reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Postępowanie egzekucyjne, czyli kilka praktycznych porad, na które warto zwrócić uwagę

Postępowanie egzekucyjne, czyli kilka praktycznych porad, na które warto zwrócić uwagę

Występując w obrocie każdy podmiot powinien liczyć się z możliwością utraty płynności finansowej, swojej lub kontrahenta, a tym samym niemożnością regulacji wymagalnych zobowiązań. W takiej sytuacji jest oczywiście możliwość zainicjowania postępowania przed sądem i dochodzenie tam swoich roszczeń. Jeżeli sąd zaś uzna roszczenie za zasadne, orzeczenie zapadłe w tej kwestii stanowi podstawę wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Wydaje się, że każdy wie jak postępowanie egzekucyjne wygląda, jakie wiążą się z tym działania. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka praktycznych kwestii, które mogą mieć bardzo znaczący wpływ na egzekucję należności.

Jedną z niezwykle ważnych kwestii jest zakres tytuły wykonawczego, czyli wyroku sądowego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Stanowi on bowiem podstawę do prowadzenia egzekucji całego objętego nim roszczenia i ze wszystkich części majątku dłużnika, chyba że z treści tytułu wynika co innego. Sprawa ta jest bardzo istotna, zwłaszcza dla małżonków.

Bardzo ważną sprawą, natury formalnej, jest właściwość sądów i organów oraz związane z dym kwestie wykonywania czynności.

Przeczytaj również: Jakie osoby są uprawnione do uzyskanie zabezpieczenia roszczeń

W przypadku wniosków należy pamiętać, że tych skierowanych do sądu nie można łączyć z wnioskami skierowanymi do komornika. Nie można również łączyć wniosków, które skierowane są do różnych sądów. Ma to o tyle istotne znaczenie, że w razie niedopuszczalnego połączenia wniosków sąd lub komornik rozpoznaje wniosek w zakresie swej właściwości, w pozostałej zaś części wniosek przekaże właściwemu organowi egzekucyjnemu, jeżeli wierzyciel w wyznaczonym terminie przedstawi odpis wniosku. To z kolei wydłuża całe postępowanie, co w przypadku egzekucji nie jest sytuacją pożądaną.

Warto też pamiętać o tym, że brak obecności dłużnika nie jest przeszkodą dla dochodzenia swojej wierzytelności. Jeżeli bowiem miejsce pobytu dłużnika nie jest znane, sąd ustanowi dla niego kuratora z urzędu, gdy egzekucja ma być wszczęta z urzędu, w innych zaś sprawach – na wniosek wierzyciela. W takiej sytuacji zamiast dłużnika będzie występował kurator. Ma to na celu przede wszystkim ochronę przed przewlekłością postępowania.

Polecamy serwis Odszkodowania

Egzekucja nie jest łatwą ani przyjemną sprawą. Konieczne jest zachowanie chociażby minimalnego komfortu w stosunku do dłużnika. Dlatego też przepisy stanowią, że w dni ustawowo uznane za wolne od pracy, jako też w porze nocnej, czynności egzekucyjnych można dokonywać tylko w wypadkach szczególnie uzasadnionych za pisemnym zezwoleniem prezesa sądu rejonowego, które komornik na żądanie dłużnika powinien okazać mu przy wykonywaniu czynności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Brak obecności dłużnika nie jest przeszkodą dla dochodzenia swojej wierzytelności.
Brak obecności dłużnika nie jest przeszkodą dla dochodzenia swojej wierzytelności.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama