REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak skutecznie przeprowadzić eksmisję?

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Umowę należy zawrzeć na czas określony np. 3 miesięcy, co również uprzednio należy ustalić z komornikiem, by nie uznał on, że umowa ta zawarta została na zbyt krótki okres.
Umowę należy zawrzeć na czas określony np. 3 miesięcy, co również uprzednio należy ustalić z komornikiem, by nie uznał on, że umowa ta zawarta została na zbyt krótki okres.

REKLAMA

REKLAMA

Zasadą od lat obowiązującą w polskim prawie jest, iż nie można wykonywać eksmisji na tzw. bruk. Jeżeli w wyroku orzekającym eksmisję Sąd nie orzekł o uprawnieniu pozwanego – osoby mającej być eksmitowaną – do lokalu socjalnego, wówczas eksmisja możliwa jest jedynie do innego lokalu, zwanego pomieszczeniem tymczasowym.

Po złożeniu przez wierzyciela wniosku o eksmisję (czyli wniosku egzekucyjnego), komornik występuje do gminy, aby ta wskazała pomieszczenie tymczasowe dla osoby, która ma być eksmitowana.

REKLAMA

Oczywistym jest, iż gmina takiego pomieszczenia nie wskaże, gdyż go nie będzie posiadała. Z tego tytułu do gminy nie można będzie kierować żadnych roszczeń odszkodowawczych, w przeciwieństwie do sytuacji, gdy gmina ma obowiązek wskazać lokal socjalny – wówczas można dochodzić odszkodowania.

Co zrobić, by uczynić eksmisję skuteczną

W takiej sytuacji inicjatywa leży w rękach wierzyciela, który musi sam znaleźć pomieszczenie tymczasowe, do którego będzie można eksmitować dłużnika. Sytuacja nie jest prosta, ale nie jest też beznadziejna. Co oczywiste, wierzyciele takimi pomieszczeniami nie dysponują, więc należy takie pomieszczenie wynająć.

Kontakt z komornikiem

REKLAMA

W pierwszej kolejności wierzyciel winien udać się do komornika, któremu chce zlecić przeprowadzenie sprawy o eksmisję. Wierzyciel musi dowiedzieć się, czy dany komornik dokona eksmisji do lokalu, który zostanie wynajęty przez wierzyciela na określony czas.

Teoretycznie brak jest przeszkód, aby eksmisja wykonana została do lokalu wynajętego, niemniej niektórzy komornicy, jak i sądy uważają, że lokal wynajęty nie spełnia przesłanek pomieszczenia tymczasowego, gdyż umowa najmu trwa jedynie określony czas. Trudno określić, dlaczego takie jest podejście niektórych organów egzekucyjnych, gdyż z pojęcia tymczasowości pomieszczenia wynika, iż dłużnik nie ma mieszkać w nim całe życie, a jedynie określony czas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Najem i dzierżawa

Znalezienie lokalu do wynajęcia

Jeżeli określony komornik wyrazi zgodę na dokonanie eksmisji do lokalu wynajętego przez wierzyciela, koniecznym jest znalezienie takiego lokalu. Teoretycznie może wydawać się to trudne, praktycznie jednak nie będzie z tym większego problemu.

Wynajmującego wypada oczywiście uprzedzić, iż lokal będzie przeznaczony do wykonania wyroku eksmisyjnego, co dobrze jest zawrzeć w samej umowie najmu, aby później nie narazić się na nieprzyjemności ze strony wynajmującego.

Umowę należy zawrzeć na czas określony np. 3 miesięcy, co również uprzednio należy ustalić z komornikiem, by nie uznał on, że umowa ta zawarta została na zbyt krótki okres.

Zobacz również serwis: Egzekucja należności niepieniężnych

Eksmisja

Tak przygotowany wierzyciel nie powinien obawiać się, iż dłużnik nie zostanie eksmitowany. Niemniej wierzyciel musi pamiętać, że mimo iż należy mu się zwrot kosztów uiszczonych komornikowi na przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego, to jednak nie będzie mógł domagać się wyegzekwowania kosztów poniesionych na wynajęcie pomieszczenia, do którego będą eksmitowani dłużnicy.

Pamiętać także należy, iż są komornicy, którzy dokonają eksmisji do hotelu albo i schroniska, co jest rozwiązaniem niezwykle korzystnym dla wierzyciela.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA