REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zażalenie na zabezpieczenie i ustanie zabezpieczenia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Podstawą składanego zażalenia nie mogą być twierdzenia, iż roszczenie które zostało zabezpieczone nie należy się uprawnionemu.
Podstawą składanego zażalenia nie mogą być twierdzenia, iż roszczenie które zostało zabezpieczone nie należy się uprawnionemu.

REKLAMA

REKLAMA

Postanowienie sądu, mocą którego udzielono uprawnionemu zabezpieczenia jego roszczeń, podlega zaskarżeniu. Środkiem odwoławczym od wydanego postanowienia jest zażalenie, które wnosi się do sądu II instancji, za pośrednictwem sądu I instancji.

Jeżeli postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia wydał sąd rejonowy, zażalenie wnosi się do właściwego sądu okręgowego. Następuje to jednak za pośrednictwem sądu I instancji, co oznacza że zażalenie należy złożyć lub wysłać do sądu rejonowego.

REKLAMA

Podstawy zażalenia

Podstawą składanego zażalenia nie mogą być twierdzenia, iż roszczenie które zostało zabezpieczone nie należy się uprawnionemu (wnioskodawcy, na rzecz którego udzielone zostało zabezpieczenie), gdyż ta kwestia będzie rozpoznawana w postępowaniu sądowym przez sąd.

Podstawą zaskarżenia udzielonego zabezpieczenie może być jedynie wykazywanie, iż zgłoszone roszczenie nie zostało uwiarygodnione w stopniu uzasadniającym udzielenie zabezpieczenia, albo uprawniony nie ma interesu prawnego w uzyskaniu zabezpieczenia.

Zobacz również: Osoby uprawnione do uzyskania zabezpieczenia

Skutki wniesienia zażalenia

REKLAMA

Jednocześnie na uwadze należy mieć okoliczność, iż wniesienie zażalenia na postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia nie wstrzymuje jego wykonania. Oznacza to, iż postępowanie zabezpieczające, które co do zasady prowadzone jest przez komornika, nadal jest kontynuowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jest to oczywiste, gdyż celem postępowania zabezpieczającego jest istnienie elementu zaskoczenia, a następnie trwania stanu zabezpieczenia, by uniemożliwić obowiązanemu wyzbywanie się swojego majątku lub podejmowanie innych czynności, które mogłyby spowodować brak możliwości zaspokojenia uprawnionego, po prawomocnym zakończeniu sprawy sądowej.

Zobacz również serwis: Windykacja

Uchylenie zabezpieczenia

Charakterystycznym jest również, iż obowiązany może w każdym czasie żądać uchylenia lub zmiany prawomocnego postanowienia, którym udzielono zabezpieczenia, gdy ustaną okoliczności na podstawie których zabezpieczenie zostało udzielone.

Polepszenie się sytuacji finansowej obowiązanego, która sprawia, że zabezpieczenie jest zbędne, gdyż po wydaniu wyroku w sprawie obowiązany będzie posiadał majątek, z którego będzie mógł się zaspokoić uprawniony.

Upadek zabezpieczenia

Upadek zabezpieczenia może nastąpić z różnych powodów. Zabezpieczenie upada m.in. w sytuacji, gdy uprawniony uzyskał zabezpieczenie przed wytoczeniem powództwa, a w zakreślonym przez sąd terminie powództwa tego nie wytoczył.

Upadek zabezpieczenie następuje także wówczas, gdy powództwo lub wniosek (np. wniosek o zasiedzenie) został prawomocnie oddalony lub gdy nastąpi prawomocny zwrot pozwu lub wniosku, czy też umorzenie postępowania sądowego.

Dodatkowo zabezpieczenie upada również po upływie miesiąca od uprawomocnienia się orzeczenia, mocą którego roszczenie zostało uwzględnione, a które to roszczenie było przedmiotem zabezpieczenia. Wreszcie upadek zabezpieczenia może spowodować sam obowiązany, jeżeli złoży na rachunek depozytowy sądu sumę zabezpieczenia żądaną przez uprawnionego we wniosku o udzielenie zabezpieczenia.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

REKLAMA

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA