REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie osoby są uprawnione do uzyskanie zabezpieczenia roszczeń?

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Uprawnionym do złożenia wniosku o udzielenie zabezpieczenie jest każda strona lub uczestnik postępowania (np. powód, wyjątkowo pozwany, interwenient uboczny), która uprawdopodobni swoje roszczenie i wykaże interes prawny w uzyskaniu zabezpieczenia.
Uprawnionym do złożenia wniosku o udzielenie zabezpieczenie jest każda strona lub uczestnik postępowania (np. powód, wyjątkowo pozwany, interwenient uboczny), która uprawdopodobni swoje roszczenie i wykaże interes prawny w uzyskaniu zabezpieczenia.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W każdej sprawie cywilnej, która jest lub będzie rozpoznawana przez sąd lub sąd polubowny, strona może domagać się udzielenie zabezpieczenia roszczeń, których dochodzi przed sądem lub których zamierza dochodzić.

Przez sprawy cywilne należy rozumieć sprawy z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa pracy, jak również sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych, a także inne sprawy, do których stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego np. niektóre sprawy z zakresu prawa morskiego.

REKLAMA

Postępowanie zabezpieczające może być wszczęte przed złożeniem pozwu (wniosku), wraz ze złożeniem pozwu (wniosku) lub w trakcie postępowania sądowego.

Kto jest uprawniony do uzyskania zabezpieczenie?

Uprawnionym do złożenia wniosku o udzielenie zabezpieczenie jest każda strona lub uczestnik postępowania (np. powód, wyjątkowo pozwany, interwenient uboczny), która uprawdopodobni swoje roszczenie i wykaże interes prawny w uzyskaniu zabezpieczenia.

Osobę składającą wniosek o udzielenie zabezpieczenia określa się w przepisach mianem uprawnionego, zaś podmiot przeciwko któremu zabezpieczenie zostaje wydane jako obowiązanego.

Zobacz również: Cel postępowania zabezpieczającego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawdopodobnienie roszczenia i interes prawny

Przez uprawdopodobnienie roszczenia należy rozumieć uwiarygodnienie jego istnienia, a więc przedstawienie przez osobę domagającą się zabezpieczenia takich dowodów i twierdzeń na poparcie istnienia swoich roszczeń, na podstawie których sąd dojdzie do przekonania, iż roszczenie faktycznie może istnieć.

Zobacz również: Jaka jest różnica między uprawdopodobnieniem a udowodnieniem

Przez interes prawny rozumie się wykazanie okoliczności na podstawie których sąd uzna, iż brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie.

Przesłanką taką może być wyzbywanie się majątku przez kontrahenta (przyszłego dłużnika i pozwanego), czy też ukrywanie tego majątku.

REKLAMA

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 9 września 1961 r. (sygn. akt IV CZ 54/61) sąd w postępowaniu zabezpieczającym jest uprawniony oceniać wagę przesłanek uwiarygadniających roszczenie przez ich porównanie z przesłankami, które podważają uprawdopodobnienie powództwa.

Przy ocenie, czy roszczenie jest wiarogodne, sąd powinien uwzględnić także znajdujący się w aktach sprawy materiał, który podaje w poważną wątpliwość okoliczności mające uprawdopodobnić żądanie.

1. Powód dochodzi zapłaty od pozwanego kwoty 10.000,00 zł. Uzyskał on informacje, iż sytuacja finansowa pozwanego jest coraz gorsza i zaczyna sprzedawać posiadane ruchomości i nieruchomości. Wówczas powód powinien złożyć stosowny wniosek o udzielenie zabezpieczenia np. poprzez zajęcie ruchomości, obciążanie nieruchomości hipoteką.
2 .W sprawie o ustanowienie drogi koniecznej wnioskodawca, którego nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej, może domagać się przez sąd udzielenia zabezpieczenia poprzez zakazanie właścicielom nieruchomości, przez którą ma przebiegać droga konieczna, stawiania zapór drogowych i prowadzenia robót uniemożliwiających wnioskodawcy korzystanie z przejazdu i przechodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

REKLAMA

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

REKLAMA

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA