REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Za dokonanie eksmisji komornik pobiera opłatę stałą w wysokości 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każdą izbę, z której dłużnik ma być eksmitowany (obecnie to 910,15zł za każdą izbę).
Za dokonanie eksmisji komornik pobiera opłatę stałą w wysokości 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każdą izbę, z której dłużnik ma być eksmitowany (obecnie to 910,15zł za każdą izbę).

REKLAMA

REKLAMA

Przez eksmisję należy rozumieć przymusowe opróżnienie z osób i rzeczy lokalu służącego dłużnikowi do celów mieszkalnych. Przepisy nie przewidują eksmisji „na bruk” nawet w przypadku, gdy dłużnikowi nie przydzielono żadnego lokalu socjalnego.

Eksmisja może nastąpić tylko do lokalu socjalnego lub pomieszczenia tymczasowego. Komornik może prowadzić eksmisję tylko tych osób, które są wymienione w wyroku.

REKLAMA

Za dokonanie eksmisji komornik pobiera opłatę stałą w wysokości 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każdą izbę, z której dłużnik ma być eksmitowany (obecnie to 910,15zł za każdą izbę).

Przeprowadzenie eksmisji uzależnione jest od uiszczenia na rzecz komornika tej opłaty. W przypadku, gdy egzekucja z majątku dłużnika jest skuteczna powyższe koszty ściąga komornik i przekazuje je wierzycielowi. W przypadku zaś, gdy egzekucja jest bezskuteczna koszty te pokrywa wierzyciel.

Jeżeli z wyroku nie wynika, że dłużnikowi przysługuje prawo do lokalu socjalnego lub zamiennego to komornik wysłuchuje dłużnika w celu ustalenia jego sytuacji rodzinnej i majątkowej oraz ustalenia czy dłużnikowi przysługuje prawo do innego lokalu lub pomieszczenia, gdzie mógłby zamieszkać.

Zobacz: Jak skutecznie przeprowadzić eksmisję?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomieszczenie tymczasowe

Komornik występuje do gminy o wskazanie dla dłużnika tymczasowego pomieszczenia, jeżeli:

  • dłużnikowi nie przysługuje prawo do innego lokalu lub pomieszczenia, gdzie mógłby zamieszkać,
  • dłużnik nie znalazł takiego lokalu lub pomieszczenia,
  • wierzyciel nie wskazał tymczasowego pomieszczenia.

Pomieszczenie tymczasowe powinno:
1. nadawać się do zamieszkania,
2. zapewniać, co najmniej 5 metrów kwadratowych na osobę,
3. znajdować się w tej samej miejscowości lub pobliskiej, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osoby eksmitowanej,
4. posiadać dostęp do źródła wody i do ustępu (nawet, gdy znajdują się poza budynkiem),
5. posiadać oświetlenie naturalne i elektryczne,
6. posiadać możliwość ogrzewania,
7. posiadać niezawilgocone przegrody budowlane,
8. zapewniać możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków.

Zobacz: Eksmisja przy najmie okazjonalnym

Jeżeli pomieszczenie tymczasowe nie spełnia któregokolwiek z wymogów komornik nie powinien dokonać eksmisji. Przed przystąpieniem do eksmisji komornik wzywa dłużnika do dobrowolnego opuszczenia lokalu w wyznaczonym stosownie do okoliczności terminie pod rygorem przymusowej egzekucji. W wezwaniu komornik oznaczy lokal socjalny lub pomieszczenie tymczasowe, do którego ma być dokonana eksmisja.

Eksmisja

REKLAMA

Eksmisja powinna być odpowiednio przygotowana, gdyż w przeciwnym wypadku komornik może odmówić jej przeprowadzenia. Przyjmuje się, że powinna być zapewniona: możliwość wejścia do pomieszczenia (pomoc ślusarza), asysta osób niezbędnych do wynoszenia i pakowania rzeczy dłużnika, środki transportu dla dłużnika i jego rzeczy. Osoby i środki niezbędne do przeprowadzenia eksmisji może zapewnić wierzyciel we własnym zakresie. W przypadku, gdy tego nie zrobi ich zapewnienia dokona komornik.

Wiąże się to jednak z dodatkowymi wydatkami, które w przypadku brak możliwości ich wyegzekwowania od dłużnika będzie pokrywał wierzyciel. Komornik eksmisję wykonuje w asyście Policji i w obecności wierzyciela. Nie jest konieczna obecność dłużnika. Nieobecność wierzyciela powoduje, że komornik nie przystępuje do eksmisji. Z przebiegu eksmisji powinien być sporządzony szczegółowy protokół.

REKLAMA

W razie potrzeby komornik powinien dokonać eksmisji w obecności świadków. W celu wykonania eksmisji komornik może zarządzić przymusowe otwarcie mieszkania/lokalu dłużnika, a także zastosowanie środków przymusu bezpośredniego w celu przełamania biernego lub czynnego oporu dłużnika. Komornik usuwa ruchomości znajdujące się w pomieszczeniu i oddaje je dłużnikowi lub, gdy nie jest on obecny jego domownikowi albo ustanowionemu dozorcy.

Wierzyciel Jan K. złożył do komornika wniosek o eksmisję dłużników: Piotra, Macieja, Franciszka i Józefy L. We wniosku wierzyciel wskazał pomieszczenie tymczasowe dla dłużników, które ma 18 metrów kwadratowych. W toku postępowania komornik ustalił, iż dłużnicy nie dysponują żadnym innym lokalem, gdzie mogliby zamieszkać, ich sytuacja finansowa nie pozwala na wynajęcie żadnego lokalu. Z uwagi na fakt, iż dłużnicy nie wyrazili zgody na eksmisję do pomieszczenia wskazanego przez wierzyciela (brak wymaganych 5 metrów kwadratowych na osobę) komornik zwrócił się do niego o wskazanie innego pomieszczenia lub lokalu socjalnego. Wierzyciel nie dysponuje innym lokalem i dlatego też komornik wystąpił do gminy o wskazanie lokalu, do którego ma nastąpić eksmisja. Gmina odpowiedziała, że nie posiada żadnego takiego lokalu. W związku z tym komornik zawiesił postępowanie egzekucyjne o eksmisję do czasu, gdy wierzyciel lub gmina znajdą odpowiedni lokal albo lokal taki znajda sami dłużnicy. W przypadku, gdy lokal taki nie zostanie wskazany komornikowi w ciągu roku od momentu zawieszenia postępowanie egzekucyjne o eksmisję może ulec umorzeniu z mocy prawa.

1. Brak lokalu socjalnego lub pomieszczenia tymczasowego dla dłużnika spowoduje zawieszenie postępowania egzekucyjnego i w przypadku jego niepodjęcia umorzeniem postępowania z mocy prawa.
2. Istnieje możliwość by pomieszczenie tymczasowe nie spełniało wymogów określonych w pkt. 2 i 3 jeżeli zgodzi się na to eksmitowany
3. Jeżeli eksmitowane mają być osoby małoletnie lub ubezwłasnowolnione to przed przystąpieniem do eksmisji komornik powinien poinformować sąd rodzinny, który określi dalsze miejsce pobytu tych osób.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA