REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja czynności zastępowalnych

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
Organem egzekucyjnym czynności zastępowalnych jest sąd.
Organem egzekucyjnym czynności zastępowalnych jest sąd.

REKLAMA

REKLAMA

Egzekucja czynności zastępowalnych zmierza do zaspokojenia wierzyciela przez wymuszenie na dłużniku określonego zachowania się. Czynność zastępowalna to taka czynność, którą za dłużnika może wykonać inna osoba.

Czynności niezastępowalne

Nie można wyliczyć wszystkich czynności zastępowalnych, gdyż obowiązek ich wykonania powstaje na tle różnorodnych stanów faktycznych. Mówimy tu o czynnościach, które nie wymagają szczególnych uzdolnień czy fachowego przygotowania. Przykładowo można podać, że czynnościami zastępowalnymi mogą być prace mechaniczne, prace porządkowe czy obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego.

REKLAMA

Wszczęcie postępowania

Organem egzekucyjnym czynności zastępowalnych jest sąd. Wszczęcie tej egzekucji następuje na wniosek wierzyciela złożony do sądu rejonowego, w okręgu, którego czynność ma być wykonana (nie zawsze jest to sąd miejsca zamieszkania dłużnika). Warunkiem wszczęcia egzekucji czynności zastępowalnych jest fakt, iż w tytule egzekucyjnym nie postanowiono, że w przypadku, gdy dłużnik nie wykona tej czynności (w wyznaczonym terminie) wierzyciel będzie umocowany do jej wykonania na koszt dłużnika.

Zobacz: Jak skutecznie przeprowadzić eksmisję?

Postępowanie egzekucyjne czynności zastępowalnej składa się z dwóch etapów:

  • Wezwania dłużnika do wykonania czynności w oznaczonym terminie,
  • Umocowanie wierzyciela do dokonania czynności na koszt dłużnika.

REKLAMA

By ewentualnie móc przejść do drugiego etapu sąd musi stwierdzić, że dłużnik nie zastosował się do wezwania w wyznaczonym terminie. Sprawdzenie to jest niezbędne, gdyż w przypadku, gdy dłużnik czynność wykonał dalsze postępowania stanie się zbędne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W drugim etapie postępowania oprócz umocowania wierzyciela sąd na jego żądanie przyzna mu określoną kwotę potrzebną do wykonania czynności. Każdy etap postępowania przeprowadzany jest na podstawie oddzielnego postanowienia sądu.

W przypadku drugiego etapu postanowienie sądu może obejmować samo umocowanie wierzyciela lub umocowanie i przyznanie mu odpowiedniej kwoty.

Po wydaniu postanowienia tylko o umocowaniu wierzyciel może zwrócić się do sądu o przyznanie mu odpowiedniej kwoty (sąd wydaje wtedy kolejne postanowienie).

Zobacz: Eksmisja przy najmie okazjonalnym

W przypadku, gdy okaże się, że przyznana kwota nie jest wystarczająca, sąd na wniosek wierzyciela może przyznać mu dodatkową kwotę.

Najlepszym rozwiązaniem z uwagi na szybkość i sprawność postępowania egzekucyjnego czynności zastępowalnej jest to by wierzyciel we wniosku o wszczęcie egzekucji zawarł wszystkie żądania dotyczące z osobna każdego etapu egzekucji, tj. by wierzyciel jednocześnie złożył:

  • Wniosek o wezwanie dłużnika do wykonania czynności w wyznaczonym terminie;
  • Wniosek o udzielenie mu umocowania do wykonania czynności (po bezskutecznym upływie ww. terminu);
  • Wniosek o przyznanie mu odpowiedniej kwoty.

Jeżeli sąd dokona umocowania wierzyciela do wykonania czynności na koszt dłużnika to uprawnionym do faktycznego wykonania może być sam wierzyciel albo osoba trzecia, której wierzyciel powierzy wykonania czynności.

REKLAMA

Fakt umocowania wierzyciela może powodować, że dłużnik traci prawo do dokonania danej czynności samodzielnie. Przyjąć jednak należy, że do momentu, gdy wierzyciel (lub osoba trzecia) nie przystąpi do wykonania czynności dłużnik powinien mieć możność wykonania czynności samodzielnie.

Jest to korzystne dla obu stron: dla wierzyciela, gdyż nie musi osobiście (lub przez osobę trzecią) angażować się w wykonanie czynności i dla dłużnika gdyż uniknie dodatkowych kosztów.

Postanowienie sądu wzywające dłużnika do wykonania czynności zastępowalnej może być zaskarżone przez obie strony. Podobnie postanowienie sądu o przyznaniu wierzycielowi sumy na wykonanie czynności także podlega zaskarżeniu przez obie strony (chociaż logicznym jest, że powinien je skarżyć jedynie dłużnik).

Zobacz: Przedsiębiorca w sądzie

Jan. K. na terenie nieruchomości, której właścicielem był Antoni Z. składował swoje materiały budowlane bez zgody właściciela. Antoni Z. zwrócił się do sądu o zobowiązanie Jana K. do usunięcia materiałów w terminie miesiąca od daty uprawomocnienie się wyroku. Sąd wydał wyrok zgodnie z żądaniem Antoniego Z. Pomimo upływu wskazanego terminu Jan K. nie usunął materiałów. W związku z tym Antoni Z. zwrócił się do sądu z wnioskiem o wszczęcie egzekucji czynności zastępowalnej. We wniosku wierzyciel Antoni Z. wniósł o wezwanie dłużnika Jana K. do wykonania czynności w wyznaczonym terminie, o udzielenie mu upoważnienia do dokonania czynności na koszt dłużnika Jana K. w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu i o przyznanie mu na ten cel kwoty w wysokości 3 tys, zł. Wierzyciel Antoni Z. przedstawił zestawienie kosztów, z którego wynikało ze taka właśnie kwota jest potrzebna do usunięcia materiałów. Sąd wydał postanowienie, w którym wezwał dłużnika Jana K. do wykonania czynności w terminie 2 tygodni. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu sąd wydał postanowienie, w którym umocował wierzyciela Antoniego Z. do wykonania czynności na koszt dłużnika Jana K. i przyznał mu na ten cel kwotę 3 tys. zł. Po uprawomocnieniu się tego postanowienia wierzyciel Antoni Z. wystąpił o nadanie mu klauzuli wykonalności. Po uzyskaniu klauzuli wierzyciel Antoni Z. złożył wniosek od komornika o wyegzekwowanie wskazanej kwoty. Egzekucja okazał się skuteczna. Wierzyciel Antoni Z. dysponując kwota 3 tys. zł usunął ze swojej nieruchomości materiały budowlane dłużnika Jana K..

Po zakończeniu postępowania sąd postanowieniem powinien określić wysokość powstałych kosztów egzekucyjnych oraz wskazać stronę, która jest nimi obciążona (zgodnie z art. 770 kpc). Postanowienie sądu przyznające wierzycielowi określoną sumę pieniędzy oraz postanowienie nakazujące dłużnikowi jej zwrot (po opatrzeniu klauzulą wykonalności) stanowią tytuł wykonawczy będący ewentualne podstawą do egzekucji tych kwot w trybie egzekucji należności pieniężnych.

Na zakończenie należy odróżnić fakt zakończenia egzekucji czynności zastępowalnej od faktu zakończenia postępowania egzekucyjnego dotyczącego egzekucji czynności zastępowalnej. Wykonanie czynność zastępowalnej kończy egzekucję czynności zastępowalnej, natomiast wydanie ww. postanowienia o kosztach kończy postępowanie egzekucyjne.

1. Wierzyciel nie może zadąć odpowiedniej kwoty na wykonanie czynności, jeżeli wcześniej wykonał ją bez umocowania sądu.
2. Wierzyciel nie może żądać tylko przyznania odpowiedniej kwoty bez jednoczesnego lub wcześniejszego żądania umocowania do dokonania czynności.
3. Jeżeli sąd wezwał dłużnika do wykonania czynności a dłużnik czynność tę wykonał powinien złożyć powództwo przeciwegzekucyjne (powództwo opozycyjne z art. 840 § 1 pkt 2 kpc).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA