Jak skutecznie przeprowadzić eksmisję?
REKLAMA
REKLAMA
Po złożeniu przez wierzyciela wniosku o eksmisję (czyli wniosku egzekucyjnego), komornik występuje do gminy, aby ta wskazała pomieszczenie tymczasowe dla osoby, która ma być eksmitowana.
REKLAMA
Oczywistym jest, iż gmina takiego pomieszczenia nie wskaże, gdyż go nie będzie posiadała. Z tego tytułu do gminy nie można będzie kierować żadnych roszczeń odszkodowawczych, w przeciwieństwie do sytuacji, gdy gmina ma obowiązek wskazać lokal socjalny – wówczas można dochodzić odszkodowania.
Co zrobić, by uczynić eksmisję skuteczną
W takiej sytuacji inicjatywa leży w rękach wierzyciela, który musi sam znaleźć pomieszczenie tymczasowe, do którego będzie można eksmitować dłużnika. Sytuacja nie jest prosta, ale nie jest też beznadziejna. Co oczywiste, wierzyciele takimi pomieszczeniami nie dysponują, więc należy takie pomieszczenie wynająć.
Kontakt z komornikiem
REKLAMA
W pierwszej kolejności wierzyciel winien udać się do komornika, któremu chce zlecić przeprowadzenie sprawy o eksmisję. Wierzyciel musi dowiedzieć się, czy dany komornik dokona eksmisji do lokalu, który zostanie wynajęty przez wierzyciela na określony czas.
Teoretycznie brak jest przeszkód, aby eksmisja wykonana została do lokalu wynajętego, niemniej niektórzy komornicy, jak i sądy uważają, że lokal wynajęty nie spełnia przesłanek pomieszczenia tymczasowego, gdyż umowa najmu trwa jedynie określony czas. Trudno określić, dlaczego takie jest podejście niektórych organów egzekucyjnych, gdyż z pojęcia tymczasowości pomieszczenia wynika, iż dłużnik nie ma mieszkać w nim całe życie, a jedynie określony czas.
Zobacz również serwis: Najem i dzierżawa
Znalezienie lokalu do wynajęcia
Jeżeli określony komornik wyrazi zgodę na dokonanie eksmisji do lokalu wynajętego przez wierzyciela, koniecznym jest znalezienie takiego lokalu. Teoretycznie może wydawać się to trudne, praktycznie jednak nie będzie z tym większego problemu.
Wynajmującego wypada oczywiście uprzedzić, iż lokal będzie przeznaczony do wykonania wyroku eksmisyjnego, co dobrze jest zawrzeć w samej umowie najmu, aby później nie narazić się na nieprzyjemności ze strony wynajmującego.
Umowę należy zawrzeć na czas określony np. 3 miesięcy, co również uprzednio należy ustalić z komornikiem, by nie uznał on, że umowa ta zawarta została na zbyt krótki okres.
Zobacz również serwis: Egzekucja należności niepieniężnych
Eksmisja
Tak przygotowany wierzyciel nie powinien obawiać się, iż dłużnik nie zostanie eksmitowany. Niemniej wierzyciel musi pamiętać, że mimo iż należy mu się zwrot kosztów uiszczonych komornikowi na przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego, to jednak nie będzie mógł domagać się wyegzekwowania kosztów poniesionych na wynajęcie pomieszczenia, do którego będą eksmitowani dłużnicy.
Pamiętać także należy, iż są komornicy, którzy dokonają eksmisji do hotelu albo i schroniska, co jest rozwiązaniem niezwykle korzystnym dla wierzyciela.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.