reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia

Udzielenia zabezpieczenia może domagać się każda strona lub uczestnik postępowania. Wniosek zainteresowanej strony musi jednak spełniać określone warunki.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia

Zgodnie z art. 7301 § 1 kodeksu postępowania cywilnego z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia może wystąpić każda ze stron lub uczestnik postępowania. Wynika z tego, że wnioskodawcą może być zarówno powód, jak też pozwany, interwenient uboczny, czy uczestnik postępowania nieprocesowego.

Wymogi co do wniosku

Udzielenie zabezpieczenia jest możliwe jeżeli wnioskodawca uprawdopodobni swoje roszczenie i wykaże swój interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.

Przed uprawdopodobnienie należy rozumieć coś mniejszego, niż udowodnienie. W odróżnieniu od udowodnienia, które ma wskazywać na istnienie danych okoliczności, uprawdopodobnienie oznacza, że twierdzenia wnioskodawcy nie powinny budzić wątpliwości co do tego, że są prawdopodobne. Co do zasady wniosek powinien być poparty dokumentami.

X wniósł pozew przeciwko Y o zapłatę kwoty 20 tys. zł. Jednocześnie X złożył wniosek o zabezpieczenie powództwa. Dokumentem służącym uprawdopodobnieniu istnienia roszczenia jest faktura.

Zobacz: Prawo dla firm

Interes prawny w zabezpieczeniu

Drugą przesłanką udzielenia zabezpieczenia jest wykazanie interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia. Zgodnie z art. 7301 § 2 kodeksu postępowania cywilnego interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie.

Przy składaniu wniosku o udzielenie zabezpieczenie wnioskodawca powinien powołać fakty, które wskazują na realne niebezpieczeństwo utrudnienia. Przykładowo wnioskodawca może wskazać na fakt, iż dłużnik wnioskodawcy próbował lub próbuje wyzbyć się majątku.

Wskazać, że dłużnik w formie darowizny przekazał znaczną część swojego majątku na syna lub rodziców.

Kiedy składać wniosek?

Co do zasady wniosek o udzielenie zabezpieczenia może być złożony jeszcze przed wniesieniem powództwa, jak też w trakcie postępowania sądowego. W takiej sytuacji przy udzieleniu zabezpieczenia sąd powinien oznaczyć termin, w którym pismo wszczynające postępowanie powinno być wniesione do sądu – wedle art. 733 kodeksu postępowania cywilnego. Termin ten nie może być dłuższy niż dwa tygodnie. Uchybienie terminowi będzie skutkować upadkiem zabezpieczenia.

Zobacz serwis: Windykacja

Ponadto wniosek o udzielenie zabezpieczenia może być złożony w pozwie lub w toku sprawy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama