Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji
REKLAMA
REKLAMA
Możliwość podniesienia zarzutu przez dłużnika jest jego kluczową aktywnością w postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Jest to moment, w którym dłużnik nie tylko może skontrolować cały tytuł wykonawczy wystawiony przez wierzyciela, lecz również uznać, że wierzyciel wskazał złą osobę albo należność została już uiszczona. Do zeszłego roku nawet tak poważne zarzuty nie wstrzymywały całości czynności egzekucyjnych, z wyjątkiem sytuacji w której taką decyzję wydał organ prowadzący egzekucję. Wprowadzona zmiana jest paradoksalnie dużym usprawnieniem i ułatwieniem całego postępowania egzekucyjnego.
REKLAMA
Korzyści dłużnika
Automatyczne zawieszenie postępowania nie pozwala na prowadzenie dalszych czynności egzekucyjnych. Oznacza to, że dłużnik wskazany w tytule wykonawczym w dalszym ciągu może wykonywać swoją działalność i swobodnie rozporządzać swoim majątkiem (o ile na jakimś składniku nie dokonano zabezpieczenia). Widać tutaj dużą troskę ustawodawcy o interesy dłużnika, jednak tym przepisem uniemożliwił on jednocześnie dokonywania czynności, które następnie trzeba będzie cofnąć, lub, jeśli nie będzie to możliwe, wypłacić odszkodowanie. Jest to rozwiązanie ekonomiczne nie tylko pod względem czasowym dla całego postępowania – mimo początkowego zawieszenia, co wydawać by się mogło może prowadzić do przedłużenia – ale i finansowym, gdyż unika się czasem kosztownej restytucji.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Uprawnienia wierzyciela
Nowelizacja nie pozostaje jednak całkowicie bezlitosna dla uprawnień wierzyciela – art. 35 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji przewiduje również możliwość wystąpienia przez wierzyciela z wnioskiem o podjęcie postępowania po zapoznaniu się z treścią zarzutu. Chroni to jego interesy w przypadku, w którym dłużnik celowo chciałby prowadzić do przedłużenia egzekucji, podnosząc oczywiście bezprzedmiotowe zarzuty.
Czego dotyczy egzekucja administracyjna?
Postępowanie egzekucyjne w administracji dotyczy większości należności podatkowych, należności z zakresu prawa pracy, grzywien i innych kar pieniężnych i innych zaległości wobec właściwych organów. Szerokie spektrum obowiązywania tej procedury tym bardziej wskazuje na słuszność omawianej nowelizacji, gdyż w znacznym stopniu wyeliminuje ryzyko popełniania błędów przy prowadzeniu egzekucji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.