reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Odpowiedzialność osób prowadzących działalność gospodarcza w formie spółek i przedsiębiorstwa

Odpowiedzialność osób prowadzących działalność gospodarcza w formie spółek i przedsiębiorstwa

Inaczej wygląda egzekucja z majątku osoby fizycznej a inaczej z majątku spółki. Niniejszy artykuł omawia najważniejsze różnicy między oboma rodzajami egzekucji.

Egzekucja z majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej

Przez umowę spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Tak wiec powstanie spółki cywilnej prowadzi do powstania majątku wspólnego wspólników.

Przedmioty wchodzące w skład majątku wspólnego objęte są współwłasnością łączną (tj. taką, w której nie można określić udziałów poszczególnych osób), co oznacza, że prowadzenie egzekucji z udziału dłużnika w poszczególnych składnikach majątku wspólnego nie jest możliwe.

Zobacz: Jakie koszty i opłaty przy postępowaniu egzekucyjnym?

Do egzekucji ze wspólnego majątku wspólników spółki cywilnej potrzebny jest tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko wszystkim wspólnikom-dłużnikom. Wierzyciel osobisty wspólnika może dokonać zajęcia praw przysługujących wspólnikowi wynikających ze spółki.

Oznacza to, że jeżeli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy została przeprowadzona bezskuteczna egzekucja z ruchomości wspólnika, jego wierzyciel osobisty, który uzyskał zajęcie praw przysługujących wspólnikowi na wypadek wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania, może wypowiedzieć jego udział w spółce na trzy miesiące naprzód, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony.

Z chwilą wypowiedzenia współwłasność łączna, jaką objęty był majątek wspólny wspólników przekształca się we współwłasność ułamkową. Powoduje to, że można wówczas w tej współwłasności określić udział dłużnika i skierować do niego egzekucję.

Co do zasady spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, jednakże Sąd Najwyższy uznał, że jeżeli spółka cywilna jest podmiotem gospodarczym utworzonym zgodnie z prawem, którego przedmiotem działania jest działalność gospodarcza to przysługuje jej zdolność sądowa w sprawach gospodarczych.

Zobacz: Postępowanie egzekucyjne, czyli kilka praktycznych porad, na które warto zwrócić uwagę

Konsekwencją takiego stanowiska jest to, że tytuł egzekucyjny wydany przeciwko spółce cywilnej nie stanowi podstawy nadania klauzuli wykonalności przeciwko wspólnikom tej spółki (skoro przyjąć, że spółka cywilna jest samoistnym podmiotem to wyrok zapadły przeciwko niej nie może być tytułem egzekucyjnym przeciwko wspólnikom, jeżeli nie są oni wymienieni w wyroku).

Egzekucja przeciwko wspólnikom osobowych spółek handlowych

Przepisy przewidują odpowiedzialność wspólników za zobowiązania osobowych spółek handlowych. Jeżeli egzekucja przeciwko spółce jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej okaże się bezskuteczna albo jest oczywistym, że będzie nieskuteczna to sąd nadaje tytułowi wydanemu przeciwko spółce klauzule wykonalności przeciwko wspólnikowi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przedmioty wchodzące w skład majątku wspólnego objęte są współwłasnością łączną, co oznacza, że prowadzenie egzekucji z udziału dłużnika w poszczególnych składnikach majątku wspólnego nie jest możliwe.
Przedmioty wchodzące w skład majątku wspólnego objęte są współwłasnością łączną, co oznacza, że prowadzenie egzekucji z udziału dłużnika w poszczególnych składnikach majątku wspólnego nie jest możliwe.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama