REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
Prawo/ Fot. Fotolia
Prawo/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do tej pory podniesienie zarzutu przez dłużnika nie wstrzymywało biegu egzekucji, działo się to wyłącznie w drodze osobnej decyzji organu, w uzasadnionych przypadkach. Zmiana z końca roku 2013 r. sprawiła, że postępowanie egzekucyjne zawieszane jest automatycznie z chwilą podniesienia zarzutu.

Możliwość podniesienia zarzutu przez dłużnika jest jego kluczową aktywnością w postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Jest to moment, w którym dłużnik nie tylko może skontrolować cały tytuł wykonawczy wystawiony przez wierzyciela, lecz również uznać, że wierzyciel wskazał złą osobę albo należność została już uiszczona. Do zeszłego roku nawet tak poważne zarzuty nie wstrzymywały całości czynności egzekucyjnych, z wyjątkiem sytuacji w której taką decyzję wydał organ prowadzący egzekucję. Wprowadzona zmiana jest paradoksalnie dużym usprawnieniem i ułatwieniem całego postępowania egzekucyjnego.

REKLAMA

Jak wszcząć egzekucję?

Korzyści dłużnika

Automatyczne zawieszenie postępowania nie pozwala na prowadzenie dalszych czynności egzekucyjnych. Oznacza to, że dłużnik wskazany w tytule wykonawczym w dalszym ciągu może wykonywać swoją działalność i swobodnie rozporządzać swoim majątkiem (o ile na jakimś składniku nie dokonano zabezpieczenia). Widać tutaj dużą troskę ustawodawcy o interesy dłużnika, jednak tym przepisem uniemożliwił on jednocześnie dokonywania czynności, które następnie trzeba będzie cofnąć, lub, jeśli nie będzie to możliwe, wypłacić odszkodowanie. Jest to rozwiązanie ekonomiczne nie tylko pod względem czasowym dla całego postępowania – mimo początkowego zawieszenia, co wydawać by się mogło może prowadzić do przedłużenia – ale i finansowym, gdyż unika się czasem kosztownej restytucji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Uprawnienia wierzyciela

Nowelizacja nie pozostaje jednak całkowicie bezlitosna dla uprawnień wierzyciela – art. 35 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji przewiduje również możliwość wystąpienia przez wierzyciela z wnioskiem o podjęcie postępowania po zapoznaniu się z treścią zarzutu. Chroni to jego interesy w przypadku, w którym dłużnik celowo chciałby prowadzić do przedłużenia egzekucji, podnosząc oczywiście bezprzedmiotowe zarzuty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czego dotyczy egzekucja administracyjna?

Postępowanie egzekucyjne w administracji dotyczy większości należności podatkowych, należności z zakresu prawa pracy, grzywien i innych kar pieniężnych i innych zaległości wobec właściwych organów. Szerokie spektrum obowiązywania tej procedury tym bardziej wskazuje na słuszność omawianej nowelizacji, gdyż w znacznym stopniu wyeliminuje ryzyko popełniania błędów przy prowadzeniu egzekucji.

Egzekucja w administracji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA