Postępowanie egzekucyjne, czyli kilka praktycznych porad, na które warto zwrócić uwagę
REKLAMA
REKLAMA
Jedną z niezwykle ważnych kwestii jest zakres tytuły wykonawczego, czyli wyroku sądowego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Stanowi on bowiem podstawę do prowadzenia egzekucji całego objętego nim roszczenia i ze wszystkich części majątku dłużnika, chyba że z treści tytułu wynika co innego. Sprawa ta jest bardzo istotna, zwłaszcza dla małżonków.
REKLAMA
Bardzo ważną sprawą, natury formalnej, jest właściwość sądów i organów oraz związane z dym kwestie wykonywania czynności.
Przeczytaj również: Jakie osoby są uprawnione do uzyskanie zabezpieczenia roszczeń
REKLAMA
W przypadku wniosków należy pamiętać, że tych skierowanych do sądu nie można łączyć z wnioskami skierowanymi do komornika. Nie można również łączyć wniosków, które skierowane są do różnych sądów. Ma to o tyle istotne znaczenie, że w razie niedopuszczalnego połączenia wniosków sąd lub komornik rozpoznaje wniosek w zakresie swej właściwości, w pozostałej zaś części wniosek przekaże właściwemu organowi egzekucyjnemu, jeżeli wierzyciel w wyznaczonym terminie przedstawi odpis wniosku. To z kolei wydłuża całe postępowanie, co w przypadku egzekucji nie jest sytuacją pożądaną.
Warto też pamiętać o tym, że brak obecności dłużnika nie jest przeszkodą dla dochodzenia swojej wierzytelności. Jeżeli bowiem miejsce pobytu dłużnika nie jest znane, sąd ustanowi dla niego kuratora z urzędu, gdy egzekucja ma być wszczęta z urzędu, w innych zaś sprawach – na wniosek wierzyciela. W takiej sytuacji zamiast dłużnika będzie występował kurator. Ma to na celu przede wszystkim ochronę przed przewlekłością postępowania.
Polecamy serwis Odszkodowania
Egzekucja nie jest łatwą ani przyjemną sprawą. Konieczne jest zachowanie chociażby minimalnego komfortu w stosunku do dłużnika. Dlatego też przepisy stanowią, że w dni ustawowo uznane za wolne od pracy, jako też w porze nocnej, czynności egzekucyjnych można dokonywać tylko w wypadkach szczególnie uzasadnionych za pisemnym zezwoleniem prezesa sądu rejonowego, które komornik na żądanie dłużnika powinien okazać mu przy wykonywaniu czynności.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.