REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powództwo przeciwegzekucyjne a spłacony dług

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Powództwo przeciwegzekucyjne jest normalny powództwem, stąd pozew powinien spełniać wszelkie wymogi stawiane pismom procesowym
Powództwo przeciwegzekucyjne jest normalny powództwem, stąd pozew powinien spełniać wszelkie wymogi stawiane pismom procesowym

REKLAMA

REKLAMA

Kilka lat temu miałem duże problemy finansowe, ostatecznie wierzyciele wystąpili przeciwko mnie na drogę sądową, a następnie cześć z nich skierowała sprawy do Komornika. Egzekucje były w pełni skuteczne, jednakże obecnie jeden z wierzycieli, który nie prowadził sprawy u Komornika, a któremu spłaciłem cały dług z pominięciem Komornika, ponownie domaga się spłaty tego samego długu.

Rozmowy z byłym wierzycielem

Sytuacja nie jest trudna. Jeżeli wierzyciel został już spłacony, a nie skierował jeszcze sprawy do Komornika, wówczas zasadnym byłoby wysłanie do niego stosownego pisma wraz z dowodami spłaty długu, gdyż zaistniała sytuacja – żądanie zapłaty długu - może być jedynie pomyłką ze strony byłego wierzyciela.

REKLAMA

Ponadto można poinformować wierzyciela, iż złożenie wniosku egzekucyjnego do Komornika spowoduje złożenie powództwa przeciwegzekucyjnego oraz stosownego zawiadomienia do Prokuratury o popełnieniu przestępstwa oszustwa.

Powództwo przeciwegzekucyjne

W świetle przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, dłużnik może w drodze w/w powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, jeżeli po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane. Gdy tytułem jest orzeczenie sądowe, dłużnik może powództwo oprzeć także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zarzut ten nie był przedmiotem rozpoznania w sprawie.

Zobacz również serwis: Przedsiębiorca w sądzie

REKLAMA

Powyższe oznacza, że jeżeli wierzycie, który został już spłacony, będzie na drodze postępowania egzekucyjnego tj. u komornika, domagał się prowadzenia egzekucji, wówczas dłużnik może bronić się poprzez złożenie wskazanego powództwa , gdzie będzie wykazywał, że dług został spłacony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powództwo przeciwegzekucyjne jest normalny powództwem, stąd pozew powinien spełniać wszelkie wymogi stawiane pismom procesowym (pozwom) – należy wskazać powoda (dłużnika) oraz pozwanego (wierzyciela), wraz ze wskazaniem ich danych i adresów. Ponad to należy uiścić opłatę sądową, a także dołączyć do pozwu odpowiednią ilość odpisów pozwu wraz z załącznikami.

Zobacz również serwis: Windykacja

Termin złożenia powództwa

Powództwo przeciwegzekucyjne może być złożone w każdym czasie, gdy już prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Jego złożenie jest możliwe także przed wszczęciem egzekucji, ale tylko w sytuacji, gdy wyrokowi (innemu orzeczeniu sądu) nadana została już klauzula wykonalności, albowiem już wówczas istnieje potencjalna możliwość wszczęcie przez wierzyciela egzekucji.

Niedopuszczalnym jest złożenie powództwa przeciwegzekucyjnego po wyegzekwowaniu przez Komornika dochodzonej należności. Wówczas dłużnikowi będą przysługiwały inne środki, dzięki którym będzie mógł odzyskać wyegzekwowaną należność, która już została spłacona.

Właściwość sądu i dowody

Powództwo przeciwegzekucyjne należy wytoczyć przed sąd rzeczowo właściwym, w którego okręgu Komornik prowadzi egzekucję (Sąd Rejonowy, Sąd Okręgowy).

Jeżeli egzekucję prowadzi Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Kościerzynie, powództwo przeciwegzekucyjne do kwoty 75.000,00 zł należy złożyć w Sądzie Rejonowym w Kościerzynie.

Jeżeli egzekucji jeszcze nie wszczęto, powództwo o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności wytacza się według przepisów o właściwości ogólnej tj. wg miejsca zamieszkania/siedziby pozwanego (wierzyciela).

W pozwie powód powinien przytoczyć wszystkie zarzuty, jakie w tym czasie mógł zgłosić, pod rygorem utraty prawa korzystania z nich w dalszym postępowaniu (tzw. prekluzja dowodowa).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

REKLAMA

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

REKLAMA

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA