reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Wniosek o udzielenie zabezpieczenia i właściwość sądu

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia i właściwość sądu

Wniosek o udzielenie zabezpieczenie musi spełniać wymagania stawiane pismom procesowym i zawierać wskazanie sposobu zabezpieczenia oraz okoliczności uzasadniających wniosek. Wniosek powinien być złożony do Sądu właściwego wg miejsca zamieszkania pozwanego.

Wymagania formalne dla wniosku o udzielenie zabezpieczenia

Jak już wyżej wskazano, wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien spełniać wszelkie wymogi stawiane pismu procesowemu, a więc powinien zawierać:

  • oznaczenie sądu, do którego jest skierowany (np. Sąd Rejonowy w Gdyni, I Wydział Cywilny);
  • imię i nazwisko lub nazwę stron (uprawnionego i obowiązanego), ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
  • oznaczenie, iż jest to wniosek o udzielenie zabezpieczenia;
  • wskazanie, iż uprawniony (wnioskodawca) domaga się udzielenia zabezpieczenia wraz z dowodami na poparcie swojego wniosku, poprzez uprawdopodobnienie istnienia roszczenia i wykazanie istnienia interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia;
  • wskazanie sposobu zabezpieczenia (np. zabezpieczenie poprzez zajęcie określonego rachunku bankowego, zajęcie określonych ruchomości), a w sprawach o roszczenia pieniężne także wskazanie sumy zabezpieczenia (np. kwota 10.000,00 zł);
  • podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
  • wymienienie załączników;
  • oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, gdy wniosek o udzielenie zabezpieczenia składany jest przed wszczęciem postępowania sądowego lub jest pierwszym pismem w sprawie.

Suma zabezpieczenia nie może być wyższa od dochodzonego roszczenia liczonego wraz z odsetkami do dnia wydania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia oraz z kosztami wykonania zabezpieczenia. Suma ta może obejmować także przewidywane koszty postępowania.

Zobacz również: Cel postępowania zabezpieczającego

Właściwość Sądu

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia składa się do sądu, do którego właściwości należy rozpoznanie sprawy w pierwszej instancji. Jeżeli nie można ustalić takiego sądu, właściwy jest sąd, w którego okręgu ma być wykonane postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia. Jeżeli wniosek o udzielenie zabezpieczenia zgłoszony został w toku postępowania sądowego, rozpoznaje go sąd przed którym postępowanie się toczy.

Przykładowo w sprawie o zapłatę właściwy będzie co do zasady sąd miejsca zamieszkania pozwanego. W sprawie zaś o ustanowienie drogi koniecznej właściwy będzie sąd miejsca położenia nieruchomości, przez którą droga konieczna ma przebiegać.

Zobacz również serwis: Windykacja

Termin rozpoznania wniosku

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien zostać rozpoznany przez sąd bezzwłocznie, nie później jednak, niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia składa się do sądu, do którego właściwości należy rozpoznanie sprawy w pierwszej instancji.
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia składa się do sądu, do którego właściwości należy rozpoznanie sprawy w pierwszej instancji.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama