procesowym

REKLAMA

REKLAMA

Kilka lat temu miałem duże problemy finansowe, ostatecznie wierzyciele wystąpili przeciwko mnie na drogę sądową, a następnie cześć z nich skierowała sprawy do Komornika. Egzekucje były w pełni skuteczne, jednakże obecnie jeden z wierzycieli, który nie prowadził sprawy u Komornika, a któremu spłaciłem cały dług z pominięciem Komornika, ponownie domaga się spłaty tego samego długu.

Rozmowy z byłym wierzycielem

Sytuacja nie jest trudna. Jeżeli wierzyciel został już spłacony, a nie skierował jeszcze sprawy do Komornika, wówczas zasadnym byłoby wysłanie do niego stosownego pisma wraz z dowodami spłaty długu, gdyż zaistniała sytuacja – żądanie zapłaty długu - może być jedynie pomyłką ze strony byłego wierzyciela.

REKLAMA

Ponadto można poinformować wierzyciela, iż złożenie wniosku egzekucyjnego do Komornika spowoduje złożenie powództwa przeciwegzekucyjnego oraz stosownego zawiadomienia do Prokuratury o popełnieniu przestępstwa oszustwa.

Powództwo przeciwegzekucyjne

W świetle przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, dłużnik może w drodze w/w powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, jeżeli po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane. Gdy tytułem jest orzeczenie sądowe, dłużnik może powództwo oprzeć także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zarzut ten nie był przedmiotem rozpoznania w sprawie.

Zobacz również serwis: Przedsiębiorca w sądzie

REKLAMA

Powyższe oznacza, że jeżeli wierzycie, który został już spłacony, będzie na drodze postępowania egzekucyjnego tj. u komornika, domagał się prowadzenia egzekucji, wówczas dłużnik może bronić się poprzez złożenie wskazanego powództwa , gdzie będzie wykazywał, że dług został spłacony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powództwo przeciwegzekucyjne jest normalny powództwem, stąd pozew powinien spełniać wszelkie wymogi stawiane pismom procesowym (pozwom) – należy wskazać powoda (dłużnika) oraz pozwanego (wierzyciela), wraz ze wskazaniem ich danych i adresów. Ponad to należy uiścić opłatę sądową, a także dołączyć do pozwu odpowiednią ilość odpisów pozwu wraz z załącznikami.

Zobacz również serwis: Windykacja

Termin złożenia powództwa

Powództwo przeciwegzekucyjne może być złożone w każdym czasie, gdy już prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Jego złożenie jest możliwe także przed wszczęciem egzekucji, ale tylko w sytuacji, gdy wyrokowi (innemu orzeczeniu sądu) nadana została już klauzula wykonalności, albowiem już wówczas istnieje potencjalna możliwość wszczęcie przez wierzyciela egzekucji.

Niedopuszczalnym jest złożenie powództwa przeciwegzekucyjnego po wyegzekwowaniu przez Komornika dochodzonej należności. Wówczas dłużnikowi będą przysługiwały inne środki, dzięki którym będzie mógł odzyskać wyegzekwowaną należność, która już została spłacona.

Właściwość sądu i dowody

Powództwo przeciwegzekucyjne należy wytoczyć przed sąd rzeczowo właściwym, w którego okręgu Komornik prowadzi egzekucję (Sąd Rejonowy, Sąd Okręgowy).

Jeżeli egzekucję prowadzi Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Kościerzynie, powództwo przeciwegzekucyjne do kwoty 75.000,00 zł należy złożyć w Sądzie Rejonowym w Kościerzynie.

Jeżeli egzekucji jeszcze nie wszczęto, powództwo o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności wytacza się według przepisów o właściwości ogólnej tj. wg miejsca zamieszkania/siedziby pozwanego (wierzyciela).

W pozwie powód powinien przytoczyć wszystkie zarzuty, jakie w tym czasie mógł zgłosić, pod rygorem utraty prawa korzystania z nich w dalszym postępowaniu (tzw. prekluzja dowodowa).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA