| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności niepien. > Egzekucja obowiązku wydania ruchomości

Egzekucja obowiązku wydania ruchomości

Egzekucja świadczeń niepieniężnych ma na celu uzyskanie od dłużnika określonego zachowania się bądź uzyskanie od niego oznaczonej rzeczy. Przedmiotem tego typu egzekucji jest ruchomość (rzecz).

Ruchomość podlegająca wydaniu powinna być tak opisana w tytule wykonawczym (w wyroku, postanowieniu sądu itp.), aby nie było żadnych wątpliwości, co ma być odebrane dłużnikowi i wydane wierzycielowi. W razie wątpliwości należy zwrócić się do sądu, który wydał wyrok, aby rozstrzygnął wątpliwości, co do jego treści.

Egzekucja polega na przymusowym odebraniu rzeczy dłużnikowi i wydaniu jej wierzycielowi.

Organem egzekucyjnym, który prowadzi egzekucję wydania ruchomości jest komornik. Właściwy miejscowo z zasady jest ten komornik w rewirze, którego znajduje się rzecz podlegająca wydaniu.

Zobacz: Kiedy komornik zobowiązany jest zawiesić postępowanie egzekucyjne?

Komornik

Przed przystąpieniem do odebrania ruchomości komornik obowiązany jest doręczyć dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, a także na żądanie dłużnika okazać mu tytuł wykonawczy. Komornik nie musi wzywać dłużnika do dobrowolnego wydania ruchomości i może od razu po doręczeniu mu zawiadomienia, o którym mowa wcześniej przystąpić do odebrania rzeczy.

Z odebrania rzeczy komornik ma obowiązek sporządzić dokładny protokół, w którym musi znaleźć się m.in. dokładne oznaczenie rzeczy, wzmianka o jej wydaniu wierzycielowi i jego pokwitowanie odbioru rzeczy. Gdy komornik nie znajdzie rzeczy ruchomej podlegającej wydaniu u dłużnika sporządza protokół dotyczący tego faktu.

Jeżeli cel egzekucji tego wymaga (czyli odnalezienie rzeczy i wydanie jej wierzycielowi) komornik może zarządzić otwarcie mieszkania i innych pomieszczeń dłużnika, jak i zarządzić przeszukanie jego rzeczy, mieszkania i innych pomieszczeń. Ponadto komornik może przeszukać odzież, którą dłużnik ma na sobie.

Zobacz: Czy przy najmie okazjonalnym można eksmitować?

Jeżeli komornik zauważy, że dłużnik oddał poszukiwany przedmiot innej osobie także odzież, która ma ta osoba na sobie może być przeszukana przez komornika. Przeszukania odzieży na danej osobie dokonuje osoba tej samej płci. W przypadku sporu pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, co do tego czy podlegająca odebraniu rzecz jest tożsama z tą, którą dłużnik zgodnie z tytułem wykonawczym ma wydać wierzycielowi spór ten od razu rozstrzyga komornik. Rozstrzygniecie komornika może być zaskarżone przez każdą ze stron (w drodze skargi na czynności komornika).

Problemy z wydaniem

W trakcie prowadzenia egzekucji może okazać się, że nie jest możliwe niezwłoczne (tj. bez zbędnej zwłoki) fizyczne przejęcie ruchomości bezpośrednio przez wierzyciela. Tak sytuacja może mieć miejsce, np. gdy wydaniu podlega maszyna znacznych rozmiarów lub samochód.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »