Zażalenie na zabezpieczenie i ustanie zabezpieczenia
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia wydał sąd rejonowy, zażalenie wnosi się do właściwego sądu okręgowego. Następuje to jednak za pośrednictwem sądu I instancji, co oznacza że zażalenie należy złożyć lub wysłać do sądu rejonowego.
REKLAMA
Podstawy zażalenia
Podstawą składanego zażalenia nie mogą być twierdzenia, iż roszczenie które zostało zabezpieczone nie należy się uprawnionemu (wnioskodawcy, na rzecz którego udzielone zostało zabezpieczenie), gdyż ta kwestia będzie rozpoznawana w postępowaniu sądowym przez sąd.
Podstawą zaskarżenia udzielonego zabezpieczenie może być jedynie wykazywanie, iż zgłoszone roszczenie nie zostało uwiarygodnione w stopniu uzasadniającym udzielenie zabezpieczenia, albo uprawniony nie ma interesu prawnego w uzyskaniu zabezpieczenia.
Zobacz również: Osoby uprawnione do uzyskania zabezpieczenia
Skutki wniesienia zażalenia
REKLAMA
Jednocześnie na uwadze należy mieć okoliczność, iż wniesienie zażalenia na postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia nie wstrzymuje jego wykonania. Oznacza to, iż postępowanie zabezpieczające, które co do zasady prowadzone jest przez komornika, nadal jest kontynuowane.
Jest to oczywiste, gdyż celem postępowania zabezpieczającego jest istnienie elementu zaskoczenia, a następnie trwania stanu zabezpieczenia, by uniemożliwić obowiązanemu wyzbywanie się swojego majątku lub podejmowanie innych czynności, które mogłyby spowodować brak możliwości zaspokojenia uprawnionego, po prawomocnym zakończeniu sprawy sądowej.
Zobacz również serwis: Windykacja
Uchylenie zabezpieczenia
Charakterystycznym jest również, iż obowiązany może w każdym czasie żądać uchylenia lub zmiany prawomocnego postanowienia, którym udzielono zabezpieczenia, gdy ustaną okoliczności na podstawie których zabezpieczenie zostało udzielone.
Polepszenie się sytuacji finansowej obowiązanego, która sprawia, że zabezpieczenie jest zbędne, gdyż po wydaniu wyroku w sprawie obowiązany będzie posiadał majątek, z którego będzie mógł się zaspokoić uprawniony.
Upadek zabezpieczenia
Upadek zabezpieczenia może nastąpić z różnych powodów. Zabezpieczenie upada m.in. w sytuacji, gdy uprawniony uzyskał zabezpieczenie przed wytoczeniem powództwa, a w zakreślonym przez sąd terminie powództwa tego nie wytoczył.
Upadek zabezpieczenie następuje także wówczas, gdy powództwo lub wniosek (np. wniosek o zasiedzenie) został prawomocnie oddalony lub gdy nastąpi prawomocny zwrot pozwu lub wniosku, czy też umorzenie postępowania sądowego.
Dodatkowo zabezpieczenie upada również po upływie miesiąca od uprawomocnienia się orzeczenia, mocą którego roszczenie zostało uwzględnione, a które to roszczenie było przedmiotem zabezpieczenia. Wreszcie upadek zabezpieczenia może spowodować sam obowiązany, jeżeli złoży na rachunek depozytowy sądu sumę zabezpieczenia żądaną przez uprawnionego we wniosku o udzielenie zabezpieczenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.