REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powództwa o ograniczenie egzekucji i zwolnienie zajętej rzeczy od egzekucji

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
Kiedy można złożyć powództwo opozycyjne?
Kiedy można złożyć powództwo opozycyjne?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Powództwo o ograniczenie egzekucji i powództwo o zwolnienie zajętej rzeczy od egzekucji nazywamy powództwami przeciwegzekucyjnymi. Są to środki obrony przeciw egzekucji.

Powództwa te są rozpoznawane przez sąd - w okręgu, którego prowadzi się egzekucję - w drodze procesu. Ważne jest to, że w pozwie należy przytoczyć wszystkie zarzuty pod rygorem utraty możności powoływania się na nie w dalszym postępowaniu. Na wniosek powoda sąd może zawiesić prowadzoną egzekucję do czasu rozpoznania powództwa.

REKLAMA

Powództwa przeciwegzekucyjne dzielimy na dwie grupy:

  • powództwa o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności albo jego ograniczenie (powództwo opozycyjne)
  • powództwo o zwolnienie od egzekucji (powództwo ekscydencyjne lub interwencyjne)

Zobacz: Jak negocjacjować z dłużnikiem? Spolaryzowanie dłużników

Powództwo opozycyjne

Powództwo to przysługuje wyłącznie dłużnikowi (oraz jego małżonkowi) i jest środkiem obrony merytorycznej przed prowadzoną egzekucją. Powództwo można złożyć przed wszczęciem egzekucji lub w jej trakcie.

Powództwo opozycyjne można złożyć, jeżeli:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • dłużnik przeczy zdarzeniom, na których oparto wydanie klauzuli wykonalności. Do powyższej sytuacji może dojść, kiedy przykładowo wierzyciel na podstawie tytułu wykonawczego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności przeciwko spadkobiercy kieruje egzekucję przeciwko niemu jako dłużnikowi. Ten spadkobierca twierdzi zaś, że nie odpowiada za długi spadkodawcy, gdyż spadek odrzucił;
  • po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło lub nie może być egzekwowane. Do zdarzeń tego typu zalicza się najczęściej takie sytuacje jak: zapłata długu przed wszczęciem egzekucji, przedawnienie należności, zwolnienie z długu, potrącenie, przejęcie długu itp.;
  • małżonek dłużnika - przeciwko któremu została nadana klauzula wykonalności celem skierowania egzekucji do majątku wspólnego małżonków - wykaże, że egzekwowane świadczenie nie należy się wierzycielowi. Przykładowo do takiej sytuacji dojdzie, jeżeli dług powstał przed zawarciem związku małżeńskiego.

Wyrokiem z dnia 22 września Sąd Rejonowy zasądził od Czesława J. na rzecz Oskara K. kwotę 2000zł. W dniu 25 września Czesław J. dokonał wpłaty kwoty 800zł na rzecz Oskara K. W dniu 27 września Oskar K. wystąpi do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji przeciwko Czesławowi J. i wyegzekwowanie od niego kwoty 2000zł. Komornik wszczął egzekucję i dokonał zajęcia wynagrodzenia Czesława J. W dniu 30 września Czesław J. wystąpił z powództwem opozycyjnym przeciwko Oskarowi K. o ograniczenie tytułu wykonawczego do kwoty 1200zł. Do pozwu Czesław J. dołączył pokwitowanie odbioru kwoty 800 zł podpisane przez Oskara K. Sąd uwzględnił powództwo Czesława J. i wydał orzeczenie, w którym ograniczył tytuł wykonawczy do kwoty 1200 zł. Czesław J. złożył orzeczenie sądu do komornika, który ograniczył egzekucję do kwoty 1200zł.

Powództwo interwencyjne

Powództwo to przysługuje osobie trzeciej, tj. osobie niebędącej ani dłużnikiem ani wierzycielem. Występując z takim powództwem osoba trzecia broni się przed skierowaniem egzekucji do określonego składnika jej majątku.

Osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa. Przykładowo powództwo takie może złożyć osoba, która nie jest dłużnikiem, ale, u której komornik dokonał zajęcia pojazdu. Powództwo interwencyjne wnosi się w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa.

Zobacz: Niewykonanie zobowiązania – sprawdź czy zastrzegłeś w umowie karę umowną!

Powództwo interwencyjne ma trojaką postać:

  • powództwa o zwolnienie zajętego przedmiotu w egzekucji sądowej;
  • powództwa o zwolnienie zajętego przedmiotu w egzekucji administracyjnej;
  • powództwa o ustalenie, że tytuł wykonawczy nie może być w stosunku do osoby trzeciej wykonywany.

Z ostatnią postacią powództwa interwencyjnego będziemy mieć do czynienia np. przy eksmisji, kiedy to osoba trzecia może w drodze powództwa żądać ustalenia, że eksmisja nie może być w stosunku do niej wykonana.

REKLAMA

Wyrokiem z dnia 22 września Sąd Rejonowy zasądził od Czesława J. na rzecz Oskara K. kwotę 2000zł. W dniu 25 września Czesław J. dokonał wpłaty kwoty 800zł na rzecz Oskara K. W dniu 27 września Oskar K. wystąpi do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji przeciwko Czesławowi J i wyegzekwowanie od niego kwoty 2000zł. Komornik wszczął egzekucję i dokonał zajęcia wynagrodzenia Czesława J. W dniu 30 września Czesław J. wystąpił z powództwem opozycyjnym przeciwko Oskarowi K. o ograniczenie tytułu wykonawczego do kwoty 1200zł. Do pozwu Czesław J. dołączył pokwitowanie odbioru kwoty 800 zł podpisane przez Oskara K. Sąd uwzględnił powództwo Czesława J. i wydał orzeczenie, w którym ograniczył tytuł wykonawczy do kwoty 1200 zł. Czesław J. złożył orzeczenie sądu do komornika, który ograniczył egzekucję do kwoty 1200zł.

1. Zwolnienie od kosztów sądowych przyznane osobie nie przysługuje w razie złożenia powództwa przeciwegzekucyjnego.
2. Powództwo opozycyjne nie może być złożone po zakończeniu egzekucji.
3. Powództwo interwencyjne wnosimy dopiero po wszczęciu egzekucji. Przysługuje ono także małżonkowi dłużnika (o ile sam nie jest dłużnikiem).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA