| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności niepien. > Egzekucja czynności zastępowalnych

Egzekucja czynności zastępowalnych

Egzekucja czynności zastępowalnych zmierza do zaspokojenia wierzyciela przez wymuszenie na dłużniku określonego zachowania się. Czynność zastępowalna to taka czynność, którą za dłużnika może wykonać inna osoba.

Czynności niezastępowalne

Nie można wyliczyć wszystkich czynności zastępowalnych, gdyż obowiązek ich wykonania powstaje na tle różnorodnych stanów faktycznych. Mówimy tu o czynnościach, które nie wymagają szczególnych uzdolnień czy fachowego przygotowania. Przykładowo można podać, że czynnościami zastępowalnymi mogą być prace mechaniczne, prace porządkowe czy obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego.

Wszczęcie postępowania

Organem egzekucyjnym czynności zastępowalnych jest sąd. Wszczęcie tej egzekucji następuje na wniosek wierzyciela złożony do sądu rejonowego, w okręgu, którego czynność ma być wykonana (nie zawsze jest to sąd miejsca zamieszkania dłużnika). Warunkiem wszczęcia egzekucji czynności zastępowalnych jest fakt, iż w tytule egzekucyjnym nie postanowiono, że w przypadku, gdy dłużnik nie wykona tej czynności (w wyznaczonym terminie) wierzyciel będzie umocowany do jej wykonania na koszt dłużnika.

Zobacz: Jak skutecznie przeprowadzić eksmisję?

Postępowanie egzekucyjne czynności zastępowalnej składa się z dwóch etapów:

  • Wezwania dłużnika do wykonania czynności w oznaczonym terminie,
  • Umocowanie wierzyciela do dokonania czynności na koszt dłużnika.

By ewentualnie móc przejść do drugiego etapu sąd musi stwierdzić, że dłużnik nie zastosował się do wezwania w wyznaczonym terminie. Sprawdzenie to jest niezbędne, gdyż w przypadku, gdy dłużnik czynność wykonał dalsze postępowania stanie się zbędne.

W drugim etapie postępowania oprócz umocowania wierzyciela sąd na jego żądanie przyzna mu określoną kwotę potrzebną do wykonania czynności. Każdy etap postępowania przeprowadzany jest na podstawie oddzielnego postanowienia sądu.

W przypadku drugiego etapu postanowienie sądu może obejmować samo umocowanie wierzyciela lub umocowanie i przyznanie mu odpowiedniej kwoty.

Po wydaniu postanowienia tylko o umocowaniu wierzyciel może zwrócić się do sądu o przyznanie mu odpowiedniej kwoty (sąd wydaje wtedy kolejne postanowienie).

Zobacz: Eksmisja przy najmie okazjonalnym

W przypadku, gdy okaże się, że przyznana kwota nie jest wystarczająca, sąd na wniosek wierzyciela może przyznać mu dodatkową kwotę.

Najlepszym rozwiązaniem z uwagi na szybkość i sprawność postępowania egzekucyjnego czynności zastępowalnej jest to by wierzyciel we wniosku o wszczęcie egzekucji zawarł wszystkie żądania dotyczące z osobna każdego etapu egzekucji, tj. by wierzyciel jednocześnie złożył:

Czytaj także

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Organem egzekucyjnym czynności zastępowalnych jest sąd.
Organem egzekucyjnym czynności zastępowalnych jest sąd.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Lech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »