REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
Prawo/ Fot. Fotolia
Prawo/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do tej pory podniesienie zarzutu przez dłużnika nie wstrzymywało biegu egzekucji, działo się to wyłącznie w drodze osobnej decyzji organu, w uzasadnionych przypadkach. Zmiana z końca roku 2013 r. sprawiła, że postępowanie egzekucyjne zawieszane jest automatycznie z chwilą podniesienia zarzutu.

Możliwość podniesienia zarzutu przez dłużnika jest jego kluczową aktywnością w postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Jest to moment, w którym dłużnik nie tylko może skontrolować cały tytuł wykonawczy wystawiony przez wierzyciela, lecz również uznać, że wierzyciel wskazał złą osobę albo należność została już uiszczona. Do zeszłego roku nawet tak poważne zarzuty nie wstrzymywały całości czynności egzekucyjnych, z wyjątkiem sytuacji w której taką decyzję wydał organ prowadzący egzekucję. Wprowadzona zmiana jest paradoksalnie dużym usprawnieniem i ułatwieniem całego postępowania egzekucyjnego.

REKLAMA

Jak wszcząć egzekucję?

Korzyści dłużnika

Automatyczne zawieszenie postępowania nie pozwala na prowadzenie dalszych czynności egzekucyjnych. Oznacza to, że dłużnik wskazany w tytule wykonawczym w dalszym ciągu może wykonywać swoją działalność i swobodnie rozporządzać swoim majątkiem (o ile na jakimś składniku nie dokonano zabezpieczenia). Widać tutaj dużą troskę ustawodawcy o interesy dłużnika, jednak tym przepisem uniemożliwił on jednocześnie dokonywania czynności, które następnie trzeba będzie cofnąć, lub, jeśli nie będzie to możliwe, wypłacić odszkodowanie. Jest to rozwiązanie ekonomiczne nie tylko pod względem czasowym dla całego postępowania – mimo początkowego zawieszenia, co wydawać by się mogło może prowadzić do przedłużenia – ale i finansowym, gdyż unika się czasem kosztownej restytucji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Uprawnienia wierzyciela

Nowelizacja nie pozostaje jednak całkowicie bezlitosna dla uprawnień wierzyciela – art. 35 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji przewiduje również możliwość wystąpienia przez wierzyciela z wnioskiem o podjęcie postępowania po zapoznaniu się z treścią zarzutu. Chroni to jego interesy w przypadku, w którym dłużnik celowo chciałby prowadzić do przedłużenia egzekucji, podnosząc oczywiście bezprzedmiotowe zarzuty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czego dotyczy egzekucja administracyjna?

Postępowanie egzekucyjne w administracji dotyczy większości należności podatkowych, należności z zakresu prawa pracy, grzywien i innych kar pieniężnych i innych zaległości wobec właściwych organów. Szerokie spektrum obowiązywania tej procedury tym bardziej wskazuje na słuszność omawianej nowelizacji, gdyż w znacznym stopniu wyeliminuje ryzyko popełniania błędów przy prowadzeniu egzekucji.

Egzekucja w administracji

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA