REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia

A.P.
Udzielenie zabezpieczenia roszczenia. /Fot. Fotolia
Udzielenie zabezpieczenia roszczenia. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Udzielenia zabezpieczenia może domagać się każda strona lub uczestnik postępowania. Wniosek zainteresowanej strony musi jednak spełniać określone warunki.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia

Zgodnie z art. 7301 § 1 kodeksu postępowania cywilnego z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia może wystąpić każda ze stron lub uczestnik postępowania. Wynika z tego, że wnioskodawcą może być zarówno powód, jak też pozwany, interwenient uboczny, czy uczestnik postępowania nieprocesowego.

REKLAMA

Wymogi co do wniosku

Udzielenie zabezpieczenia jest możliwe jeżeli wnioskodawca uprawdopodobni swoje roszczenie i wykaże swój interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.

REKLAMA

Przed uprawdopodobnienie należy rozumieć coś mniejszego, niż udowodnienie. W odróżnieniu od udowodnienia, które ma wskazywać na istnienie danych okoliczności, uprawdopodobnienie oznacza, że twierdzenia wnioskodawcy nie powinny budzić wątpliwości co do tego, że są prawdopodobne. Co do zasady wniosek powinien być poparty dokumentami.

X wniósł pozew przeciwko Y o zapłatę kwoty 20 tys. zł. Jednocześnie X złożył wniosek o zabezpieczenie powództwa. Dokumentem służącym uprawdopodobnieniu istnienia roszczenia jest faktura.

Zobacz: Prawo dla firm

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Interes prawny w zabezpieczeniu

Drugą przesłanką udzielenia zabezpieczenia jest wykazanie interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia. Zgodnie z art. 7301 § 2 kodeksu postępowania cywilnego interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie.

Przy składaniu wniosku o udzielenie zabezpieczenie wnioskodawca powinien powołać fakty, które wskazują na realne niebezpieczeństwo utrudnienia. Przykładowo wnioskodawca może wskazać na fakt, iż dłużnik wnioskodawcy próbował lub próbuje wyzbyć się majątku.

Wskazać, że dłużnik w formie darowizny przekazał znaczną część swojego majątku na syna lub rodziców.

Kiedy składać wniosek?

Co do zasady wniosek o udzielenie zabezpieczenia może być złożony jeszcze przed wniesieniem powództwa, jak też w trakcie postępowania sądowego. W takiej sytuacji przy udzieleniu zabezpieczenia sąd powinien oznaczyć termin, w którym pismo wszczynające postępowanie powinno być wniesione do sądu – wedle art. 733 kodeksu postępowania cywilnego. Termin ten nie może być dłuższy niż dwa tygodnie. Uchybienie terminowi będzie skutkować upadkiem zabezpieczenia.

Zobacz serwis: Windykacja

Ponadto wniosek o udzielenie zabezpieczenia może być złożony w pozwie lub w toku sprawy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA