REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia i właściwość sądu

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia składa się do sądu, do którego właściwości należy rozpoznanie sprawy w pierwszej instancji.
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia składa się do sądu, do którego właściwości należy rozpoznanie sprawy w pierwszej instancji.

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o udzielenie zabezpieczenie musi spełniać wymagania stawiane pismom procesowym i zawierać wskazanie sposobu zabezpieczenia oraz okoliczności uzasadniających wniosek. Wniosek powinien być złożony do Sądu właściwego wg miejsca zamieszkania pozwanego.

Wymagania formalne dla wniosku o udzielenie zabezpieczenia

Jak już wyżej wskazano, wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien spełniać wszelkie wymogi stawiane pismu procesowemu, a więc powinien zawierać:

REKLAMA

  • oznaczenie sądu, do którego jest skierowany (np. Sąd Rejonowy w Gdyni, I Wydział Cywilny);
  • imię i nazwisko lub nazwę stron (uprawnionego i obowiązanego), ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
  • oznaczenie, iż jest to wniosek o udzielenie zabezpieczenia;
  • wskazanie, iż uprawniony (wnioskodawca) domaga się udzielenia zabezpieczenia wraz z dowodami na poparcie swojego wniosku, poprzez uprawdopodobnienie istnienia roszczenia i wykazanie istnienia interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia;
  • wskazanie sposobu zabezpieczenia (np. zabezpieczenie poprzez zajęcie określonego rachunku bankowego, zajęcie określonych ruchomości), a w sprawach o roszczenia pieniężne także wskazanie sumy zabezpieczenia (np. kwota 10.000,00 zł);
  • podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
  • wymienienie załączników;
  • oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, gdy wniosek o udzielenie zabezpieczenia składany jest przed wszczęciem postępowania sądowego lub jest pierwszym pismem w sprawie.

Suma zabezpieczenia nie może być wyższa od dochodzonego roszczenia liczonego wraz z odsetkami do dnia wydania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia oraz z kosztami wykonania zabezpieczenia. Suma ta może obejmować także przewidywane koszty postępowania.

Zobacz również: Cel postępowania zabezpieczającego

Właściwość Sądu

REKLAMA

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia składa się do sądu, do którego właściwości należy rozpoznanie sprawy w pierwszej instancji. Jeżeli nie można ustalić takiego sądu, właściwy jest sąd, w którego okręgu ma być wykonane postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia. Jeżeli wniosek o udzielenie zabezpieczenia zgłoszony został w toku postępowania sądowego, rozpoznaje go sąd przed którym postępowanie się toczy.

Przykładowo w sprawie o zapłatę właściwy będzie co do zasady sąd miejsca zamieszkania pozwanego. W sprawie zaś o ustanowienie drogi koniecznej właściwy będzie sąd miejsca położenia nieruchomości, przez którą droga konieczna ma przebiegać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Windykacja

Termin rozpoznania wniosku

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien zostać rozpoznany przez sąd bezzwłocznie, nie później jednak, niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu.

Jeżeli sąd przekroczy termin tygodniowy w zakresie udzielenia zabezpieczenia i wyda postanowienie np. po miesiącu, wówczas wnioskodawca (zwany uprawnionym) będzie mógł dochodzić od Skarbu Państwa odszkodowania, jeśli na skutek niewydania zabezpieczenia w terminie, poniósł szkodę.

Sąd wydał postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia po miesiącu od wpłynięcia wniosku, zaś w tym czasie obowiązany (dłużnik) wyzbył się swojego samochodu, stanowiącego jego jedyny majątek, uprawniony będzie mógł dochodzić stosownego odszkodowania od Skarbu Państwa, gdy wykaże związek przyczynowy między nie wydaniem przez Sąd orzeczenia w terminie, a poniesioną szkodą.

Granice rozpoznania wniosku

REKLAMA

Sąd rozpoznaje wniosek o udzielenie zabezpieczenia w jego granicach, biorąc za podstawę orzeczenia materiał zebrany w sprawie, co oznacza, że sąd nie może udzielić zabezpieczenie ponad kwotę wskazaną we wniosku, ani określić innego sposobu zabezpieczenia, aniżeli wskazany w tym wniosku.

Jeżeli więc strona będzie domagała się udzielenie zabezpieczenie poprzez zajęcie ruchomości, sąd nie będzie mógł samowolnie udzielić zabezpieczenia poprzez zajęcie rachunku bankowego obowiązanego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA