| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności niepien. > Jak skutecznie przeprowadzić eksmisję?

Jak skutecznie przeprowadzić eksmisję?

Zasadą od lat obowiązującą w polskim prawie jest, iż nie można wykonywać eksmisji na tzw. bruk. Jeżeli w wyroku orzekającym eksmisję Sąd nie orzekł o uprawnieniu pozwanego – osoby mającej być eksmitowaną – do lokalu socjalnego, wówczas eksmisja możliwa jest jedynie do innego lokalu, zwanego pomieszczeniem tymczasowym.

Po złożeniu przez wierzyciela wniosku o eksmisję (czyli wniosku egzekucyjnego), komornik występuje do gminy, aby ta wskazała pomieszczenie tymczasowe dla osoby, która ma być eksmitowana.

Oczywistym jest, iż gmina takiego pomieszczenia nie wskaże, gdyż go nie będzie posiadała. Z tego tytułu do gminy nie można będzie kierować żadnych roszczeń odszkodowawczych, w przeciwieństwie do sytuacji, gdy gmina ma obowiązek wskazać lokal socjalny – wówczas można dochodzić odszkodowania.

Co zrobić, by uczynić eksmisję skuteczną

W takiej sytuacji inicjatywa leży w rękach wierzyciela, który musi sam znaleźć pomieszczenie tymczasowe, do którego będzie można eksmitować dłużnika. Sytuacja nie jest prosta, ale nie jest też beznadziejna. Co oczywiste, wierzyciele takimi pomieszczeniami nie dysponują, więc należy takie pomieszczenie wynająć.

Kontakt z komornikiem

W pierwszej kolejności wierzyciel winien udać się do komornika, któremu chce zlecić przeprowadzenie sprawy o eksmisję. Wierzyciel musi dowiedzieć się, czy dany komornik dokona eksmisji do lokalu, który zostanie wynajęty przez wierzyciela na określony czas.

Teoretycznie brak jest przeszkód, aby eksmisja wykonana została do lokalu wynajętego, niemniej niektórzy komornicy, jak i sądy uważają, że lokal wynajęty nie spełnia przesłanek pomieszczenia tymczasowego, gdyż umowa najmu trwa jedynie określony czas. Trudno określić, dlaczego takie jest podejście niektórych organów egzekucyjnych, gdyż z pojęcia tymczasowości pomieszczenia wynika, iż dłużnik nie ma mieszkać w nim całe życie, a jedynie określony czas.

Zobacz również serwis: Najem i dzierżawa

Znalezienie lokalu do wynajęcia

Jeżeli określony komornik wyrazi zgodę na dokonanie eksmisji do lokalu wynajętego przez wierzyciela, koniecznym jest znalezienie takiego lokalu. Teoretycznie może wydawać się to trudne, praktycznie jednak nie będzie z tym większego problemu.

Wynajmującego wypada oczywiście uprzedzić, iż lokal będzie przeznaczony do wykonania wyroku eksmisyjnego, co dobrze jest zawrzeć w samej umowie najmu, aby później nie narazić się na nieprzyjemności ze strony wynajmującego.

Umowę należy zawrzeć na czas określony np. 3 miesięcy, co również uprzednio należy ustalić z komornikiem, by nie uznał on, że umowa ta zawarta została na zbyt krótki okres.

Zobacz również serwis: Egzekucja należności niepieniężnych

Eksmisja

Tak przygotowany wierzyciel nie powinien obawiać się, iż dłużnik nie zostanie eksmitowany. Niemniej wierzyciel musi pamiętać, że mimo iż należy mu się zwrot kosztów uiszczonych komornikowi na przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego, to jednak nie będzie mógł domagać się wyegzekwowania kosztów poniesionych na wynajęcie pomieszczenia, do którego będą eksmitowani dłużnicy.

Pamiętać także należy, iż są komornicy, którzy dokonają eksmisji do hotelu albo i schroniska, co jest rozwiązaniem niezwykle korzystnym dla wierzyciela.

Czytaj także

Ekspert:

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowę należy zawrzeć na czas określony np. 3 miesięcy, co również uprzednio należy ustalić z komornikiem, by nie uznał on, że umowa ta zawarta została na zbyt krótki okres.
Umowę należy zawrzeć na czas określony np. 3 miesięcy, co również uprzednio należy ustalić z komornikiem, by nie uznał on, że umowa ta zawarta została na zbyt krótki okres.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Miziołek

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »