Wymagania formalne dla wniosku o udzielenie zabezpieczenia
Jak już wyżej wskazano, wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien spełniać wszelkie wymogi stawiane pismu procesowemu, a więc powinien zawierać:
- oznaczenie sądu, do którego jest skierowany (np. Sąd Rejonowy w Gdyni, I Wydział Cywilny);
- imię i nazwisko lub nazwę stron (uprawnionego i obowiązanego), ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
- oznaczenie, iż jest to wniosek o udzielenie zabezpieczenia;
- wskazanie, iż uprawniony (wnioskodawca) domaga się udzielenia zabezpieczenia wraz z dowodami na poparcie swojego wniosku, poprzez uprawdopodobnienie istnienia roszczenia i wykazanie istnienia interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia;
- wskazanie sposobu zabezpieczenia (np. zabezpieczenie poprzez zajęcie określonego rachunku bankowego, zajęcie określonych ruchomości), a w sprawach o roszczenia pieniężne także wskazanie sumy zabezpieczenia (np. kwota 10.000,00 zł);
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
- wymienienie załączników;
- oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, gdy wniosek o udzielenie zabezpieczenia składany jest przed wszczęciem postępowania sądowego lub jest pierwszym pismem w sprawie.
Suma zabezpieczenia nie może być wyższa od dochodzonego roszczenia liczonego wraz z odsetkami do dnia wydania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia oraz z kosztami wykonania zabezpieczenia. Suma ta może obejmować także przewidywane koszty postępowania.
reklama
reklama
Zobacz również: Cel postępowania zabezpieczającego
Właściwość Sądu
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia składa się do sądu, do którego właściwości należy rozpoznanie sprawy w pierwszej instancji. Jeżeli nie można ustalić takiego sądu, właściwy jest sąd, w którego okręgu ma być wykonane postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia. Jeżeli wniosek o udzielenie zabezpieczenia zgłoszony został w toku postępowania sądowego, rozpoznaje go sąd przed którym postępowanie się toczy.
Przykładowo w sprawie o zapłatę właściwy będzie co do zasady sąd miejsca zamieszkania pozwanego. W sprawie zaś o ustanowienie drogi koniecznej właściwy będzie sąd miejsca położenia nieruchomości, przez którą droga konieczna ma przebiegać.
Zobacz również serwis: Windykacja
Termin rozpoznania wniosku
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien zostać rozpoznany przez sąd bezzwłocznie, nie później jednak, niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu.