reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przedsiębiorca w urzędzie > Stabilne koszty w egzekucji administracyjnej

Stabilne koszty w egzekucji administracyjnej

Od 12 lipca obowiązuje kolejna zmiana w często ostatnio nowelizowanej Ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Tym razem dotyczy ona instytucji wykonania zastępczego.

Wykonanie zastępcze jest jednym z środków przymusu, jakie wierzyciel może wykorzystać w celu wykonania obowiązku, któremu zaniechał dłużnik. W takiej sytuacji, jeśli obowiązek nie jest ściśle osobisty (tzn. powiązany bezpośrednio z osobą dłużnika), można zlecić wykonanie osobie trzeciej, na koszt i niebezpieczeństwo zobowiązanego.

Tytuł egzekucyjny

Znany kosztorys

Do tej pory ustawodawca nie ograniczał w żaden sposób wierzyciela, który mógł wybrać dowolną osobę i sposób wykonania zaniechanego obowiązku. Od kilku dni na organ egzekucyjny został nałożony jednak dodatkowy obowiązek, wprowadzony art. 128a Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – wraz z doręczeniem postanowienia zobowiązanemu doręcza się także przybliżony kosztorys wykonania zastępczego.

Jak wszcząć egzekucję?

Jest to rozwiązanie mogące znacznie wpłynąć na sytuację dłużnika. Z jednej strony informacja ta może podziałać jako motywacja do samodzielnego wykonania zaniechanego obowiązku, z drugiej strony nawet w razie dalszego uchylania się zobowiązany nie zostanie zaskoczony zbyt wysokim względem swoich oczekiwań rachunkiem, co zdarzało się przed wejściem w życie nowelizacji.

Inne prawa dłużnika

Nie ulegają zmianom przepisy mówiące o możliwości wymagania od dłużnika zaliczek na poczet wykonania zastępczego. W razie odmowy udzielenia zaliczki kwota ta może być egzekwowana w drodze egzekucji administracyjnej. W dalszym ciągu dłużnik może także nadzorować pracę wykonywaną przez osobę, której powierzono wykonanie zastępcze, jak również może on składać wnioski i uwagi dotyczące tego wykonania do organu egzekucyjnego. Wykonawca ponosi bezpośrednią odpowiedzialność przed dłużnikiem za wykonaną pracę.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W egzekucji administracyjnej nie obciążą dłużnika jeszcze inne koszty – te związane z wysłaniem upomnienia. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów wierzyciel jest zobowiązany wysyłać upomnienie tylko wówczas, gdy dochodzone zobowiązanie dziesięciokrotnie przekracza koszt doręczenia. Zmiana ta ma zapobiec sztucznemu podnoszeniu kosztów egzekucji i chronić dłużnika przed zobowiązaniami, których kierując się regułą rozsądku można uniknąć. Dodatkowo wierzycielowi udostępniono inne, bezpłatne formy kontaktu z dłużnikiem, jak przykładowo korzystanie ze środków komunikacji elektronicznej.

Wprowadzona nowelizacja jest jedną z wielu ostatnio proponowanych na polu egzekucji administracyjnej. Poprzednie zmiany dotyczyły, między innymi, zawieszenia z urzędu postępowania egzekucyjnego w którym dłużnik podniósł zarzut, oraz zrównania możliwości prowadzenia egzekucji z nieruchomości z innymi formami egzekucji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama