REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zażalenie na zabezpieczenie i ustanie zabezpieczenia

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Podstawą składanego zażalenia nie mogą być twierdzenia, iż roszczenie które zostało zabezpieczone nie należy się uprawnionemu.
Podstawą składanego zażalenia nie mogą być twierdzenia, iż roszczenie które zostało zabezpieczone nie należy się uprawnionemu.

REKLAMA

REKLAMA

Postanowienie sądu, mocą którego udzielono uprawnionemu zabezpieczenia jego roszczeń, podlega zaskarżeniu. Środkiem odwoławczym od wydanego postanowienia jest zażalenie, które wnosi się do sądu II instancji, za pośrednictwem sądu I instancji.

Jeżeli postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia wydał sąd rejonowy, zażalenie wnosi się do właściwego sądu okręgowego. Następuje to jednak za pośrednictwem sądu I instancji, co oznacza że zażalenie należy złożyć lub wysłać do sądu rejonowego.

REKLAMA

Podstawy zażalenia

Podstawą składanego zażalenia nie mogą być twierdzenia, iż roszczenie które zostało zabezpieczone nie należy się uprawnionemu (wnioskodawcy, na rzecz którego udzielone zostało zabezpieczenie), gdyż ta kwestia będzie rozpoznawana w postępowaniu sądowym przez sąd.

Podstawą zaskarżenia udzielonego zabezpieczenie może być jedynie wykazywanie, iż zgłoszone roszczenie nie zostało uwiarygodnione w stopniu uzasadniającym udzielenie zabezpieczenia, albo uprawniony nie ma interesu prawnego w uzyskaniu zabezpieczenia.

Zobacz również: Osoby uprawnione do uzyskania zabezpieczenia

Skutki wniesienia zażalenia

REKLAMA

Jednocześnie na uwadze należy mieć okoliczność, iż wniesienie zażalenia na postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia nie wstrzymuje jego wykonania. Oznacza to, iż postępowanie zabezpieczające, które co do zasady prowadzone jest przez komornika, nadal jest kontynuowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jest to oczywiste, gdyż celem postępowania zabezpieczającego jest istnienie elementu zaskoczenia, a następnie trwania stanu zabezpieczenia, by uniemożliwić obowiązanemu wyzbywanie się swojego majątku lub podejmowanie innych czynności, które mogłyby spowodować brak możliwości zaspokojenia uprawnionego, po prawomocnym zakończeniu sprawy sądowej.

Zobacz również serwis: Windykacja

Uchylenie zabezpieczenia

Charakterystycznym jest również, iż obowiązany może w każdym czasie żądać uchylenia lub zmiany prawomocnego postanowienia, którym udzielono zabezpieczenia, gdy ustaną okoliczności na podstawie których zabezpieczenie zostało udzielone.

Polepszenie się sytuacji finansowej obowiązanego, która sprawia, że zabezpieczenie jest zbędne, gdyż po wydaniu wyroku w sprawie obowiązany będzie posiadał majątek, z którego będzie mógł się zaspokoić uprawniony.

Upadek zabezpieczenia

Upadek zabezpieczenia może nastąpić z różnych powodów. Zabezpieczenie upada m.in. w sytuacji, gdy uprawniony uzyskał zabezpieczenie przed wytoczeniem powództwa, a w zakreślonym przez sąd terminie powództwa tego nie wytoczył.

Upadek zabezpieczenie następuje także wówczas, gdy powództwo lub wniosek (np. wniosek o zasiedzenie) został prawomocnie oddalony lub gdy nastąpi prawomocny zwrot pozwu lub wniosku, czy też umorzenie postępowania sądowego.

Dodatkowo zabezpieczenie upada również po upływie miesiąca od uprawomocnienia się orzeczenia, mocą którego roszczenie zostało uwzględnione, a które to roszczenie było przedmiotem zabezpieczenia. Wreszcie upadek zabezpieczenia może spowodować sam obowiązany, jeżeli złoży na rachunek depozytowy sądu sumę zabezpieczenia żądaną przez uprawnionego we wniosku o udzielenie zabezpieczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA