REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak skutecznie przeprowadzić eksmisję?

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Umowę należy zawrzeć na czas określony np. 3 miesięcy, co również uprzednio należy ustalić z komornikiem, by nie uznał on, że umowa ta zawarta została na zbyt krótki okres.
Umowę należy zawrzeć na czas określony np. 3 miesięcy, co również uprzednio należy ustalić z komornikiem, by nie uznał on, że umowa ta zawarta została na zbyt krótki okres.

REKLAMA

REKLAMA

Zasadą od lat obowiązującą w polskim prawie jest, iż nie można wykonywać eksmisji na tzw. bruk. Jeżeli w wyroku orzekającym eksmisję Sąd nie orzekł o uprawnieniu pozwanego – osoby mającej być eksmitowaną – do lokalu socjalnego, wówczas eksmisja możliwa jest jedynie do innego lokalu, zwanego pomieszczeniem tymczasowym.

Po złożeniu przez wierzyciela wniosku o eksmisję (czyli wniosku egzekucyjnego), komornik występuje do gminy, aby ta wskazała pomieszczenie tymczasowe dla osoby, która ma być eksmitowana.

REKLAMA

Oczywistym jest, iż gmina takiego pomieszczenia nie wskaże, gdyż go nie będzie posiadała. Z tego tytułu do gminy nie można będzie kierować żadnych roszczeń odszkodowawczych, w przeciwieństwie do sytuacji, gdy gmina ma obowiązek wskazać lokal socjalny – wówczas można dochodzić odszkodowania.

Co zrobić, by uczynić eksmisję skuteczną

W takiej sytuacji inicjatywa leży w rękach wierzyciela, który musi sam znaleźć pomieszczenie tymczasowe, do którego będzie można eksmitować dłużnika. Sytuacja nie jest prosta, ale nie jest też beznadziejna. Co oczywiste, wierzyciele takimi pomieszczeniami nie dysponują, więc należy takie pomieszczenie wynająć.

Kontakt z komornikiem

REKLAMA

W pierwszej kolejności wierzyciel winien udać się do komornika, któremu chce zlecić przeprowadzenie sprawy o eksmisję. Wierzyciel musi dowiedzieć się, czy dany komornik dokona eksmisji do lokalu, który zostanie wynajęty przez wierzyciela na określony czas.

Teoretycznie brak jest przeszkód, aby eksmisja wykonana została do lokalu wynajętego, niemniej niektórzy komornicy, jak i sądy uważają, że lokal wynajęty nie spełnia przesłanek pomieszczenia tymczasowego, gdyż umowa najmu trwa jedynie określony czas. Trudno określić, dlaczego takie jest podejście niektórych organów egzekucyjnych, gdyż z pojęcia tymczasowości pomieszczenia wynika, iż dłużnik nie ma mieszkać w nim całe życie, a jedynie określony czas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Najem i dzierżawa

Znalezienie lokalu do wynajęcia

Jeżeli określony komornik wyrazi zgodę na dokonanie eksmisji do lokalu wynajętego przez wierzyciela, koniecznym jest znalezienie takiego lokalu. Teoretycznie może wydawać się to trudne, praktycznie jednak nie będzie z tym większego problemu.

Wynajmującego wypada oczywiście uprzedzić, iż lokal będzie przeznaczony do wykonania wyroku eksmisyjnego, co dobrze jest zawrzeć w samej umowie najmu, aby później nie narazić się na nieprzyjemności ze strony wynajmującego.

Umowę należy zawrzeć na czas określony np. 3 miesięcy, co również uprzednio należy ustalić z komornikiem, by nie uznał on, że umowa ta zawarta została na zbyt krótki okres.

Zobacz również serwis: Egzekucja należności niepieniężnych

Eksmisja

Tak przygotowany wierzyciel nie powinien obawiać się, iż dłużnik nie zostanie eksmitowany. Niemniej wierzyciel musi pamiętać, że mimo iż należy mu się zwrot kosztów uiszczonych komornikowi na przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego, to jednak nie będzie mógł domagać się wyegzekwowania kosztów poniesionych na wynajęcie pomieszczenia, do którego będą eksmitowani dłużnicy.

Pamiętać także należy, iż są komornicy, którzy dokonają eksmisji do hotelu albo i schroniska, co jest rozwiązaniem niezwykle korzystnym dla wierzyciela.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA